استان خوزستان

استان خوزستان

فهرست

استان خوزستان

استان خوزستان با مساحتی حدود 64236 کیلومتر مربع، در جنوب غربی ایران واقع شده است. این استان از شمال غربی با استان ایلام، از شمال با استان لرستان، از شمال شرقی و شرق با استانهای چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد، از جنوب با خلیج فارس و از غرب با کشور عراق هم مرز است. شمال و شرق خوزستان را سلسله جبال زاگرس فرا گرفته است که ارتفاعات آن در جهت جنوب غربی کاهش می یابد، به طوری که در نواحی جنوبی تر به صورت تپه ماهورهایی نمایان می شود.

استان خوزستان را از نظر پستی و بلندی میتوان به دو منطقه کوهستانی و جلگه ای تقسیم کرد و منطقه کوهستانی در شمال و شرق استان قرار گرفته و منطقه جلگه ای آن از جنوب دزفول، مسجد سلیمان، رامهرمز و بهبهان آغاز شده و تا کرانه های خلیج فارس و اروند رود ادامه میابد. استان خوزستان دارای آب و هوای مختلف است ؛ آب و هوایی نیمه بیابانی که شهرهای آبادان، خرمشهر، ماهشهر، هندیجان، دشت آزادگان و نواحی دزفول، بهبهان، رامهرمز، شوشتر و نواحی شمال اهواز را در بر می گیرد. آب و هوای استپ گرم که نواحی شمال دزفول، بهبهان، شوشتر و شمال اهواز را در بر می گیرد.

برای اطلاع از تور استان خوزستان و اطلاعات بیشتر راجب استان های دیگر به مجله سفر سایت مراجعه فرمایید.

استان خوزستان ایران

موقعیت استان خوزستان

شهرهای استان خوزستان

ماهشهر، مسجد سلیمان، آبادان، اندیمشک، اهواز، ایذه، بهبهان، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان رامهرمز، شوش، شوشتر، شادگان.

اماکن مذهبی و تاریخی استان خوزستان 

بقعه دانیال نبی استان خوزستان

این بنای بسیار زیبا که از مهمترین زیارتگاه های استان خوزستان است در مجاور تپه های تاریخی شوش قرار دارد. همه روزه مردم آن سامان به زیارت این پیامبر عظیم الشان مشرف می شوند. از دیگر بقاع متبرکه میتوان از بقعه عبدالله بن علی، دعبل خزاعی (شاعر معروف دوره امام رضا (ع))، سید عباس بن علی معروف به عباسی شوشی یاد کرد.

بقعه دانیال نبی استان خوزستان

چشمه آب درمانی گراب استان خوزستان 

چشمه گراب به عنوان یکی از بهترین چشمه های آب درمانی استان به منظور توسعه گردشگری درمانی کشور اعلام کرد. چشمه پل تنگ (در مسیر اندیمشک به خرم آباد) چشمه گراب بهبهان (در 13 کیلومتری بهبهان – رامهرمز) و چشمه لهبید (واقع در مسیر جاده بهبهان – بندر دیلم) 3 چشمه آب درمانی خوزستان هستند. چشمه گراب در دامنه کوه از شکاف سنگهای مارونی و گچی متعلق به میوسن از زمین خارج می شود. آب این چشمه در ردیف آبهای کلر و سدیم و سولفات کلسیم ولرم است.

چشمه آب درمانی گراب استان خوزستان 

رود کارون در استان خوزستان 

رود کارون پرآب ترین و بزرگترین رود ایران است. این رود با طول 950 کیلومتر طولانی ترین رود و همچنین تنها رود ایران است که بخشی از آن قابل کشتیرانی است. در حاشیه این رود تمدن های بزرگی از ایران شکل گرفته است. سرچشمه کارون، آب کاج، از زردکوه بختیاری است و پس از عبور از مناطق کوهستانی و پرپیچ و خم ، در منطقه ای به نام گتوند وارد دشت خوزستان می شود.

رود کارون در شمال شوشتر به دو شاخه تقسیم می شود که در جنوب شوشتر به یکدیگر متصل می شود. شاخه مهم کارون، رود دز است که در شمال اهواز به رود کارون ملحق می شود. این رود در مرز ایران و عراق، به اروند رود پیوسته و روانه خلیج فارس می شود. پیچ و خم های موجود در سر راه این رود ، خوزستان را به جلگه ای بی نظیر تبدیل کرده است ، سد های مختلفی بر روی این رودخانه ساخته شده اند که مهمترین آنها، سد های کارون1، کارون3، مسجد سلیمان و در پایین تر، سد های شوشتر، عقیلی و گتوند می باشند.

