استان ایلام

استان ایلام

فهرست

استان ایلام

استان ایلام به مرکزیت شهر ایلام است که به علت زیبایی های طبیعی فراوانی که دارد ، عروس زاگرس نام گرفته است. مهمترین ارتفاعات استان کبیر کوه و دینار کوه و مهمترین دشتهای آن دشت عباس و دشت مهران ، و دهلران است. ایلام به لحاظ آب و هوایی دارای ویژگی های خاصی نسبت به دیگر مناطق کشور است.

عکس استان ایلام

موقعیت استان ایلام

موقعیت جغرافیایی استان ایلام 

استان ایلام با 19086 کیلومتر مربع در غرب دامنه سلسله جبال زاگرس قرار گرفته است. استان ایلام از جنوب با خوزستان، از شرق با لرستان، از شمال با کرمانشاه و از سمت غرب با کشور عراق همجوار است.

موقعیت جغرافیایی استان ایلام 

شهرهای مهم استان ایلام

ایلام، ایوان، آبدانان، دهلران، مهران، دره شهر، شیروان و چرداول.

جاذبه های طبیعی و تاریخی استان ایلام 

قلعه توت ایلام استان ایلام

قلعه توت ایلام قلعه یا دژ توت در ناحیه جنوب روستای بانقلان قرار دارد که از توابع شهر ایلام است. این قلعه در میان کشتزارها و باغ های کشاورزی و بر فراز یک تپه باستانی از گذشته برجای مانده است و به نام قلعه توت معروف است. آثار تخریب شده قلعه توت بر فراز تپه باستانی قلعه توت ملاحضه می شود.

ارتفاع تپه از سطح زمین های اطراف حدود 15 متر اندازه گیری شده است. امروزه در بنای این قلعه پلان مشخصی دیده نمی شود. بخش عمده این بنا بر اثر فرسایش، و تخریب تدریجی از بین رفته است. سنگ بکار رفته در معماری قلعه، به تدریج برای حصارکشی باغ ها و مزارع کشاورزی پیرامون انتقال داده شده که همین مساله موجب شده تا از معماری قلعه اثری باقی نماند اما این اثر به عنوان یک تپه باستانی قابل مطالعه است.

قلعه توت ایلام استان ایلام

قلعه قیران استان ایلام

این قلعه در شهر ایلام، بر بالای کوه قلاقیران که مشرف بر ناحیه جنگلی بسیار زیبایی که به نام ششدار یا ششدان معروف می باشد، بنا نهاده شده است. ساختمان قلعه قیران و قلعه کوه قلاقیران بر فراز آن، زیبایی و جذابیت خاصی را برای شهر ایلام ایجاد کرده است.

قلعه قیران استان ایلام

دره ییلاقی هفتا و میشخاض (هفت آب) 

این دره در 30 کیلومتری ایلام در روستای جعفرآباد آغاز می شود و تا ارتفاعات طولاب که در آن جنگل و باغ بهم پیوسته اند ، ادامه می یابد، درختان گردو، انواع میوه ها، چندین روستا در مسیر ییلاقی دره و نزدیک بودن این دره ییلاقی به تفرجگاه جنگلی گاوز و مزارع متنوع باعث زیبایی محل گردیده، همچنین در حوالی این دره ییلاقی جنگل مله پنجاور، چشم نوازی می کند.

دره ییلاقی هفتا و میشخاض (هفت آب) 

قلعه والی استان ایلام

این قلعه بر روی تپه (چقامیرگ) در شهر ایلام قرار دارد. وسعت کل این قلعه 2500 متر، مساحت زیربنای آن 1500 متر مربع و حیاط آن 700 متر است، که شامل اطاقها و تالارهای با مصالح آجر و گچ و سنگ مرمر می  باشد. در داخل حیاط نیز سنگ نوشته ای بلند وجود دارد که در زمان محمد علی شاه قاجار و غلامرضا خان ابوقداره والی لرستان حک شده است.

قلعه والی استان ایلام

پل تاریخی گاومیشان (دره شهر) استان ایلام

پل گاومیشان واقع در شهرستان دره شهر یکی از قدیمی ترین پلهای تاریخی کشور متعلق به دوران ساسانی است که بخشی از تاریخ کهن این شهرستان را نمایان می کند. مورخان در مطالعه تاریه کهن شهرستان دره شهر، این شهرستان را اولین شهر دوران ساسانیان نامیده اند. این شهرستان با آثار تاریخی متعدد مانند شهر تاریخی سیمره، آتشکده های تاریخی متعدد، پل تاریخی و زیبای گاومیشان و آثار تاریخی دیگر یکی از شهرهای قدیمی و تاریخی کشور محسوب می شود.

پل تاریخی و زیبای گاومیشان که بقای آن متعلق به دوران ساسانی است بر روی رودخانه (سیمره) پس از تلاقی با رودخانه کشکان ساخته شده است و براساس نظریات مختلف وجه تسمیه نام این پل برگرفته از گومیشه یعنی محل پرورش گاو است. پل تاریخی گاومیشان از پنج چشمه بزرگ تشکیل شده است که در حال حاضر فقط یکی از این چشمه ها سالم است، این پل بسیار فنی و پیچیده ساخته شده است به طوری که رقیبی جدی برای پل های مهم دیگر بشمار می رود.

پل تاریخی گاومیشان (دره شهر) استان ایلام

اماکن مذهبی استان ایلام

امامزاده علی صالح (خاص علی) واقع در صالح آباد، امامزاده سیدحسن در مهران، امامزاده پیرمحمد (سیدمحمد) در ملکشاهی، امامزاده عباس در شیروان و مقبره حاجی بختیار در بخش چوار.

امامزاده علی صالح (خاص علی) استان ایلام

ایجاد شده با ♥ توسط تیم اکو تور

 


از من بپرس
از من بپرس!