استان اصفهان

استان اصفهان

فهرست

استان اصفهان

استان اصفهان و مناطق دیدنی و توضیحات آن

استان اصفهان با مساحتی حدود ۱۰۵۹۳۷ کیلومتر مربع مساحت در مرکز ایران واقع شده است. از شمال به استان های مرکزی ، قم و سمنان ، از جنوب به استان های فارس و کوهگیلویه و بویراحمد ، از شرق به استان های لرستان و چهارمهال و بختیاری محدود است. استان اصفهان یکی از بزرگترین مراکز تولید انواع مختلف صنایع دستی ایران محسوب میشود. این استان از قدیم الایام مهد هنرهای زیبا و صنایع ظریفه بوده است. تزئینات آجری ، کاشی کاری ، گچ بری ، و انواع خط در اثار تاریخی اصفهان ، از حدود قرن ها پیش تا دوره معاصر، بر اطراف و جوانب مناره ها ، و داخل و خارج مساجد ، قصرها و هنرهای زری دوزی و قلم کاری ، ترمه و نقره کاری و تذهیب و تحریر انواع کتاب ، قرآن و قطعات نگارگری و نقاشی جملگی به مرکزیت هنری اصفهان گواهی میدهند. شهر اصفهان با تاریخ بسیار کهن و آثار باستانی بیشمار ، از شهرهای نمونه جهان است و بنا به گفته آندره مالرو نویسنده و پژوهشگر فرانسوی فقط دو شهر فلورانس و پکن در دنیا با آن قابل مقایسه اند. آثار تاریخی اصفهان مجموعه ای از بهترین نمونه های بجا مانده از سبک های گوناگون معماری ایران در طول هزاران سال و بیشتر است و کیفیت این آثار چنان است که میتوان گفت بیشتر آثار بزرگ و شاهکارهای هنر معماری ایران پس از اسلام در اصفهان قرار دارد.

آثار تاریخی استان اصفهان

در آثار تاریخی اصفهان میتوان انواع و اقسام گمبدسازی ، کاشی کاری ، گچ بری ، مقرنس کاری ، منبت کاری و خوش نویسی را در عالی ترین شکل ممکن آن مشهاده کرد ، آثاری که نشانگره ذوق هنری کمال یافته و ایمان مذهبی هنرمندان سازنده آنهاست و بیننده را چنان مجذوب خود میکند که بی اختیار به درون زمان و فضایه خاص آنها کشیده میشود و در خود را در جهانی از روشنایی و لطافت و سبک بالی احساس میکند. از دوره قبل از اسلام ، چیزی بجز بقایای آتشکده ای در کوه آتشگاه بجا نمانده است و تقریبا تمامی آثار تاریخی بجا مانده مربوط به دوره اسلامی است. آثاری از تمامی دوره های تاریخی پس از اسلام بجا مانده است. به ویژه آثار دو دوره باشکوه از تاریخ اصفهان یعنی دوره سلجوقی و دوره صفوی برجستگی خاصی دارد، که هر کدام دارای ویژگی های خاص و سبک معماری منحصر به مفرد خود میباشد.

شهرهای مهم استان اصفهان

کاشان ، قمصر ، نیاسر ، نایین ، نطنز ، اردستان ، گلپایگان ، اصفهان ، خوانسار ، سمیرم ، شهرضا ، شاهین شهر و….

اماکن تاریخی ، طبیعی و دیدنی استان اصفهان 

میدان امام (میدان نقش جهان) استان اصفهان

در محل این میدان (قبل از آنکه شهر اصفهان به پایتختی صفویه انتخاب شود) باغی وسیع به نام نقش جهان وجود داشته است. در دوره شاه عباس اول ، آن باغ را تا حدود امروزی آن وسعت داده اند و در اطراف آن مشهورترین و عظیم ترین بناهای تاریخی اصفهان که شهره آفاق است ، مانند مسجد جامع عباسی (مسجدامام) و مسجد شیخ لطف الله و عمارت عالی قاپو و سردر قیصریه بوجود آمده است طول این میدان از شمال به جنوب بالغ بر ۵۰۰ متر و عرض آن حدود ۱۶۵ متر است. در قرن یازدهم هجری این میدان یکی از بزرگترین میدان های جهان ، و در دوره شاه عباس و جانشینان او محل بازی چوگان و رژه ارتش و چراغانی و محل نمایش های مختلف بوده است. دو دروازه سنگی چوگان از آن دوره هنوز در شمال و جنوب میدان از عظمت دیرین آن حکایت میکند.

 

میدان -قش-جهان-استان-اصفهان

 

مسجد جامع عباسی (مسجد امام) استان اصفهان

ساختمان مسجد جامع عباسی در ضلع جنوبی میدان تاریخی اصفهان در سال ۱۰۲۰ هجری به فرمان شاه عباس اول و در بیست و چهارمین سال سلطنت وی ساخت آن شروع شده است و به منظور تزیین میدان بزرگ ، در سال ۱۰۲۵ هجری و در حالی که هنوز معماران مشغول پی ریزی قسمت های دیگر مسجد بوده اند سردر نفیس کاشی کاری معرق آن را به اتمام رسانیده اند. در مدرسه جنوب غربی مسجد ، قطعه سنگ ساده ای به شکل شاخص در محل معینی تعبیه شده است که ظهر حقیقی اصفهان را در چهار فصل نشان میدهد و چنانکه میگویند ، محاسبه آن را شیخ بهایی دانشمند و فقیه و ریاضیدان معروف عهد شاه عباس انجام داده است. سطح فوقانی این شاخص به شکل مثلث قائم الزاویه است که ظهر را تعیین میکند و یک ضلع مجاور زاویه قائمه وصل به دیوار است و ضلع دیگر نماینده قبله مسجد است. از نکات جالب این مسجد انعکاس صوت درگنبد بزرگ جنوبی آن است. ارتفاع گنبد از این مسجد ۵۲ متر و ارتفاع منارهای داخل آن ۴۸ متر و ارتفاع مناره های سردر آن در میدان نقش جهان ۴۲ متر است. این مسجد عظیم دارای دو شبستان قرینه در اضلاع شرقی و غربی صحن است. یکی از این شبستانها (شبستان شرقی) بزرگتر اما ساده و بی تزیین است و دیگری (شبستان غربی) کوچکتر است اما تزییناتی با کاشیهای خشت هفت رنگ دارد و محراب آن نیز از زیباترین محرابهای مساجد اصفهان است. قطعات بزرگ سنگ های مرمری یکپارچه و سنگاب های نفیس ، مخصوصا سنگاب نفیس شبستان غربی گنبد بزرگ که به سال ۱۰۹۵ هجری است ، از دیدنی های جالب این مسجد بینظیر جهان اسلام است.