رود کارون در استان خوزستان 

پل سفید اهواز در استان خوزستان 

یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر اهواز پل های اهواز هستند. هم اکنون 7 پل بر روی کارون در اهواز وجود دارد که از این میان پل سفید اولین پل معلق ایران و پل هفتم به دلیل سبک خاص معماری و طراحی منحصر به فرد، چشم انداز زیبایی به شهر داده اند. پل تمام فلزی سفید با دو پیاده رو، دارای دو دهانه بزرگ و تمامی قطعات آن توسط پیچ و مهره به هم متصل شده اند.

این پل بر روی پایه بتنی قرار دارد که در گذشته جهت عبور و مرور درشکه و وسایل نقلیه سبک، انشان و احشام و… مورد استفاده قرار می گرفت و در حال حاضر جهت عبور عابران و وسایل نقلیه به صورت یک طرفه مورد استفاده قرار می گیرد. پل سفید در سال 1378 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. نمای این پل چه در روز و چه در شب زیبایی خاصی به این شهر داده و جزو یکی از جاذبه های تفریحی شهر اهواز به حساب می آید.

پل سفید اهواز در استان خوزستان 

معبد چغازنبیل استان خوزستان

مجموعه تاریخی چغازنبیل در 35 کیلومتری جنوب شرقی شهر باستانی شوش قرار گرفته است. بلندترین نقطه این مجموعه که قله ذیقورات می باشد در حدود 90 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. معبد چغازنبیل بزرگترین اثر معماری بر جای مانده از تمدن عیلامی است که تاکنون شناخته شده است. مصالح اصلی در برپا سازی این مجموعه بناها، خشت خام و آجر می باشد به نحوی که هسته مرکزی ذیقورات آن را تماما خشت خام تشکیل داده که با روکشی از آجر پوشانده است.

دورتادور ذیقورات را دیواری احاطه می کرده که در مجاورت آن در جبهه شمال غربی معابدی بنا شده است. همچنین معابد دیگری در جبهه شمال شرقی قرارداشته اند. مجموعه این معابد توسط حصار دیگری احاطه می شده استو در خارج از این

حصار بقایای اندکی از خانه های شهر در سطح زمین دیده می شوند. دورتادور شهر سومین دیوار قرار داشته که کل شهر را محصور می کرده است.

طول این حصار خارجی حدود چهار کیلومتر می باشد. در زاویه شرقی شهر و در نزدیکی حصار خارجی، کاخ های شاهی قرار داشته اند. در زیر یکی از این کاخ ها پنج مقبره زیرزمینی کشف شده است که احتمالا به خانواده شاهی تعلق داشته اند.

معبد چغازنبیل استان خوزستان

بقعه علی بن مهزیار استان خوزستان

علی بن مهزیار در عصر امام جواد (ع) بوده و یکی از زیارت کنندگان جمال حضرت حجت (عج) می باشد. مقبره علی بن مهزیار امروزه در اهواز زیارتگاه پیروان امامان معصوم و دوستداران امام زمان (عج) است.

بقعه علی بن مهزیار استان خوزستان

قلعه شوش استان خوزستان

در سال 1897 میلادی ژان ماری ژاک دومورگان جهت تحقیق و اکتشاف به شوش آمده، دولت فرانسه را متقاعد ساخت تا محلی امن و مناسب برای هیات باستان شناسی فرانسه در شوش ایجاد نماید. به همین منظور بلندترین نقطه تپه های شوش یعنی آکروپل برای این منظور انتخاب گردید و قلعه ای با یک طرح قرون وسطایی اروپا بر فراز آن ساخته شد.

مصالح بکار رفته در قلعه شوش آجرهای دوره ایلامی بوده و حتی کف زمین این قلعه آجر فرش شده است. ساختمان این قلعه که با نظارت حاج مصطفی دزفولی و با مصالح محلی از جمله خشت بنا شد، تا سال 1912 میلادی به انجام رسید، پلان قلعه ذوزنقه ای است که قاعده کوچک آن در سمت شمال واقع شده، دور تا دور آن را راهرویی احاطه کرده و ردیف اتاق هایی به سمت حیاط، برگرد آن قرارگرفته اند، برج شمال غربی قلعه مربع شکل و برج شمال شرقی نیز دایره شکل است.

