استان خراسان شمالی

استان خراسان شمالی

فهرست

استان خراسان شمالی

 استان خراسان شمالی یکی از جدیدترین استانهای ایران است که از تجزیه استان خراسان به وجود آمده است. مرکز این استان شهر بجنورد است که در مرکز استان واقع شده است. این منطقه دارای آب و هوای نیمه معتدل و مرطوب با زمستان های سرد و تابستان های گرم است. استان خراسان شمالی از جاذبه های طبیعی و تاریخی با ارزشی برخوردار است که بیشترین آن ها در شهرستان اسفراین قرار گرفته و شامل قلعه های متعدد ، امام زاده ها و شهرهای تاریخی می باشد.

درباره استان خراسان شمالی

موقعیت استان خراسان شمالی

شهرهای مهم خراسان شمالی

بجنورد، فاروج، آشخانه، قاضی، گرمه، پیش قلعه، صفی آباد، اسفراین، حصارگرمخان و راز می باشد.

اماکن دیدنی و تاریخی استان خراسان شمالی 

مجموعه تفریحی بش قارداش 

این مکان در 7 کیلومتری شهر بجنورد (مرکز استان خراسان شمالی) در مسیر جاده بجنورد اسفراین می باشد. در سمت چپ، کوه و چشمه بش قارداش یک بنای تاریخی که به دستور ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده هم اکنون پابرجاست، در روبروی استخر اصلی بش قارداش یک دروازه از حدود 200 سال پیش تا کنون پابرجاست.

این مکان تفریحی دارای سه استخر می باشد که دو استخر آن برای شنا کودکان و بزرگسالان درست شده است، یک نمازخانه برای مردم و مسافرین محترم و از امکانات در حال ساخت می توان به استخر بانوان اشاره کرد. آب چشمه بش قارداش در آب شناسی پزشکی جهت درمان بیماری های تغذیه ای، اشکالات کبدی، صفرایی و ناراحتی های دستگاه ادراری اهمیت خاصی می باشد.

مجموعه تفریحی بش قارداش 

آینه خانه مفخم بجنورد ( استان خراسان شمالی )

این آیینه خانه که محل سکونت سردار مفخم بوده از بناهای دوره قاجاریه است در شهر بجنورد قرار دارد. آینه کاری و کاشی کاری های درون بنا از زیبایی خاصی برخوردارند و شیوه معماری همان دوران را به ذهن متبادر می سازند. بیمارستان مفخم، مقبره بابا توکل، بقعه سلطان سید عباس برادر امام رضا (ع) و بابا امان که در مسیر راه مشهد بجنورد قرار دارند از دیدنی های شهر بجنورد هستند که دارای تاسیسات جهانگردی نیز می باشند.

آینه خانه مفخم بجنورد

چشمه بابا امان (بجنورد) استان خراسان شمالی

چشمه بابا امان در 11 کیلومتری شرق بجنورد به مشهد با فاصله تقریبی 300 متر از جاده واقع شده است. آب این چشمه جزء دسته آب های سولفاته کلسیک و سدیک است و مصرف آن صفرا آور و ملین و تسهیل کننده اعمال گوارشی و دافع سموم است.

چشمه بابا امان

روستای اسفیدان ( استان خراسان شمالی )

روستای توریستی اسفیدان در 45 کیلومتری جنوب شرقی بجنورد واقع شده است. این روستا بافت مسکونی جالب توجهی دارد و خانه ها بصورت پلکانی در دامنه کوه ساخته شده اند. اسپیدان در دره ای با آب و هوای معتدل قرار گرفته و از جاذبه های روستا به آبشار هنرور، آبشار بارگاه، غار خزانه هنرور، مقبره امامزاده محمد بن باقربن موسی بن جعفر (ع) می توان اشاره کرد.

غذاهای سنتی روستای اسپیدان فتیر مسکه، آش پلو، قورمه، کاچی، آش قلیه میباشد که طرفداران زیادی دارد. مراسم روز اول عید نوروز نزدیک امامزاده می باشد و نذری می دهند، و مراسم روز سیزده بدر که به آبشار هنرور می روند جالب توجه می باشد. این روستا جزو روستاهای گردشگری استان خراسان شمالی محسوب می شود.

روستای اسفیدان

ایجاد شده با ♥ توسط تیم اکو تور


از من بپرس
از من بپرس!