 

مسجد-جامع-عباسی

کاخ هشت بهشت استان اصفهان

عمارت تاریخی هشت بهشت نمونه ای از کاخ های محل سکونت آخرین سلاطین دوره صفویه است که در دوره شاه سلیمان در سال ۱۰۸۰ هجری بنا شده است. از باغ وسیع هشت بهشت مقدار زیادی باقی نمانده ، ولی قصر تاریخی آن هنوز اثری ارزنده و جالب است. عمارت هشت بهشت روزگاری زیباترین کاخ عالم هم نامیده میشد. باغ وسیعی که عمارت در آن واقع شده جزیی از باغ بزرگ نقش جهان بوده است که شاه اسماعیل اول احداث کرد و در زمان جانشینان او بخصوص شاه عباس اول به قطعات متعددی تقسیم شد. از آثار بسیار جالب این قصر ، کاشی کاری هایی است که انواع حیوانات پرنده و درنده و خزنده را نشان میدهد و نماهای خارجی این قصر را تزئین کرده است. این بنا از لحاظ طرح معماری و تزیینات و نظام آبرسانی از زیباترین و نفیس ترین آثار دوره صفویه به شمار میرود. از جمله ویژگیهای آن تعبیۀ بیش از بیست اتاق در پایه ها ، حوضهای فواره دار در طبقه بالا و پایین ،حوض مروارید در ایوان شمالی و سرسرۀ آب در ایوان جنوبی است. بعد از انقلاب اسلامی ایران پارک مجلل و زیبایی به وسیله شهرداری اصفهان در اطراف این کاخ تاریخی بوجود آمده و در حال حاضر از گردشگاه های مشهور اصفهان است و در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده است. این باغ زیبا در خیابان چهارباغ – پارک شهید رجایی اصفهان واقع شده است.

 

کاخ-هشت-بهشت-استان-اصفهان

سی و سه پل استان اصفهان

تاریخ بنای این پل را شیخ علی نقی کمره ای شاعر زمان شاه عباس در یک قطعه شعر به صورت ماده تاریخ ، سال ۱۰۰۵ هجری به حساب آورده است و این سال ، درست مقارن ایامی است که خیابان بینظیر چهارباغ هم احداث شده است. این پل در حدود ۳۰۰ متر طول و ۱۴ متر عرض دارد و طویل ترین پل زاینده رود است. در دوره صفویه مراسم جشن آبریزان با آب پاشان در کنار این پل صورت میگرفته است و در سفرنامه های سیاحان اروپایی آن دوران ، اشاراتی به برگزاری این جشن شده است.

 

سی-و-سه-پل-استان-اصفهان

پل خواجو استان اصفهان

این پل بر روی رودخانه زاینده رود در شهر اصفهان قرار گرفته ، پل خواجو به هنگام طغیان آب زاینده رود ،منظره بسیار جالبی به خود میگیرد. برای اقامت موقتی شاه صفوی و خانواده او در وسط پل ، ساختمان مخصوصی که به نام بیگلربیگی شهرت دارد ، بنا شده که هم اکنون وجود دارد و اطاق های آن دارای تزئینات نقاشی است. نام اصلی این پل در ماخذ دوران صفوی پل شاهی است و خواجو نامی است که طی دو قرن اخیر به مناسب مجاورت با محله خواجو به آن داده شده و هیچ ارتباطی با نام شاعر قرن هشتم هجری یعنی خواجوی کرمانی ندارد.

 

پل-خواجو-استان-اصفهان

مسجد جمعه اصفهان (مسجد جامع) در استان اصفهان

این مسجد در حقیقت مجموعه ای از معماری ها و آثار هنری دوره های بعد از اسلام تاریخ ایران است و یادگارهای پادشاهان ، وزرا ، امرا ، رجال و بانوان خیِّر ایرانی بعد از اسلام را دربردارد. بنابراین تحولات معماری دوره های اسلامی تاریخ ایران را در مدت هزار سال اخیر به خوبی میتوان در آن مطالعه نمود. قسمت های دیدنی و جالب این مسجد با توضیح به اینکه در ورودی مسجد در سمت مشرق میباشد بدین قرار است :

 

مسجد-جمعه-اصفهان

 صفه های کوچک سمت راست دالان ورودی

که ستون های مدور با تزئینات گچ بری دارد ، مشتمل بر آثار دوره دیلمی از قرن چهارم هجری است.

 چهلستون واقع در سمت چپ دالان ورودی

که در ساختمان آن از سبک ابنیه سلجوقی پیروی شده از دوره پادشاهان آل مظفر در قرن هشتم هجری است.

در ضلع جنوبی مسجد 

گنبد خواجه نظام الملک وزیر مشهور ملکشاه سلجوقی قرار دارد که سال ساختمان آن بین ۴۶۵ تا ۴۸۵ هجری است و به احتمال قوی در ۴۷۳ هجری به اتمام رسیده است. کتیبه کوفی این گنبد ، نام پادشاه وقت ، ملکشاه و وزیر او خواجه نظام الملک را در بر دراد. عنوان ملکشاه در این کتیبه یمین ، خلیفۀ الله امیرالمومنین ذکر شده و خلیفه عباسی در آن زمان المقتدی بالله بوده است.

 چهلستون های طرفین این گنبد 

از دوره دوم عهد سلجوقی (جانشین ملکشاه) و از اوایل قرن ششم هجری است.

چهلستونی که در منتهی الیه غربی این ضلع واقع شده 

از دوره شاه عباس اول صفوی است که در سال ۱۰۱۹ هجری به ساختمان های مسجد افزوده شده است.

ایوان جنوبی مسجد (صفه صاحب)

ساختمان آن از قرن ششم هجری و تزئینات داخ و خارج آن از قرن هشتم ، نهم ، دهم و یازدهم هجری است. دو منار این ایوان ظاهرا در عهد حسن بیک ترکمان افزوده شده است و در دوره این امیر نیرومند آق قویونلو و پادشاهانی مانند شاه طهماسب اول و شاه عباس دوم ، تعمیرات ضروری مسجد به انجام رسیده و داخل و خارج این ایوان با تزئینات کاشی کاری آراسته شده است. در بین مقرنس های طاق این ایوان نام ابوالنصر حسن بهادر که بانی تعمیرات و الحاقاتی این مسجد بوده در یک لوحه کاشی کاری مورخ به سال ۸۸۰ هجری قرائت میشود.

تزئینات کاشی کاری اطراف صحن 

از دوره حسن بیک ترکمان معروف به اوزون حسن و از قرن نهم هجری است.

ایوان شرقی مسجد

ایوان شاگرد ، که مشخصات سلجوقی خود را از قرن ششم به خوبی حفظ کرده است. داخل این ایوان با آرایش های گچ بری قرن هشتم پیرایش شده و کتیبه کاشی کاری آن از تعمیرات دوره شاه سلیمان صفوی است.

در مشرق این ایوان 

صفه عمر واقع شده که در دوره قطب الدین محمود شاه آل مظفر به وسیله مرتضی بن الحسن العباسی الزینبی در محل بنای قدیمی دیگری ساخته شده است و در دوره حکومت پوشالی و موقتی اشرف افغان ، تعمیر شده و به دستور اوکتیبه و الواحی در این صفه افزوده شده است. وجه تسمیه این ایوان به عمر نه خلیفه دوم (بنابر آنچه اهل سنت میگویند) بلکه عمر بن علبدالعزیز عجلی از آل ابودلف است که در اصل بانی ساختمان این صفه و مدرسه مقابل آن بوده است.