قلعه شوش استان خوزستان

موزه شوش استان خوزستان

با توجه به اهمیت شهرستان شوش دانیال از لحاظ باستان شناسی، وجود یک موزه برای حفاظت و نگهداری از آثار باستانی آن در شوش ضروری به نظر می رسید. شهر شوش قریب به 7000 سال سابقه تاریخی دارد و به عنوان پایتخت دو امپراطوری بزرگ ایلام و هخامنشی همواره مورد نظر باستان شناسان و علاقه مندان به تاریخ گذشته، قرار دارد.

ساختمان اولیه موزه شوش در سال 1345 هجری شمسی با زیربنایی در حدود 550 متر مربع انجام گرفت. در طول جنگ تحمیلی موزه تعطیل شد. بازسازی و تعمیرات کلی موزه و افزایش متراژ بنا (اضافه شدن 2 سالن دیگر) از سال 1377 آغاز شد. اینک این موزه با وجود اشیاء متنوع از هزاره پنجم پیش از میلاد تا دوران قاجار در شش سالن آمده بازدید علاقه مندان است.

موزه شوش استان خوزستان

آبشارهای تاریخی شوشتر در خوزستان

مجموعه آبشارهای شوشتر تنها سازه آبی – باستانی موجود در ایران است که از زمان ساسانیان برجای مانده است، ساسانیان در این مجموعه از روشهای باستانی بسیار ویژه برای تقسیم آب رودخانه کارون به تمامی نقاط شهر شوشتر و حتی شهرهای دیگر استفاده کرده اند. بخش هایی از این مجموعه هنوز هم با گذشت قرن ها فعال است.

چشم اندازهای بسیار زیبا، نوع فن آوری ویژه مهندسی آب در یک دوره مشخص تاریخی و وسعت تعامل فرهنگی که به واسطه مصنوعات بشری در این محدوده اتفاق افتاده از دلایل قابل توجه بودن این اثر منحصر به فرد در فهرست آثار جهانی است.

به نظر می رسد یکی از اهداف دایر شدن این شبکه فضای آبشار های زیبای شوشتر، توانمند کردن قطره های آب و بهره گیری از نیروی پنهان در آنها برای چرخاندن سنگهای آسیاب باشد. این آسیاب ها در پشت پل بند گرگر در دل سنگ جاسازی شده بودند و قطره های نیرومند آب از پشت پل بند و از طریق چاه های شتر گلوی زیر بند به آسیاب ها هدایت می شده است.

آبشارهای تاریخی شوشتر در خوزستان

آبشار شوی استان خوزستان

این آبشار یکی از بزرگترین و زیباترین آبشارهای لیران در رشته کوههای زاگرس است که در دهستانی بنام شوی از توابع شهرستان دزفول واقع می باشد. آبشار شوی در نزدیکی مرز استان خوزستان و لرستان قرار دارد و به همین دلیل مردم شهرستان دورود در لرستان نیز آن را از جاذبه های گردشگری شهر خود می دانند، در صورتی که موقعیت قرارگیری این آبشار نسبت به دهستان شوی و مرز شهرستان اندیمشک و نیز فاصله کم آن از ایستگاه راه آهن تله زنگ اندیمشک قرارگیری آن در استان خوزستان را محرز می کند.

گفته می شود که ارتفاع این آبشار در حدود 85 متر و عرض آن نیز حدود 70 متر است. و در بهار دارای طبیعتی سرسبز و بسیار زیباست. برای مسیر اول از سمت منطقه سردشت دزفول و پیرچل و مسیر دوم از طریق ایستگاه راه آهن تله زنگ شهرستان اندیمشک می باشد و به همین دلیل گاهی به اشتباه در بعضی منابع از آن به عنوان آبشار تله زنگ یاد می شود. در نزدیکی این آبشار، آبشار بزرگ دیگری وجود دارد که گاه از آن به آبشار دوم شوی یاد می شود که به دلیل عمق مناسب نسبت به آبشار اصلی و بی خطر بودن آن جای مناسبی برای شنا است.

