استان بوشهر

استان بوشهر

فهرست

استان بوشهر

استان بوشهر یکی از استان های جنوبی کشور ایران است که مکان های طبیعی زیادی برای بازدید دارد. شهر بوشهر مرکز این استان است. افراد زیادی بوشهر را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می کنند و در تور بوشهر شرکت می نمایند. اگر شما نیز قصد دارید به شهر بوشهر سفر کنید می توانید با مطالعه این مقاله اطلاعات خوبی در این باره به دست آورید.

عکس استان بوشهر

موقعیت جغرافیایی 

استان بوشهر با مساحتی حدود 27653 کیلومتر مربع از شمال به استان خوزستان و قسمتی از کهگیلویه و بویراحمد، از جنوب به خلیج فارس و قسمتی از استان هرمزگان، از شرق به استان فارس و از غرب به خلیج فارس محدود است. استان بوشهر با خلیج فارس بیش از شش صد کیلومتر مرز دریایی دارد و از اهمیت سوق الجیشی و اقتصادی قابل توجهی برخوردار است. به طوری که از اسناد و اطلاعات برمی آید، این منطقه به علت موقعیت استراتژیکی مناسب برای احداث پایگاه دریایی و بندرگاه، مورد استفاده پادشاهان ایلام قرار می گرفت.

موقعیت جغرافیایی بوشهر

درباره استان بوشهر

در زمان هخامنشیان که کشور ایران به بیست ساتراپ نشین (استان) تقسیم می شد، سرزمین بوشهر جزء ساتراپ نشین های پارس بود. داریوش فرمان داد حفر ترعه نیل (کندن آبراهه) به دریای سرخ را دنبال کنند.  این کانال محققا راهی بود که بجای کانال سوئز امروز می توانست خلیج فارس و دریای عمان را از طریق دریای سرخ مستقیما به مصر و مدیترانه اتصال دهد. مقابر کنده شده بر سطح سنگی جزیره خارک دلیل بر حضور سربازان هخامنشی در استان بوشهر است که برای نگهبانی از چنین راه طولانی تدارک شده بود.

خلیج فارس به دلیل موقعیت سوق الجیشی و به لحاظ اهمیت اقتصادی و بازرگانی، در طول تاریخ همواره از سوی کشورها و دولت ها برای تبادل علم و ثروت و گسترش قدرت مورد توجه قرار گرفته است، اولین یورش دولت های اروپایی به سواحل خلیج فارس در سال 1506 میلادی با حمله پرتقالی ها تحت عنوان محافظت و حراست از منافع پرتقال در برابر تجار مصری و ونیزی صورت گرفت، در سال 1013 هجری قمری شاه عباس با انگلستان متعهد شد و دست پرتقالی ها را از خلیج فارس کوتاه کرد. برای رزرو تور بوشهر و به ویژه تور بوشهر نوروز و بلیط با ما در ارتباط باشید.

درباره استان بوشهر

موقعیت استان بوشهر

شهرهای مهم این استان بوشهر 

کنگان، بوشهر، برازجان، اسلویه، دیر، گناوه، دیلم، دشتی، خورموج، تنگستان، جم.

اماکن تاریخی و طبیعی استان بوشهر 

قبرستان شغاب استان بوشهر

در جنوب شهر بوشهر واقع شده، در این قبرستان اسکلت اموات در داخل خمره های بزرگ و کوچک نخدی رنگ متفون شده اند. این گورستان به تازگی توسط اداره میراث فرهنگی کشف شده است. نکته قابل توجه در این گورستان آن است که بر روی برخی از کوزه های حاوی اموات نوشته های نقش بسته است. در زمان زرتشت اموات را درون این کوزه ها و تابوت های سنگی قرار می داند تا خاک آلوده نگردد.

قبرستان شغاب استان بوشهر

خانه قاضی استان بوشهر

این بنای زیبا در مرز محله بهبهانی و شنبدی بوشهر واقع است. خانه قاضی در دوره زند ساخته شده است و در تاریخ ۲۳ فروردین سال ۱۳۴۶ با شماره ی ثبت ۱۶۲۴به عنوان یک اثر ملی ثبت شده می باشد. این خانه رنگ سفید و معماری بسیار زیبا دارد.

خانه قاضی استان بوشهر

بقعه امامزاده عبدالمهیمن استان بوشهر

که از اعقاب حضرت ابلفضل عباس (ع) است که ساختمان قدیمی آن در اثر زلزله ویران شده و ساختمان فعلی آن حدود یک قرن قبل تجدید بنا شده است.این امام زاده به دوران قاجار برمی گردد و در تاریخ ۱۷ آذر سال ۷۷ به عنوان یک آثار ملی ثبت شده است و شماره ثبت آن ۲۱۷۴ می باشد.