ایوان غربی مسجد

ایوان استاد که ساختمان آن از قرن ششم هجری است و تزئینات آن بیشتر از نوع خطوط بنایی است. این ایوان در دوره پادشاهی شاه سلطان حسین صفوی تعمیر و تزئین شده و با کتیبه ها و الواحی در قالب خطوط مختلف آراسته شده است.

در شمال ایوان غربی

مسجد کوچکی از دوره اولجایتو ایلخان ، مسلمان مغول واقع شده است ، که محراب عالی گچ بری آن در سال ۷۱۰ هجری به دستور وزیر ایرانی او محمد ساوی ساخته شده است و طاق های آجری متنوع دارد. محمد ساوی یا ساوجی در سال ۷۱۱ هجری بر اثر سعایت بدگویان به دستور اولجایتو کشته شده است. ولی این اثر ارزنده دوره صدارت او ، همچنان نام او را در تاریخ جاودان کرده است. نام نامی استاد حیدر اصفهانی که سازنده این محراب عالی گچ بری است نیز در آخر حاشیه کتیبه محراب ، خوشبختانه بر جای مانده است.

 در مغرب ایوان غربی و مسجد اولجایتو 

شبستانی از دوره سلطان محمد بن بایسنفر تیموری واقع شده که سال ساختمان آن ۸۵۱ هجری است و بانی ساختمان آن ، عماد بن مظفر ورزنه ای از امرای لشکر وی بوده است. کتیبه ثلث زیبای سردر این شبستان تاریخی را سید محمود نقاش نوشته است. عماد بن مظفر ، مسجد باشکوهی هم در محل تولد خودش ورزنه ، بنا کرده است.

ایوان شمالی مسجد

معروف به صفه درویش از قرن ششم هجری است ، کتیبه گچ بری داخل آن از دوره شاه سلیمان صفوی و تزئینات کاشی کاری نمای خارجی آن از اقدامات اداره باستان شناسی اصفهان در سال های ۱۳۳۶ و ۱۳۳۷ خورشیدی میباشد. به این مناسبت کتیبه ای به خط بنایی به یادگار گذاشته شده است.

 در طرفین ایوان شمالی

شمال آن چهلستون هایی از قرن ششم هجری موجود است که مخصوصا چهلستون شرقی آن دارای طاق های متعدد با نقوش مختلف آجری است و از قسمت های جالب این بنای عظیم تاریخی به شمار میرود.

 شمالی ترین اثر تاریخی مسجد جمعه 

گنبد تاج الملک مشهور به گنبد خاکی است که بانی آن ابوالغنائم تاج الملک خسرو فیروز شیرازی وزیر دیگر ملکشاه سلجوقی بوده و سال ساختمان آن در کتیبه دور گنبد ، سال ۴۸۱ هجری ذکر شده است و اثر بی همتایی در بین آثار دوره سلجوقی به شمار میرود. بعضی از بازدیدکنندگان ابنیه تاریخی اصفهان تصور کرده اند که دو گنبد شمالی و جنوبی مسجد جمعه در اصل آتشکده بوده ، بدیهی است این اشتباه از آنجا ناشی شده که سبک معابد ایرانی در دوره ساسانیان پیروی شده است. در قرون اولیه اسلامی که ایرانیان تدریجا به دین مبین اسلام گرویدند به فکر ساختن مساجد باشکوه افتادند و چون قرن ها در ساختن ابنیه و عمارات مختلف سابقه داشتند ،مساجد را به سبک معماری اصیل ایران ساختند و تزئین کردند. به این جهت از نظر سبک ، مشابهت زیاد بین مساجد اولیه ایرانی و معابد دوره ساسانی وجود دارد. کتیبه های داخل این گنبدها شامل آیات قرآنی کتیبه های ساختمانی به نام پادشاهان سلجوقی و وزرای وقت آنهاست. در آثار تاریخی موجود مسجد جمعه اصفهان غیر از سبک های مختلف معماری ، انواع خطوط کوفی ، ثلث ، بنایی ، نسخ و نستعلیق را هم به زبان عربی و فارسی ، و به نثر و نظم میتوان مطالعه نمود.

درب های مسجد

مسجد جمعه درهای متعدد دارد. ولی از همه آنها جالب تر در شمال شرقی مسجد است و قدیمی ترین سردر مسجد به سال ۵۱۵ هجری است و کتیبه کوفی سردر که خوشبختانه قسمت بیشتر آن باقیمانده است ،حکایت میکند و بعد از آن سردر باشکوه دیگری است که جنب گنبد تاج الملک واقع شده و از الحاقات دوره پادشاهان آل مظفر مورخ به سال ۷۶۸ هجری است. ساختمان روی حوض وسط مسجد در زمان شاه محمد خدابنده صفوی ، پدرشاه عباس اول به وسیله شخصی به نام یوسف آقا بنا شده است.

منارجنبان استان اصفهان

این بنا به صورت یک بقعه و دو مناره است که بر روی قبر عمو عبدالله از زهاد معروف قرن هشتم هجری بنا شده و سنگ قبر آن مورخ به سال ۷۱۶ هجری ، مقارن اواخر سلطنت اولجایتو ایلخان مسلمان مغول است. ایوان منارجنبان یکی از نمونه های ابنیه سبک مغولی ایران است و از آن دوره کاشی کاری هایی هم دارد. مناره ها بعدا و در تاریخی که درست معلوم نیست و احتمالا در آخر عصر صفویه به ایوان مزبور اضافه شده و با حرکت دادن یکی از آنها ، دیگری نیز حرکت میکند. اما نکته جالب در این بنای تاریخی آن است که با حرکت دادن یک مناره ، نه تنها مناره دیگری به حرکت در می آید ، بلکه تمامی این ساختمان مرتعش میشود. این ویژگی باعث شهرت جهانی منارجنبان شده و یکی از این رو حرکت دادن بیش از حد آن باعث تخریب این اثر ارزشمند خواهد شد. این بنای منحصر بفرد درخیابان آتشگاه اصفهان بسمت جاده نجف آباد واقع شده است.

منارجنبان-استان-اصفهان

عمارت عالی قاپو استان اصفهان

این قصر که در عهد صفویه دولتخانه مبارکه نقش جهان و قصر دولتخانه نام داشته است ، نمونه منحصر به فردی از معماری کاخ های عهد صفویه است که در اوایل قرن یازدهم هجری به امر شاه عباس اول ساخته شده است و شاه صفوی ، سفرا و شخصیت های عالیقدر را در این کاخ به حضور میپذیرفته است. بعد از او هم جانشینانش در همین کاخ و توابع آن مانند عمارت حوضخانه و تالار مروارید ، مهمانان خود را به حضور میپذیرفته اند. عالی قاپو دارای پنج طبقه ساختمان است که هر طبقه تزئینات مخصوص دارد و با آنکه بعد از دوره صفویه به تزئینات آن ، خرابی ها و لطمات جبران ناپذیری وارد آمده است ، با وجود این هنوز هم شاهکارهایی از گچ بری ها و نقاشی های عهد صفویه را در بردارد و تماشاکنندگان را به تحسین و تمجید وا میدارد.

