استان قم

استان قم

فهرست

استان قم

 استان قم با مساحت تقریبی 11240 کیلومتر مربع از شمال به استان تهران و ساوه، از جنوب به شهرستانهای دلیجان و کاشان و محلات، از مشرق به دریاچه نمک و از مغرب به آشتیان و تفرش محدود می شود. وجود حوزه علمیه یا دانشگاه عظیم اسلامی که یکی از مراکز عمده نشر علوم دینی است در اعتلای فرهنگ قم تاثیر فوق العاده ای داشته است.

مدرسه فیضیه که یکی از چند مدرسه بزرگ و تاریخی استان قم می باشد در کنار مرقد منور حضرت معصومه (ع) قرار دارد و در چند سال اخیر شاهد حوادث و وقایع مهمی بود. در شهر قم ابنیه قدیمه که از چندین قرن پیش بنا شده بسیار است از آن جمله: بارگاه ملکوتی حضرت معصومه (ع)، گنبد علی بن جعفر، گنبد احمد بن قاسم، بنای امامزاده جعفر، گنبد موسی برقع، بناهای باغ سبز مدفن سه برادران، بنای آستانه زید بن علی، بنای خاک فرج، بنای امامزاده ابراهیم ، مسجد جمکران ، ساختمان تیمچه بزرگ و… .

برای اطلاع از تور قم و اطلاع از دیگر استان های ایران به مجله سفر سایت ما مراجعه فرمایید.

استان قم حرم حضرت معصومه

موقعیت استان قم

شهرهای مهم قم 

قم ، کهک ، جعفریه ، دستجرد.

اماکن مذهبی و تاریخی استان 

بارگاه ملکوتی حضرت معصومه (ع) استان قم

این بنای زیبا و عظیم از اماکن مذهبی بسیار مهم جهان اسلام در استان قم است که ساختمان آن در اواسط قرن سوم ه.قمری آغاز و در طی قرون چهارم تا ششم ه.قمری بقعه، گنبد و تزئیناتی به آن افزوده شده است. در کنار این بارگاه مسجد بسیار با عظمت آیت الله بروجردی قرار دارد. داخل حرم مطهر حضرت معصومه (ع) آرامگاه بسیاری از مراجع عظام و شخصیت های برجسته علمی و مذهبی قرار دارد که زیارتگاه بسیاری از مسلمانان جهان علی الخصوص شیعیان می باشد.

بارگاه ملکوتی حضرت معصومه (ع) استان قم

مسجد مقدس جمکران استان قم

در نزدیکی استان قم ، جاده قدیم قم کاشان مسجد مقدس جمکران واقع شده. این بنای باشکوه که مربوط به قرن چهارم هجری می باشد خیل عظیمی از مشتاقان به حضرت امام زمان ولی عصر (عج الله تعالی فرجه الشریف) را بسوی خود جلب می کند. در سال های اخیر به وسعت آن افزوده شده و در حال تکمیل می باشد.

مسجد مقدس جمکران استان قم

غار وشنوه استان قم

در 60 کیلومتری استان قم در کوه اردهال چهار غار قرار دارد که در داخل یکی از آنها منبع عظیمی از آب وجود دارد. این آب از شکاف کوه سرازیر می شود و به صورت چشمه فوران می کند. این غار یکی از جاذبه های بسیار دیدنی استان قم به شمار می رود.

غار وشنوه استان قم

خانه ملاصدرا (حکیم باشی) در کهک استان قم

خانه ملاصدرا در کهک ، یادگاری بازمانده از دوران سکونت این حکیم در استان قم است. خانه ملاصدرا در منتهی الیه غرب روستای کهک در محله چال حمام واقع است و پیرامون آن را خانه های روستایی با بافت معماری مناطق گرمسیری احاطه کرده اند. پلان اصلی بنا شبستانی است چلیپایی که گرداگرد آن را در چهار گوشه، طبقه همکف و اول، حجره ها و اتاق هایی در بر گرفته اند. در شرق خانه قنات نسبتا پر آبی وجود دارد که جزیی از مجموعه خانه ملاصدرا محسوب می شود.

خانه ملاصدرا (حکیم باشی) در کهک استان قم

روستاهای ییلاقی اطراف قم 

بعد از حرکت از استان قم به سمت کاشان کمی جلوتر از مسجد مقدس جمکران در سمت راست، جاده ای به سمت روستاهای ییلاقی قم میرود که روستاهای در این مسیر عبارتنداز: کهک، میم، دستجرد، فردو، وشنوه و… که هرچه جلوتر برویم هوای این روستاها خنک تر می شود. این روستاها جزو گردشگاه های شهر قم بحساب می آید که در تابستان برای فرار از گرمای کویری این شهر قابل استفاده مردم می باشد و هر کدام از این روستاها زیبایی و امکانات خاص خود را دارد.

روستاهای ییلاقی اطراف قم 

ایجاد شده با ♥ توسط تیم اکو تور


از من بپرس
از من بپرس!