بقعه امامزاده عبدالمهیمن استان بوشهر

سیراف بند طاهری استان بوشهر

در 240 کیلومتری جنوب بوشهر قرار گرفته که تا اوایل قرن پنجم بندر بزرگ بازرگانی ابران محسوب می شده، احتمالا در دوران شاپور ساسانی ساخته شده و متشکل از حمام، کاروانسرا، کورء سفالپزی، قبر های سنگی، آرامگاه های گروهی و مسجدی از قرا هفتم هجری به قلعه هایی مربوط به قرن سوم و چهارم هجری است.

در زمانی که در جاده ابریشم تجارت رواج داشت این بندر نقش بسیار زیادی در تجارت بین المللی ایران داشته است. 

سیراف بند طاهری استان بوشهر

آتشکده کوه مند استان بوشهر

این آتشکده در 20 کیلومتری خورموج واقع شده است، این آتشکده در دل کوه مند تراشیده شده و دارای تالاری چهارگوش و مربع شکل است که در وسط آن آتشدان مدوری قرار گرفته است. این نیایشگاه دو هزارسال قدمت دارد مربوط به دوران اشکانی و ساسانی می باشد.

آتشکده کوه مند استان بوشهر

عمارت ملک و پارک ساحلی آب شیرین کن

مجموعه ساختمان های عمارت ملک در حدود 100 سال قدمت دارد و در نزدیکی میدان بهمنی شهرستان بوشهر قرار گرفته است. مساحت زیربنای آن 4000 متر مربع بوده و در دوره قاجاریه توسط معماران فرانسوی با مصالح محلی احداث شده و درب و پنجره آن زیر نظر مهندسین فرانسوی ساخته شده است.

این عمارت متعلق به یکی از ثروتمندان بوشهر به نام محمد مهدی ملک التجاره بوده است. پارک ساحلی آب شیرین کن هم در نزدیکی عمارت ملک و روبروی دانشگاه خلیج فارس قرار دارد که خیلی باصفا و زیباست. یک قسمت از این پارک جزء منطقه نظامی است ولی با این حال بازدید از آن امکان پذیر است. پارک آب شیرین کن در اوایل فصل بهار از همیشه سرسبزتر و زیباتر است.

عمارت ملک و پارک ساحلی آب شیرین کن

بنای گور دختر برازجان استان بوشهر

گور دختر یعنی دختر گبر یا زرتشتی. بنای گور دختر که بسیار شبیه به آرامگاه کوروش هخامنشی در پاسارگاد است در شرق جاده برازجان – کازرون در منطقه تنگ ارم واقع شده است و قدمت آن به سده ششم قبل از میلاد بر می گردد. سقف و بدنه سنگی این آرامگاه از 24 قطعه سنگ تشکیل شده است. در سنگ سوراخ هایی تعبیه شده که با بست های آهنی به هم وصل می شوند.

در گور دختر همچنین عناصر هنر اورارتویی مانند شیروانی دو شیبه و نیز عناصر معماری ایلامی بمانند معبد چغازنبیل را میتوان دید این بنای ارزشمند در سال 1376 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا قدمت منطقه برازجان را تایید میکند بخصوص که کوشک اردشیر ساسانی هم در نزدیکی این بنای باستانی واقع است. این احتمال وجود دارد که این بنا مربوط به آرامگاه دختر یا خواهر کوروش هخامنشی باشد.

بنای گور دختر برازجان استان بوشهر

 

تموکن هخامنشی استان بوشهر 

در تازه ترین کاوش های منطقه برازجان شهرستان بوشهر، در لوحه ای در تخت جمشید از شهری بزرگ به نام شهر تاریخی تموکن یاد شده. باستان شناسان معتقدند که در کاوش های خود در استان بوشهر و در روستای باستانی دورودگاه موفق به کشف این شهر شده اند. پژوهشگران از روی لوحه های یافت شده متعلق به تخت جمشید بر این باورند که داریوش اول

در محلی زندگی می کرده است که در نزدیکی اش نخلستان وجود داشت و به همین دلیل بر روی مهر رسمی او تصور دو نخل نقش بسته بوده است.

سرپرست گروه کاوش شهر باستانی تموکن در روستای باستانی دورودگاه می گوید که او یک لوحه طلایی که شبیه اش در تخت جمشید یافت شده، چند سنگ نبشته و نقش برجسته داریوش اول و خنجر زنانه و درفش حکومت هخامنشیان و… را پیدا کرده است.

سرپرست تیم کاوش در کاخ بردک سیاه گفت : وجود سکه یونانی در این منطقه، وجود جنگ توسط یونانیان را بیش از پیش قطعیت می بخشد. تموکن هخامنشی که یونانیها آن را (تووکه) مینامند یکی از شهرهای باستانی متعلق به دوره هخامنشی است که به دلیل نزدیکی به فارس به این منطقه نسبت داده شده است. بی شک کاخ هخامنشیان تموکن (بردک سیاه دورودگاه) یکی از قدیمی ترین آثار به جای مانده از نیاکان ما می باشد.