 

عمارت-عالی-قاپو-استان-اصفهان

درباره عالی قاپو استان اصفهان

مینیاتورها ، کار هنرمند معروف عهد شاه عباس ، رضا عباسی است که متاسفانه لطمات فراوان دیده است و نقاشی های گل و بوته ، شاخ و برگ ، اشکال و حوش و طیور و گچ بری های زیبای طبقه آخر آن که به شکل انواع جام و صراحی در طاق ها و دیوارها تعبیه شده است ، از قسمت های جالب این بنای تاریخی است. آنچه که عالی قاپو را در اعداد آثار باشکوه و بسیار نفیس قرار داده است علاوه بر مینیاتورهای کار هنرمند معروف عصر صفوی رضا عباسی ، گچبری های آخرین طبقه است که تالار آن به (اتاق موسیقی) یا اتاق صوت نیز معروف است. در این قسمت از کاخ شکل انواع جام و صراحی در دیوار تعبیه شده است ساختن و پرداختن این اشکال به غیر از نمایش زیبایی و خلاقیت و ابتکار هنرمندان گچکار برای این بوده است که انعکاسات حاصله از نغمه های نوازندگان و اساتید موسیقی به وسیله این اشکال مجوف گرفته شود و صداها طبیعی و بدون انعکاس به گوش برسند. از فراز آخرین طبقه عالی قاپو بهترین منظره شهر تاریخی اصفهان و تغییرات و تحولات هزار سال اخیر آن را میتوان مشاهده نمود.

باغ چهلستون استان اصفهان

باغ چهلستون که بالغ بر ۶۷۰۰۰ متر مربع مساحت دارد ، در دوره شاه عباس اول احداث شده است و در وسط این باغ ، عمارت چهلستون قرار دارد. در زمان شاه عباس دوم در این بنا تغیرات کلی پدید آمد و تالار آینه و تالار هجده ستون و دو اتاق شمالی و جنوبی تالار آینه و ایوان های طرفین سرسرای پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار با کلیه تزئینات نقاشی و آینه کاری و کاشی کاری دیوارها و سقف ها به آن افزوده شده است. اگر چه انعکاس ستون های بیست گانه تالارهای چهلستون در حوض مقابل عمارت مفهوم چهل ستون را القا میکند ولی در حقیقت واژه چهل در نام این عمارت نشانه کثرت است و وجه تسمیه عمارت مزبور به علت تعدد ستون های آن است. ایوان کاخ چهلستون مرکب از دو بخش میباشد ، یک بخش که بر ۱۸ ستون چوبی و رفیع استوار گردیده است ، و چهار ستون وسط که بر روی ۴ شیر سنگی قرار گرفته و حجاری آنها به گونه ای است که از دهان این چهار شیر آب فوران میکرده و به حوض مرمری تالار میریخته است. استخر کاخ علاوه بر زیبایی ، باعث لطافت هوا میگردد. در چهار طرف این استخر مجسمه هایی قرار دارند که مربوط به عمارت چهلستون نیستند و به هنگام تخریب قصر سرپوشیده ، به این محل منتقل شده اند. این کاخ با مشارکت مردم به موزه تبدیل شده و آثار نفیسی در آن به نمایش گذاشته شده است. این بنای زیبا در خیابان استانداری در مرکز شهر اصفهان واقع شده است.

 

باغ-چهلستون-استان-اصفهان

مجموعه تفریحی کوه صفه در استان اصفهان

مجموعه ارتفاعات کوه صفه با بلندترین نقطه ارتفاع ۲۲۵۷ متر در جنوب غربی اصفهان واقع است. این کوه از شمال به جاده کمربندی از غرب به کوههای تخت رستم و دره خان از شرق به شهرک ها و مجتمع های مسکونی و از جنوب به اراضی باز و خط آهن منتهی میشود. در دامنه کوه صفه چشمه ای به نام (چشمه درویش) و ۲۰۰ متر بالاتر از آن (چشمه گل زرد) قرار دارد. چشمه دوم در نقطه ای صعب العبور قرار گرفته و رسیدن به آن دشوار است. کوه صفه از محل چشمه درویش که سنگ کوه از خاک جدا گشته و دامنه کوه محسوب میشود در سمت غرب ، به فضای سنگی مسطحی (صفه) منتهی میگردد که کوه به همین جهت (صفه) نامیده شده است.

مجموعه-تفریحی-کوه-صفه

کوهستان صفه استان اصفهان

کوهستان صفه که تا چند دهه پیش به صورت عنصری مجزا و با فاصله از شهر قرار داشت اینک با توسعه شهر به طرف جنوب کاملا به شهر متصل شده و بخشی از آن به عنوان پارک کوهستانی کارکرد شهری یافته است. فضای سبز کوه صفه که در حال حاضر عرصه ای به مساحت ۱۰۰ هکتار را تبدیل به منظره ای سبز کرده است در قسمتهای دامنه کوه قرار دارد و به عنوان پارک کوهستانی و بخشهایی از آن شکل پارک جنگلی دارد روزانه پذیرای جمع کثیری از طبیعت دوستان و گردشگران است. از نقاط مشهور در کوه صفه قلعه شاه دژ میباشد که به قلعه دیو نیز معروف است و به عنوان هسته مرکزی پارک کوهستانی صفه است و چشمه های موجود از جمله پاچنار و خاجیک به عنوان قلب تپنده این مجموعه اند که با وجود درختان کهنسال همچون نگینی زیبا میدرخشد.

باغ پرندگان استان اصفهان

باغ پرندگان برای اولین بار در ایران توسط شهرداری اصفهان احداث گردیده است و اکنون توسط سازمان رفاهی – تفریحی شهرداری اداره میشود. مساحت داخلی باغ پردنگان ۱۷۰۰۰ متر مربع میباشد که پوشش توری سقف آن حدودا ۴۰۰۰۰ متر مربع و بر روی ۱۶ ستون فلزی به ارتفاع حداکثر ۳۲ متر نصب گردیده است. در باغ پرندگان اصفهان بیش از ۵۰۰۰ پرنده از گونه های مختلف وجود دارد که پرندگان موجود ، از ایران و دیگر کشورها مانند استرالیا ، تانزانیا ، چین ، اندونزی و… جمع آوری گردیده است.

 

باغ-پرندگان

کلیسای بزرگ وانک استان اصفهان

بخاطر هنر معماری که در بنای این کلیسا بکار رفته به عنوان مشهورترین و مهمترین کلیسای جلفای اصفهان به شمار می آید. کلیسای وانک بر روی پایه های بنای اولیه آن که قدمتش به سال ۱۶۰۵ میلادی میرسد بنا شده است. نام کلیسای وانک آمناپرکیچ (ناجی همگان) است. این کلیسا و موسسات وابسته به آن به خصوص موزه ، چاپخانه و کتابخانه بزرگ آن مایه فخر و مباهات ارامنه ایران است. هر ساله ده ها هزار گردشگر ایرانی و خارجی که به منظور بازدید بناهای تاریخی به  اصفهان می آیند از کلیسای وانک و موزه جلفا نیز بازدید به عمل می آورند.