آبشار شوی خوزستان

آبشار شیوند استان خوزستان

بهشتی پنهان در پس آبهای فراوان دریاچه سدکارون 3 که تا کنون بکر و دست نخورده مانده است. روستاهای شیوند از سه روستای بزرگ شیوند، نوشیوند، و پشت آسیاب به فاصله 1 کیلومتر از یکدیگر و بشکل یک سه گوش قرار دارند، به گونه ای که رودخانه شیوند از میان این سه روستا رد می شود. این روستاها در دل منطقه حفاظت شده منگشت و شالو جای گرفته اند که رودخانه کارون از خاور آن می گذرد.

آبشار بلند شیوند نیز از دل کوه فاصله ای حدود 4 کیلومتر را می پیماید و به دریاچه می ریزد. از بیشترین گونه های گیاهی منطقه شیوند میتوان به درختان بلوط با تاژ گسترده و گیاهان بن سرخ، پونه، کتیرا، که کاربرد دارویی دارند، و پوشش بسیار خوب گیاهان برای چرای دام است اشاره کرد. از مهمترین گونه های جانوری نیز میتوان به شغال، گرگ، روباه، خرگوش، قوچ، میش، بزکوهی، گراز، خرس، و کبک اشاره کرد.

آبشار شیوند استان خوزستان

پل تاریخی شهرستان دزفول استان خوزستان

واژه دزفول نیز معرب واژه ی پهلوی دژپل می باشد که این واژه از پلی که در زمان شاپور اول ساسانی با استفاده از اسرای رومی در دزفول ساخته شده، گرفته شده است که هنوز این پل با گذشت بیش از 1700 سال پابرجاست و به عنوان قدیمی ترین پل آجری جهان که هنوز تردد وسایل نقلیه بر روی آن صورت می گیرد در جهان شناخته می شود.

این پل در سال 260 میلادی به دستور شاپور اول ساسانی توسط 70 هزار اسیر رومی دربند ایرانیان احداث شد. این پل دارای 14 دهانه است و آب رودخانه دز از زیر آن عبور می کند. پل مزبور از سنگ ساروج و آهک بنا شده و در دوران حکومت عضدالدوله دیلمی، صفویان و پهلوی چندین بار بازسازی شده اما پایه های پل حکایت از دوران ساسانی دارد. به گفته مورخان این پل یک اثر منحصر بفرد تاریخی است که تاکنون توانسته تا این زمان دوام بیاورد. این پل در کمتر از یک کیلومتری هتل جهانگردی دزفول واقع شده است.

پل تاریخی شهرستان دزفول استان خوزستان

بقعه سبز قبا دزفول استان خوزستان

در کنار خیابان امام خمینی بعد از خیابان سی متری دزفول بقعه معروف به سبز قبا قرار گرفته است. بنای این بقعه کاملا نوسازی شده و هیچ اثر قدیمی در آن نگذاشته اند. یک شجره نامه در دفتر بقعه بر لوحی روی کاغذ نوشته شده و در این لوحه بنا به روایت این بقعه مانند بقعه عباس علی دزفول به شکل گنبدی خیاری بوده است. ساختمان بقعه با گنبد خیاری از آثار دوره تیموری و سلجوقی است و بی شک اگر بقعه سبزقبا را معدوم نکرده بودند یک اثر هنری معماری در دزفول بیش از امروز باقی بود.

بقعه سبز قبا دزفول استان خوزستان

تالاب شادگان استان خوزستان

این تالاب در جنوب استان خوزستان جای دارد و آب آن از رودخانه جراحی، بارندگی های زمستان، و جزر و مد خلیج فارس فراهم می شود، این تالاب در کل 400 هزار هکتار پهنا دارد که 296 هزار هکتار آن جزو مناطق حفاظت شده می باشد. تالاب شادگان از زیستگاه های مهم کشور و کوچگاه زمستانی 150 گونه پرنده (20 گونه بومی و 130 گونه کوچگر) است. سطح تالاب پوشیده از گیاهان گوناگون است و به همین دلیل زیستگاه مناسبی برای پرندگان آبزی کوچ کننده بوده، که در پاییز از کانادا، سیبری، و شمال اروپا به این منطقه حرکت می کنند.

تالاب شادگان استان خوزستان

ایجاد شده با ♥ توسط تیم اکو تور


از من بپرس
از من بپرس!