استان مازندران ایران

استان مازندران ایران

فهرست

استان مازندران ایران

استان مازندران ایران با مرکزیت ساری، در شمال ایران واقع شده و حدودا 24 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد. از وضع تاریخ باستانی استان مازندران اطلاع زیادی در دست نیست و اساسا وضعیت اقلیمی آن اجاره نمی دهد ابنیه و آثار معماری آن پایدار بمانند. استان مازندران در غرب استان گرگان و مشرق استان گیلان می باشد و از جنوب با استان های سمنان، تهران و قزوین هم مرز است. دریای مازندران نیز مرز شمالی استان مازندران را کاملا در بر گرفته است.

استان مازندران ایران

موقعیت استان مازندران ایران

شهرهای استان مازندران 

قائم شهر، محمودآباد، نور، نوشهر، نکا، چالوس، آمل، بهشهر، بابل، بابلسر، جویبار، رامسر، سوادکوه، ساری.

اگر مطالب استان مازندران برای شما مفید بود به مجله سفر سایت ما سر بزنید و اطلاعات دیگر استان ها را نیز مطالعه فرمایید.

اماکن مذهبی و جاذبه های طبیعی مازندران

بقعه متبرکه امامزاده ابراهیم بابلسر

این بنای آرامگاهی است در گورستان عمومی شهر بابلسر، استان مازندران بنائی است هشت ضلعی با گنبد هشت وجهی بر روی آن. در نمای داخلی هر ضلع دارای طاقنماهای تزئینی است و در داخل و اطراف آنها با مقرنس گچی آینه کاری زینت یافته است.

بقعه متبرکه امامزاده ابراهیم بابلسر

امامزاده عبدالله آستانه

امامزاده عبدالله در 12 کیلومتری جنوب غربی آمل، در روستای اسکو محله استان مازندران قرار دارد. ساختمان اصلی امامزاده در سال 1343 شمسی به وسیله سازمان اوقاف تخریب گردید و بنای نوساز و با عظمت کنونی به جای آن ساخته شد.

در صحن بنای امامزاده ضریحی است از طلا و نقره به طول 463 سانتی متر و عرض 375 سانتی متر و ارتفاع 275 سانتی متر که به وسیله هنرمندان ماهر اصفهانی ساخته شده است. از آثار قدیمی آستانه امامزاده عبدالله حوض شفا و مرقد بی بی فاطمه و سقاخانه آن است که به وسیله سازمان اوقاف تجدید بنا شده است.

امامزاده عبدالله آستانه

پارک جنگلی میرزا کوچک خان

این پارک یکی از قدیمی ترین پارک های جنگلی استان مازندران است که به جلوه های طبیعی نظیر شالیزار، رودخانه، جنگل و کوه مورد استفاده گردشگران و مسافران بین راهی بیشماری می باشد. این پارک زیر نظر سرجنگل داری ساری اداره می شود و در کیلومتر 18 جاده آمل به تهران واقع شده است.

در حال حاضر پارک مزبور مورد استفاده مسافران بین راهی و شهروندان آملی قرار می گیرد و دارای امکانات تفرجگاهی مانند: آلاچیق، آب آشامیدنی، سرویس دستشویی، اجاق، میز و نیمکت است. این پارک در ایام تعطیل مورد استفاده اهالی شهرهای همجوار مانند آمل و بابل قرار می گیرد. رودخانه هزار که از ضلع شرقی این پارک می گذرد، جلوه خاصی به آن بخشیده است.

پارک جنگلی میرزا کوچک خان

پناهگاه حیات وحش دشت ناز

این پناهگاه که در حدود 55 هکتار وسعت دارد، در شمال شرقی ساری استان مازندران با فضایی از جنگل های جلگه ای قرار گرفته، از سال 1346 به صورت محل تکثیر گوزن زرد ایرانی درآمده است. در این پناهگاه ضمن حفاظت و نگهداری گوزن زرد ایرانی که تعلیف آنها دستش صورت می گیرد، همه ساله تعدادی از گوزن های تولید شده را به زیستگاه اصلی، یعنی حواشی رودخانه دز و کارون، منتقل می کنند. تعدادی از گوزن های این پناهگاه به جزیره اشک در دریاچه ارومیه نیز انتقال داده شده اند.