 

کلیسای-بزرگ-وانک

مسجد شیخ لطف الله استان اصفهان

این مسجد بینظیر شاهکار دیگری از هنر معماری و کاشی کاری قرن یازدهم هجری قمری است که به فرمان شاه عباس اول در مدت ۱۸ سال ساخته شده است. ساخت سردر معرق آن در سال ۱۰۱۱ ه ق اتمام یافت و ساختمان تزئینات آن در سال ۱۰۲۸ ه ق به اتمام رسیده است. کتیبه سردر آن به خط ثلث علیرضا عباسی و به تاریخ ۱۰۱۲ ه.ق است ، معمار و بنای مسجد استاد محمدرضا اصفهانی است که نام او در داخل محراب زیبای مسجد در لوحه کوچکی ذکر شده است. باستان شناسان خارجی در مورد عظمت معماری این مسجد گفته اند ، (به سختی میتوان این بنا را محصول دست بشر دانست). شیخ لطف الله از علمای بزرگ شیعه و از مردم میس از قراء جبل عامل در لبنان امروزی بود که به دعوت شاه عباس اول در اصفهان اقامت گزید. این مسجد به منظور تجلیل از او احداث گردید.

 

مسجد-شیخ-لطف-الله

بنای تاریخی آتشگاه (دژ ماربین) استان اصفهان

در غرب اصفهان در جاده نجف آباد ، نزدیکی منارجنبان قدیمی ترین میراث از گذشته های دور موسوم به بنای آتشگاه آتشدانی بزرگ و مدور است با دریچه های متعدد. این ساختمان از خشتهای گلی خام ساخته شده و مصالح خشتها ، گل و سنگ ریزه و نی های ساحل زاینده رود است. در آثار باستانی کمتر خشت خام بدین بزرگی و با این مصالح دیده میشود. در اطراف این آتشدان در سطحی پایین تر اتاقهای زیادی ساخته بودند که به علت خام بودن خشتها در مجاورت باد و باران به مرور زمان از بین رفته اند. برخی قدمت بنای آتشگاه را به دوره ساسانیان و هخامنشیان نسبت میدهند.

بنای-تاریخی-آتشگاه-استان-اصفهان

حمام علی قلی آقا استان اصفهان

حمام علیقلی آقا به همراه مجموعه بناهای عمومی دیگر از جمله مسجد ، بازارچه ، چهارسو و سرا از دوره صفوی باقی مانده است. بانی این بناها علیقلی آقا از خواجگان حرم شاه سلیمان و شاه سلطان حسین صفوی بوده است. این بنا از دو حمام بزرگ و کوچک تشکیل شده است. هریک از این دو حمام مانند دیگر حمام های سنتی شامل دو فضای اصلی سربینه و گرمخانه است و در حمام بزرگ فضای مهم دیگری موسوم به چال حوض فضای وسیع و کشیده ای در کنار گرمخانه است که با توجه به متن حاشیه و قفنامه در سال ۱۱۲۷ قمری استخر به منظور شنا و آب تنی استفاده میشده است. در دو سوی محور اصلی این فضا دو شاهنشین با قاعده نیم هشت وجود دارد که معروف است یکی برای پرش و شیرجه و دیگری جایگاه تماشاچیان بوده است. این مجموعه زیبا و تاریخی در خیابان مسجد سید – کوچه علیقلی آقا در شهر اصفهان واقع شده است.

 

حمام-عل- قلی-آقا 

روستای تاریخی ابیانه استان اصفهان

این روستای زیبا و تاریخی که قدمت آن به چهارهزار سال پیش میرسد در جاده اصفهان در ۲۲ کیلومتری غرب جاده نطنز قرار گرفته. پس از پیموندن ۵۲ کیلومتر از طرف کاشان به نطنز یا ۱۷ کیلومتر از جانب نطنز به کاشان راهی از جاده اصلی جدا میشود و به طول ۲۲ کیلومتر بعد از عبور از کنار روستاهای هنجن ، یارند ، کمجان ، برز و طره به دره زیبا و آرامی میرسد که روستای تاریخی بکر و دست نخورده ابیانه در آن جای گرفته است. سیر و سیاحت در کوچه های کج و معوج این روستای پیر و پرخاطره که براحتی مردم آن را به هم پیوند میدهد بی اختیار انسان را به اعماق اندیشه خود فرو میبرد. ابیانه روستایی در دامنه کوه با نماهای کاه گلی قرمز با زیرطاقی های سفید و پنجره های مشبک زیبا چوبی است که هرچه در آن دیده میشود جلوه هایی از گذشته های دور دارد. در مورد قدمت این روستا ، اختلاف نظر بسیار است. گروهی آن را هم عصر سیلک کاشان میدانند و شاید هم یکی از انشعابات ناشی از فروپاشی سیلک باشد.

 

روستای-تاریخی-ابیانه 

خانه های خشتی و گلی مربوط به چهار دورۀ ساسانی 

سلجوقی ، صفوی و قاجار میباشد. بیشتر خانه ها به شکل مکعب با درب و پنجره مشبک چوبی ساخته شده که به صورت پلکانی بر روی هم قرار گرفته است. آتشکده ای نیز به نام آتشکده هارپارک در این روستا قرار دارد که در طول مسیر راشتا به چند سقف بر میخوریم که به این راهروهای سرپوشیده ساباط میگویند که آتشکده هارپارک در اولین ساباط مسیر اصلی قرار دارد.

امامزاده ابیانه استان اصفهان

دوتن از فرزندان شریف امام موسی کاظم (ع) را در خود دارد نیز در این روستا قرار گرفته که با گنبدی هشت وجهی فیروزه ای زیارت نمای زیبایی را در روستا ایجاد کرده است که مامنی است برای دلگشایی و اظهار حاجت و نیاز مومنان آرزومند.

آبشار سمیرم  استان اصفهان

آبشار سمیرم در ۴ کیلومتری شرق شهر سمیرم قرار گرفته. ارتفاع آن ۳۵ متر میباشد و در اطراف آن محل هایی برای استراحت و اقامت گردشگران در نظر گرفته شده است ، این مکان حتی در تابستان نیز شبهای بسیار سردی دراد. آبشار چشمه ناز ونک با طبیعتی بکر و زیبا از جاذبه های دیگر شهرستان سمیرم است. این آبشار با ارتفاع ۲۰ متر ، آبریز بیش از ۵۰ متر از کوه دو هزار متری دالان در سلسله جبال زاگرس سرچشمه میگیرد. آبشار چشمه نازونک پس از عبور از صخره ها وارد رودخانه شمس آباد میشود و پس از پیوستن به رودخانه گندمان با آبدهی بیش از هزار و ۵۰۰ لیتر در ثانیه در جنوب غربی شهر ونک به رودخانه خرسان در استان چهارمحال بختیاری میریزد. آبشار و چشمه ناز ونک این منطقه را به زیستگاه کم نظیری از حیات وحش و بوستان طبیعی و بکر تبدیل کرده است. این آبشار در ۳۵ کیلومتری غرب مرکز شهرستان سمیرم واقع است.