تموکن هخامنشی استان بوشهر 

گنبد نمکی (جاشک) استان بوشهر

گنبد نمکی یکی از جمله پدیده های زمین شناسی است که دارای چشم اندازها و مناظر زیبای طبیعی است، گنبدهای نمکی امروزه در سطح وسیعی از ارتفاعات زاگرس و ایران مرکزی رخنمون شده است، بطوری که قریب به 114 گنبد نمکی در نواحی جنوب ایران بویژه در استان های هرمزگان و بوشهر دیده می شود.

یکی از زیباترین گنبدهای نمکی ایران، گنبد جاشک (دشتی) در نزدیکی روستای جاشک و در فاصله 144 کیلومتری جنوب شرق بندر بوشهر و در فاصله 60 کیلومتری شهر خورموج است که یکی از بزرگترین، فعالترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران است. قله این کوه نمکی 1350 متر از دشت اطراف خود بالاتر است. این کوه 12 کیلومتر درازا و 5/4 کیلومتر پهنا دارد.

گنبد نمکی (جاشک) استان بوشهر

مهم ترین پدیده های زیبای گردشگری گنبد نمکی عبارتند از 

رنگ سفید نمک های طعام گنبد به منطقه جلوه ای زیبا بخشیده است به نحوی که از جاده خورموج – دیر بصورت یک کوه برفی زیبایی در بخش شرقی دشت برهنه ظاهر شده است.

یخچال های نمکی از جمله پدیده های زیبای گنبد نمکی دشتی به شمار می رود و در ناحیه شمال غربی گنبد به وضوح دیده می شود، این یخچال های یخی بدین نام شهرت یافته است.

آبشارهای زیبای نمکی یکی دیگر از ویژگی های گردشگری گنبد نمکی دشتی است که چهره ای بس زیبا و دلنشین را به آن بخشیده است. این آبشارها که در واقع مسیر طبیعی جریان آب گنبد بوده، در فصول کم آبی به واسطه تبخیر کامل آب بلورهای زیبای نمکی ضخیمی در جهت جریان و بویژه در مسیر آبشارها ایجاد شده و منظره تماشایی آبشار نمکی را ایجاد نموده است. این پدیده نادر در اواسط بهار تا تابستان و پاییز دیده می شود. این منظره توریستی گنبد نمکی دشتی از ویژگیهای منحصر به فرد گنبدهای ایران می باشد.

تنوع رنگ نمک های صنعتی گنبد، پدیده ای متحیرانه و شگفت انگیز است. رنگهای متنوع قرمز، قهوه ای، سفید، زرد، سیاه و نارنجی نمک ها یکی از ویژگی گنبد دشتی است که نقش مهم در جذب گردشگران می توان ایفا نماید.

تخت دیو یکی از زیباترین پدیده های فرسایشی گنبد دشتی است که به دلیل اختلاف در میزان فرسایش پذیری سنگ‌ ها به صورت ستون هایی در میان نمک های گنبد ظاهر شده اند.

غارهای نمکی یکی دیگر از جلوه های تماشایی این پدیده است. این غارها که بر اثر انحلال رسوبات نمکی ایجاد می شوند در جای جای گنبد دیده می شود. در بخش های داخلی این غارها بلورهای زیبای نمک به صورت استلاگمیت و استلاکتیت جلوه ای دیدنی به غارها بخشیده است.

گنبد نمکی (جاشک) استان بوشهر

منطقه صنعتی عسلویه استان بوشهر

عسلویه معروف ترین بخش منطقه ویژه اقتصادی پارس است که هر ساله شاهد حضور تعداد قابل توجهی از افراد جویای کار است. جمعیت بومی منطقه عسلویه حدود 300 نفر است. این منطقه از نظر گردشگری صنعتی، زیبایی خاص خود را دارد. با عبور از جاده های این منطقه مخصوصا در شبها زیبایی وصف ناپذیر نور و آتش چندین کیلومتر چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

منطقه صنعتی عسلویه استان بوشهر

 آثار تاریخی متعدد استان بوشهر

بازار قدیم، تل ارامنه، ساختمان مدرسه سعادت کلیسای ارامنه گریگوری، کلیسای مسیح مقدس، ساختمان امیریه (شهرداری) آب انبار قوام، مسجد جامع، ساختمان استانداری (مقر سابق ژنرال کنسول انگلیس)، ساختمان گمرک (چهاربرج)، ساختمان عظیم و نیمه مخروبه ملک (ملک التجار) در بهمنی، عمارت دریابیگی (محل سابق کارخانه یخ سازی و برق) نزدیک جُفره، عمارت ژرمنی (مقر سابق فرماندهی انگلیس) و عمارت سبزآباد.

بازار قدیم استان بوشهر

ایجاد شده با ♥ توسط تیم اکو تور

 


از من بپرس
از من بپرس!