پناهگاه حیات وحش دشت ناز

چشمه آبگرم آب آهن یا آب فرنگی

این چشمه بالای روستای آب اسک لاریجان، میان بیدستان ازارو استان مازندران قرار دارد. آب این چشمه دارای ترکیبات سولفات دوفرو کربنات و دوفر اسید کربنات آزاد است. استحمام و نوشیدن آب برای افراد مبتلا به بیماری کم خونی و جلدی توصیه شده است.

چشمه آبگرم آب آهن یا آب فرنگی

چشمه های شگفت انگیز باداب سورت

چشمه باداب سورت که دومین اثر طبیعی ملی ایران می باشد در شهرستان ساری، استان مازندران سورت واقع شده است. چشمه های اسرارآمیز سورت مشتمل بر دو چشمه با آب های کاملا متفاوت از لحاظ زنگ، بو و مزه می باشند. یکی از چشمه ها دارای آبی بسیار شور و دارای استخر آب کوچکی است که عمدتا در تابستان برای آب تنی استفاده می شود و برای درمان دردهای کمر، پا و روماتیسم و امراض پوستی سودمند است و چشمه دیگر که در مجاورت این چشمه قرار دارد آبی به رنگ قرمز و نارنجی و کمی ترش مزه است که به صورت دائمی و نشتی می باشد و در اطراف دهانه چشمه کمی رسوب اکسید آهن نشسته است.

آب های رسوبی این دو چشمه در مسیر خود از بالای کوه به پایین طی هزاران سال ده ها حوضچه کوچک بسیار زیبا در رنگ های نارنحی و زرد و قرمز و در اندازه های مختلف ایجاد کرده اند که اسراری از دنیای مستور و پوشیده بکر و دل انگیز را به نمایش  گذاشته است. مردم منطقه به دلیل گوگردی بودن این چشمه، که برای امراض پوستی کاملا مفید می باشد، از وجود این چشمه آگاهی کافی دارند و از آن به عنوان سرشور یاد می کنند.

در ایران این اثر بی نظیر بوده و فقط در آسیا در کشور ترکیه مشابه آن بصورت رسوبات نمکی و فقط به رنگ سفید وجود دارد. این چشمه واقع درشهرستان ساری، بخش چهار دانگه، دهستان پشت کوه، روستای سورت حدفاصل روستا های اروست و مال خاست استان مازندران واقع شده است.

رزرو تور باداب سورت

چشمه های شگفت انگیز باداب سورت

آب معدنی استراباکو

این آبگرم بین راه لاریجان به روشاق، نزدیک روستای بایجان در محلی به نام قلابن قرار دارد، از کوهی می جوشد و پس از چندمتر به رودخانه هزار می ریزد. آب این چشمه ماده ای به نام زبیق دارد که درمان امراض جلدی، به ویژه بیماری های عفونی موثر و مفید است.

آب معدنی استراباکو

چشمه آبگرم آب اسک

این آبگرم در روستایی به همین نام از بخش لاریجان استان مازندران قرار گرفته و دارای ترکیبات اسید کربنیک و بیکربنات دوسود است. پیرامون این چشمه قشرهای آهکی پدید آمده که به مرور زمان به سنگ های مرمر تبدیل شده است. این آبگرم برای درمان امراض جلدی از قبیل اگزما و زخم های کهنه توصیه شده است. علاوه بر آبگرم فوق، آب معدنی های دیگری نیز در آب اسک وجود دارد که برای رفع امراض جلدی و گوارشی توصیه شده اند.