 

آبشار-سمیرم-استان-اصفهان

دهکده تفریحی چادگان استان اصفهان

شهرستان چادگان که از شهرهای استان اصفهان و نزدیک شهر کرد است در فاصله ۱۲۰ کیلومتری غرب اصفهان به مرکزیت شهر چادگان قرار دارد. چادگان دهکده تفریحی توریستی بسیار دیدنی و زیبایی است که امکانات کاملی از جمله هتل ، پلاژ ، مراکز ورزشی ، تفریحی و… دارد. این شهرستان با شهرستانهای فریدن – فریدونشهر – تیران – کرون و شهر کرد همسایه است و یکی از شهرستانهای خوش آب و هوا در فصل گرم سال میباشد. آب ، این موهبت الهی در فاصله ۳ کیلومتری جنوب شهر چادگان و رودابهای ورودی آن تا سد جلوه های طبیعی خاص و بینظیری را بوجود آورده بطوریکه بسیاری از روستاها که در مسیر قرار دارند ، از مناظر دیدنی و زیبایی برخوردار میباشند. وجود سد زاینده رود در کنار شهر توریستی چادگان و ایجاد تفرجگاها و مجموعه های ویلایی متعدد در حاشیه سد طبیعت بسیار زیبا و جذابی را برای گردشگران داخلی و خارجی فراهم آورده بصورتی که در ایام گرم سال این شهر پذیرای میلیونها نفر توریست میباشد.

 

دهکده-تفریحی-چادگان

دیدنیهای شهر کاشان در استان اصفهان

باغ فین استان اصفهان

باغ فین در شهر کاشان واقع شده و به واسطه کثرت اشجار و آب و هوای خوب یکی از تفرجگاه های اطراف کاشان است. آب آن از چشمه سلیمانیه که به واسطه کیفیت های خاص خود مانند صافی و پاکی و روشنایی کم نظیر و همچنین ثابت و تغییر ناپذیرش همواره مشهور و ضرب المثل بوده ، تامین میشود. بناهای تاریخی این باغ عبارتنداز : سردر ورودی ، برج و بارو ، شترگلوی صفوی وسط باغ ، شترگلوی فتحعلیشاه ، اتاق شاه نشین جنوب شرقی باغ ، موزه غرب باغ ، حمام های کوچک و بزرگ کتابخانه شرق باغ ، در این باغ به ترتیب شاه صفی ، شاه سلیمان ، شاه طهماسب ، شاه عباس ، کریم خان زند ، و فتحعلی شاه بناهایی را مرمت و اضافه نموده اند. باغ فین در دوران صفوی و قاجار از رونق زیادی برخوردار بود ، ولی با آغاز انقلاب مشروطیت و همزمان با کاهش امنیت منطقه ، تمامی در و پیکر و اشیاء داخل آن به غارت رفت و رو به ویرانی نهاد.

 

باغ-فین 

 

مسجد و مدرسه آقا بزرگ (کاشان)

بنای مسجد و مدرسه آقا بزرگ یکی از زیباترین و باشکوه ترین مساجد دوره قاجار در ایران بشمار می آید. این بنا در خیابان فاضل نراقی کاشان واقع شده است. تمامی این بنا از جمله گنبد که جزو بزرگترین گنبدهای آجری است با آجر ساخته شده و تزئینات بکار رفته در این بنا عبارت است از : کاشی کاری ، آجرکاری ، کتیبه های نفیس گچی و کاشی ، مقرنس کاری ، خطاطی ثلث و نستعلیق و نقاشی ، که نقاشی های این مدرسه توسط استاد محمد باقر قمصری صورت گرفته است. این مسجد دارای سردر زیبایی است که سقف آن با مقرنس های معلق گچی و نقاشی تزیین یافته و دیوارهای جلوخان از کتیبه بالای سردر تا کف تختگاه های طرفین درگاه با کاشی های خشتی الوان پوشیده شده است. هیئت اصلی بنا و گنبد و بارگاه باشکوه آن به واسطه عظمت ساختمان و طرح عالی و نقشه بینظیر به خصوص دقایق و فنون معماری اصیل ایرانی که در آن بکار برده شده ، یکی از بناهای مهم ایرانی اسلامی بشمار میرود.

 

مسجد-و-مدرسه-آقا-بزرگ

خانه عامری ها کاشان در استان اصفهان

خانه عامری ها که در خیابان علوی کاشان قرار دارد ، در دوره زندیه احداث و در دوره قاجار به وسیله سهام السلطنه عامری توسعه یافته است و مجموعه ای است زیبا که به وسیله اداره میراث فرهنگی کاشان در دست مرمت و تغییر کاربری است تا به اقامتگاه گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شود.

 

خانه-عامری-ها-کاشان-در-استان-اصفهان

مشهد اردهال استان اصفهان

مشهد اردهال روستایی در ۴۲ کیلومتری غرب کاشان در ایران است. این روستا در میان افراد محلی به مشهد قالی نیز مشهور است. در این محل بنای امامزاده سلطان علی بن محمد باقر قرار دارد که قدمت آن به سده ششم هجری میرسد. در روایت تاریخ میگویند مردم فین کاشان در سال ۱۱۳ هجری قاصدی را به نام عامربن ناصر فینی به مدینه نزد امام محمد باقر (ع) فرستاده بودند و از او درخواست پیشوایی را داشتند. امام فرزند خود سلطانعلی برادر امام جعفر صادق (ع) را رهسپار ایران و شهر کاشان کرد. امامزاده به کاشان رسید و در محله فین بزرگ ساکن شد و تابستانها به دلیل گرمی هوا به منطقه اردهال میرفت. چند سالی اوضاع بدین صورت بود تا اینکه امامزاده سلطانعلی از نفوذ زیادی در بین مردم برخوردار گشت و این باعث ترس حاکم اردهال که زرین کفش بارکرسفی نام داشت شد. وی سپاهی را برای قتل حضرت سلطان علی به منطقه میفرستد و آن حضرت سرانجام در یک جنگ نابرابر که ۱۳ روز طول کشید ، همراه یارانش در منظقه ییلاقی اردهال به شهادت رسید. مردم فین پس از شنیدن خبر سراسیمه به طرف اردهال حرکت میکنند ، ولی زمانی میرسند که حضرت به شهادت رسیده است ، آنها حضرت را در قالی میپیچند و در نهرآبی که در آن نزدیکی است ، شستشو میدهند و دفن میکنند.

 

مشهد-اردهال 

مراسم

از آن زمان تاکنون همه ساله در دومین جمعه مهرماه و با حضور هزاران نفر از مردم فین و کاشان آیین سنتی مذهبی قالیشویان برگزار میشود. هر ساله مشتاقان این مراسم از شهرهای دور و نزدیک برای دیدن آیین قالیشویان به این روستا می آیند. قالیشویان از کهن ترین آیین های سنتی مذهبی ایران اسلامی است که همزمان با بزرگداشت شهادت حضرت سلطان علی بن امام محمد باقر (ع) در اردهال برگزار میشود.

