استان خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی

فهرست

استان خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی یکی از جدیدترین استان های ایران است که از تجزیه استان بزرگ خراسان (سابق) به وجود آمده است. این منطقه سه شهرستان به نام های بیرجند، نهبندان و سر بیشه را در بر می گیرد. مرکز این استان شهر بیرجند است که در مرکز استان واقع شده. این منطقه دارای آب و هوای نیمه معتدل و مرطوب با زمستان های سرد و تابستان های گرم است.

استان زیبای خراسان جنوبی

موقعیت استان خراسان جنوبی

شهرهای تابعه استان خراسان جنوبی

بیرجند، درمیان، سرایان، سربیشه، قائن و نهبندان.

مکان های دیدنی و تاریخی خراسان جنوبی 

قلعه بیرجند خراسان جنوبی

این قلعه در ۸۰ کیلومتری شرق بیرجند (خراسان جنوبی ) و در روستایی به همین نام که بنای اولیه آن در زمان نادرشاه افشار بنا نهاده شده، واقع شده است. قلعه بر بالای صخره ای سنگی همراه با ۱۸ برج پس از قرون متمادی همچنان در گستره تاریخ بیرجند قامت خود را استوار نگه داشته است تا تلخ کامی ها و کامیابی های روزگار را شاهد باشد. آثار و بقایای معماری داخل قلعه بیانگر بازسازی قلعه در چند مرحله بوده که این بازسازی بر وسعت آن نیز افزوده است، وجود دو مرحله معماری در این قلعه نشان دهنده نیاز به فضای بیشتر در دو سلسله مختلف افشاریه و قاجاریه است.

قلعه بیرجند در استان خراسان جنوبی

ارگ کلاه فرنگی استان خراسان جنوبی

ارگ کلاه فرنگی بیرجند در حاشیه خیابان شهید مطهری واقع شده و اکنون ساختمان بخشداری مرکزی بیرجند است. این بنا که در شش طبقه و به سبک زیگورات ساخته شده است از بناهای شاخص بیرجند است، از شش طبقه بنا تنها دو طبقه آن دارای کاربری است و بقیه طبقات تنها به منظور فرم بخشی ساخته شده اند. در مرکز بنا حوض خانه با ویژگی های معماری جالب توجهی وجود دارد. فضای حوض خانه از لحاظ تزیینات مهمترین بخش بنا است.

ارگ کلاه فرنگی استان خراسان جنوبی

ایجاد شده با ♥ توسط تیم اکو تور


از من بپرس
از من بپرس!