مقبره ابولولو استان اصفهان

از بقاع مشهور دیگری که بسیار مورد توجه مردم قرار دارد ، مقبره ابولولو معروف به باباشجاع الدین ، در شرق جاده فین است. این بقعه ، صحن و سرا ، رواق و گنبدی مخروطی دارد که با کاشی های قبر تاریخ ۷۷۷ ه.ق دیده میشود که ضریح ساده چوبی آن را در برگرفته است. به گفته برخی از مولفین اسلامی ، ابولولو فیروز ، جوان صنعتگر از مردم فین کاشان بود که اعراب او را به بردگی به مدینه بردند و چون بر اثر تحمل شکنجه های فراوان به جان آمده بود از راه کینه جویی ، عمر خلیفه دوم را به قتل رساند.

 

مقبره-ابولولو 

نیاسر  استان اصفهان

نیاسر از جمله شهرهای سرسبز و دیدنی کاشان به شمار می آید که در ردیف جاذبه های طبیعی ایران ، جایگاه خاصی دارد. همه ساله در فصل بهار با به گل نشستن گلستان های نیاسر ، زمزمه سفر به این شهر آغاز میشود و هزاران گردشگر داخلی و خارجی ، به شوق دیدن جاذبه های تاریخی و طبیعی ، خصوصا آبشار بسیار زیبای نیاسر پای به این شهر میگذارند. با توجه به اسناد موجود ، بیش از نیمی از گلهای محمدی منطقه در این شهر تولد میشود. از جاذبه های تاریخی و طبیعی نیاسر میتوان آتشکده ، غار ویس ، بسیار زیبای نیاسر ، باغ تالار و حمام قدیمی را نام برد.

 

نیاسر-استان-اصفهان

قمصر استان اصفهان

شهر قمصر یکی از دیدنی ترین شهرهای استان اصفهان ، و شهری سرسبز واقع در جنوب کاشان که از دیرباز به دلایل مختلف طبیعی و فرهنگی مورد توجه عموم مردم بوده و بسیاری از جهانگردان نیز به شوق دیدار از گلستان های روح انگیز و چشم اندازهای زیبا و دلپذیر این دیار ، مسافتی طولانی را طی می نمایند. گل و گلاب و گلابگیری نیز بر جاذبه و اهمیت این شهر افزوده و نوعی قداست به آن داده است. برگزاری سالیانه جشنواره گل و گلاب در این فصل در قمصر نیز خود باعث جلب گردشگران بسیاری میشود. آب و هوای این شهر معتدل و شخک بوده و متوسط میزان بارندگی سالیانه آن ۱۹۵ میلیمتر میباشد. باغ های گل محمدی ، زیارتگاه های امامزاده میرداود و میرسلیمان و مسجد جامع قمصر از جمله مکان های دیدنی این شهر هستند ، ضمن آنکه مراسم گلابگیری سنتی و صنعتی این شهر نیز ، از شهرت جهانی برخوردار بوده و در اردیبهشت ماه هر سال هزاران توریست داخلی و خارجی را به این شهر جذب مینماید.

 

قمصر-استان-اصفهان

چهار طاقی و چشمه نیاسر 

آتشکده به شکل یک بنای چهار طاقی بر روی یکی از ارتفاعات نیاسر ،در دوره ساسانی ساخته شده است و برای انجام آیین های خاص زرتشتی از آن استفاده میشده. یکی از کهنسال ترین چشمه های موجود در کشور که احداث و حفر آن را به اسکندر بن فیلقوس نسبت میدهند. یک مسجد نیز بعدها بر روی سرچشمه آن ساخته شد. آب زلالی که از زیر مسجد به داخل استخر کوچکی سرازیر شده پس از گذشتن از باغ تالار بصورت آبشاری به سمت پایین سرازیر میشود.

 

چهار-طاقی-و-چشمه-نیاسر 

غار نیاسر کاشان در استان اصفهان 

این غار از عجایب و نوادر آثار باستانی است. در حدود ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ سال قبل در دل کوه کرکس و بر فراز تپه های آهکی مشرف بر نیاسر کاشان و احتمالا با مقاصد آیینی و مذهبی به صورت تونل سنگی پرپیچ و خم با ابزارهای ابتدایی کنده شده است. غار نیاسر شامل مجموعه زیرزمینی و پیچیده ای است که از راهروهای تنگ و طولانی و اتاق ها و چاه های متعددی تشکیل شده و دسترسی به اعماق آنها بدون بهره گیری از وسایل پیشرفته امروزی ممکن نیست. این غار که به سوراخ رئیس یا غار ویس شهرت دارد قرن ها نامکشوف ماند و در هیچ یک از متون تاریخی و آثار تحقیقی قرون اخیر و علیرغم ذکر سایر بناهای تاریخی منطقه نظیر آتشکده نیاسر (بنا شده توسط اردشیر بابکان موسس سلسله ساسانیان) مورد اشاره قرار نگرفته است. از شگفتی های این غار ساخت آن توسط انسان است. کمبود هوا در هیچ نقطه ای از آن احساس نمیشود و حتی در عمیق ترین نقاط آن عمل تهویه به طور طبیعی انجام میگیرد. یکی از فرضیات در مورد منشا تاریخی این غار بیانگر این است که در ساخت آتشکده نیاسر از سنگ های تراشیده شده حاصل از کندن غار استفاده شده است. احتمالا زمان حفر غار پیش از احداث آتشکده بوده است.

 

غار-نیاسر-کاشان-در-استان-اصفهان 

شهر زیرزمینی نوش آباد استان اصفهان

زیرزمینی نوش آباد شهری سه طبقه است که طبقه اول آن در عمق ۳ متری و طبقه سوم آن در عمق ۱۶ متری از سطح زمین ساخته شده است. ارتفاع هر طبقه حدود ۱۸۰ سانتی متر است. باستان شناسان با توجه به محدود بودن کاوش های خود در این شهر زیرزمینی هنوز وسعت دقیق این شهر را نمی دانند اما با توجه به دالان های تو در توی این شهر و فضاهای مختلف تصور میشود این شهر دارای چندین هزار متر وسعت باشد. شهر نوش آباد در هشت کیلومتری شهر کاشان جای گرفته است. این شهر از جمله شهرهای مهم تاریخی است که آثار بسیار زیادی را از جمله قلعه ها و مساجد در خود جای داده اما تاکنون مورد توجه چندانی قرار نگرفته اند.

 

شهر-زیرزمینی-نوش-آباد 

آب سرخ فریزهند استان اصفهان

چشمه فریزهند به فاصله ۷۸ کیلومتری جنوب کاشان قرار دارد. اطراف چشمه را رسوبات حاصله از جریان آب فرا گرفته. آب این چشمه از دسته آب های بی کربناته مخلوط همراه با گاز است و درمان بیماری های دستگاه گوارش ، کبد و مجاری صفراوی ، معده و روده ای بیماری های تغذیه موثر است. به سبب وجود املاح آهن در ترکیبات آن ، در ازدیاد تعداد گلبول های قرمز و مقدار هموگلوبین خون و در نتیجه ، در درمان انواع کم خونی موثر میباشد.

 

آب-سرخ-فریزهند 

آران و بیدگل در استان اصفهان

شهر آران و بیدگل در ۵ کیلومتری شمال کاشان و در حاشیه کویر زیبای مرکزی ایران قرار گرفته است و علاوه بر داشتن جاذبه های کم نظیر طبیعی همچون دریاچه بینظیر نمک ، بندریگ با تپه های مرتفع و دیدنی و گیاهان کویری از لحاظ تاریخی و نقاط دیدنی جزء مناطق پر جاذبه کشور است. بقعه امامزاده هادی (از بناهای دوره صفویه) ، بقعه امامزاده محمد هلال (از بناهای دوره سلجوقی – صفوی) ، مجموعه تاریخی قاضی شامل : مسجد جامع (دوره سلجوقی) ، بازار ، آب انبار ،حسینیه ، زیارتگاه ، مسجد نقشینه (دوره صفوی) ، آرامگاه ملاسلیمان صباحی بیدگلی ، مقبره آقا میرزا احمد عاملی آرانی و ده ها بقعه متبرکه امامزادگان ، مسجد ، حسینیه ، حمام ، کاروانسرا در شهر آران و بیدگل ، این شهر را به یکی از مناطق زیبا و دیدنی برای گردشگران تبدیل کرده است. منطقه طبیعی و دیدنی مرنجاب در ۵۰ کیلومتری شمال آران و بیدگل با در کنار دریاچه نمک و در مسیر جاده معروف ابریشم ، یکی از جاذبه های منحصر به فرد گردشگری در منطقه آران و بیدگل میباشد. درشهرها و آبادی های مجاور آران و بیدگل که در حوزه این شهرستان قرار دارند نیز ، آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری فراوانی وجود دارد که میتوان از مسجد جامع و قلعه سی زان در شهر نوش آباد ، مجموعه خواجه و کاروانسرای شاه عباسی در شهر ابوزیدآباد ، بقعه بی بی زینب در روستای یزدل و آثار موجود در نصرآباد ، علی آباد و محمد آباد کویر نام برد.

 

آران-و-بیدگل-در-استان-اصفهان

ارگ گوگد (گلپایگان) استان اصفهان

ارگ تاریخی گوگد دومین بنای خشت و گلی ایران میباشد که در تاریخ و زمان ، ساخت آن به حدود چهارقرن پیش نسبت داده میشود. تنها سند مکتوبی که از این بنا موجود است متعلق به یکصد و سی سال پیش میباشد و نشان میدهد نصف بنای ارگ توسط شخصی به نام علیخان به عنوان مهریه به همسرش واگذار شده است و از آن پس به عنوان ارگ علیخانی نامیده شده است. ارگ گوگد و شهر گلپایگان در مسیر جاده اصلی تجاری دوران قدیم قرار داشتند. در شهر گلپایگان مناری به ارتفاع ۱۸ متر وجود دارد که در دوران گذشته شعله های فروزان آن در شبها راهنمای کاروانیان بوده که به همین مناسبت به فانوس صحرا شهرت دارد. ارگ گوگد در زمان صلح به عنوان کاروانسرا مورد استفاده قرار میگرفته و با توجه به وعضیت و موقعیت خاص خود نسبت به کاروانسراهای مجاور محل استراحت کاروان تجار سرشناس و یا حاکمان و والی های سایر ایلات ایران بوده است. در دیوارهای مرتفع قلعه سوراخ هایی وجود دارد که از آن به عنوان سیستم ایمنی هشدار دهنده استفاده میشد به این صورت کبوتر هایی را در این سوراخ ها اسکان میدادند که شب ها با بیقراری و سروصدای این کبوتران متوجه ورود مهاجمین توسط قلاب و یا نردبان میشدند. فضاهای ارگ پس از بازسازی هم اینک به عنوان مهمانسرا با امکانات مدرن شامل سوئیت های زیبا با سرویس بهداشتی ، رستوران ، چایخانه سنتی ، فروشگاه و نمایشگاه صنایع دستی ، سالن های مختلف و مجموعه ای از مکان های تاریخی و تفریحی مورد استفاده قرار گرفته و همه روزه پذیرای سیل گردشگران ایرانی و خارجی میباشد.

 

ارگ-گوگد-(گلپایگان) 

بادگیر چپقی سیرجان استان اصفهان

این بادگیر توسط یکی از معماران معروف سیرجان ساخته شده ، به گفته خود معمار این نوع بادگیر الهام گرفته از دودکش کشتی میباشد و امروزه جزو آثار باستانی شهر سیرجان میباشد.

 

بادگیر-چپقی-سیرجان-استان-اصفهان

شهرستان خوانسار در استان اصفهان

خوانسار در دره ای خوش آب و هوا در شمال غرب اصفهان واقع شده و یکی از مناطق بسیار زیبا و دیدنی است و بعلت بالا بودن سنگ مادر از انواع شیست و آهکی بیشتر آبهای این شهر بصورت چشمه و قنات جریان دارد. یکی از مناظر بسیار زیبا و مفرح این شهرستان پارک سرچشمه است ، آب های زلالی که از دل کوه بیرون می آید چشم هر بیننده ای را خیره میکند و مسافران مشتاق ساعاتی را در کنار این چشمه های پر آب و بسیار زیبا سپری میکنند. از دیگر مناظر زیبا و دیدنی خوانسار گلستان کوه است که در مسیر جاده اصفهان خوانسار واقع شده ، و همانطور که از اسم این کوه پیداست در فصل بهار پر از گلهای رنگارنگ و بخصوص لاله های واژگون که گل بسیار زیبایی است میشود ، به همین علت در این فصل عده کثیری از گردشگران را بسوی خود جلب میکند.

 

شهرستان-خوانسار-در-استان-اصفهان

روستای مصر (جندق) استان اصفهان

کویر مصر

روستای توریستی مصر که میزبان گردشگران داخلی و خارجی بسیاری است در ۴۰ کیلومتری جندق واقع شده است. این روستا حدود ۱۵۰ سال پیش توسط شخصی به نام یوسف بنا شده و به نام کشوری که حضرت یوسف (ع) در آن فرمانروایی میکرده یعنی مصر نامگذاری شده است. روستای مصر به علت موقعیت جغرافیایی و وجود تپه های ماسه بادی زیبا مورد توجه طبیعت گردان و بیابانگردان قرار گرفته است. در این روستا کاروان های شترسواری برای استفاده گردشگران مهیاست. گذشتن از تپه ماسه های بادی زیبا تجربه ای فراموش نشدنی است که با حضور در شهرستان جندق و روستای مصر محقق خواهد بود. همچنین کاروان های توریستی مصر شب را در میان بیابان میگذرانند تا گردشگران ، پرستاره ترین شبها را تجربه کنند. ستاره ها در شبهای کویر آنقدر زیبا و نزدیک به نظر میرسند که بیننده برای در آغوش گرفتن آنها ، بارها دست های خود را باز میکند. گردشگران خارجی که به این نقطه از کویر مراجعه میکنند از دیدن این همه شگفتی هیجان زده میشوند. اهالی شهرستان جندق پذیرای گردشگرانی هستند که از ابتدای پائیز تا اواسط بهار هر سال که آب و هوای مطبوعی در این ایام دارد به این شهر وارد میشوند.

 

روستای-مصر-استان-اصفهان

 

موقعیت استان اصفهان

ایجاد شده با  توسط تیم طبیعت گردی لارک


از من بپرس
از من بپرس!