چشمه آبگرم آب اسک

قله دماوند استان مازندران ایران

دماوند مرتفع ترین قله سلسله جبال البرز در 75 کیلومتری شمال شرق تهران استان مازندران با 5636 متر ارتفاع از سطح دریای مازندران و 5671 متر از سطح دریاهای آزاد جهان قرار دارد. درجه برودت هوا در قله دماوند، در میان تابستان بین طهر تا ساعت 4 بعدازظهر در حدود چهار درجه زیر صفر است.

دامنه دماوند در ارتفاع 2000 تا 3500 متری یکسره از گلهای شقایق پوشیده می شود و منطقه بسیار زیبا و دلپذیری برای گردشگران است. این کوه بین مرز استان تهران و استان مازندران قرار گرفته که جزو استان مازندران به شمار می آید ولی کوه دماوند یکی از آثار طبیعی و گردشگری استان تهران نیز بشمار می آید.

قله دماوند استان مازندران ایران

آبگرم رینه استان مازندران ایران

این آبگرم در نزدیکی روستای رینه لاریجان استان مازندران قرار گرفته است و هر ثانیه هزار لیتر آبدهی دارد. این آب برای درمان بیماری های جلدی، مفصلی و غفونی موثر است.

آبگرم رینه استان مازندران ایران

آبشار شاهندشت لاریجان

این آبشار در بالای کوهی به همین نام در جوار قلعه ملک بهمن استان مازندران قرار گرفته است و بیش از 50 متر ارتفاع دارد. مشروبی بودن آب چشمه و نزدیکی به جاده هراز، راه سواره، چشم اندازهای زیبا و سرسبز، قابلیت های جهانگردی، آن را به طور چشمگیری افزایش داده است.

آبشار شاهندشت لاریجان

آبشار اکاپل استان مازندران ایران

این آبشار در جنگل کوهستانی سردی چال کلاردشت استان مازندران واقع شده، چشم انداز و مناظری بدیع دارد. همجواری این آبشار با ییلاقات کلاردشت و زیبایی طبیعی آن که دریاچه ولشت را نیز در خود جای داده، قابلیت تفرجگاهی آن را به طور فوق العاده ای افزایش می دهد.

آبشار اکاپل استان مازندران ایران

آبشار هریجان استان مازندران ایران

این آبشار بالای روستایی به همین نام در نزدیکی گردنه هزارچم استان مازندران در جاده تهران_چالوس قرار گرفته، بیش از 9 متر ارتفاع دارد و یکی از زیباترین آبشارهای کوه البرز است. این آبشار با آب فراوان، فضای مرتفع و بیشه ای و چشم انداز کوهستانی، دره ای و جنگلی از فراز کوهی سنگی با پخشابی ویژه سرازیر و در پایین دست به آبشارهای متعددی تبدیل می شود.

آبشار هریجان استان مازندران ایران

پارک جنگلی و تله کابین نمک آبرود

شهرک جدید نمک آبرود که در 12 کیلومتری غرب چالوس استان مازندران واقع شده قسمتی از اراضی منطقه را با وسعت تقریبی 650 هکتار در بر می گیرد. حد شمالی این اراضی را دریای خزر و حد جنوبی آن را ارتفاعات سلسله جبال البرز تشکیل داده است. این پارک با طبیعت بکر و وحشی، ضمن حفظ سیستم های اکولوژیکی به عنوان یکی از پارک های جنگلی زیبای جهان محسوب می شود.

وجود پارک های جنگلی بنفشه و شمشاد در قسمت شمالی این مجموعه با وسعت تقریبی 200 هکتار مناظر را در این قسمت از اراضی به وجود آورده است. این پارک دارای امکاناتی نظیر مرتفع ترین تله کابین کشور که در ارتفاع 970 متری به قله کوهستان با اشراف بر منظره زیبای جنگل و دریای خزر می رساند، رستوران، هتل، بازی کودکان، دریاچه مصنوعی با پدالو، زمین تنیس، پیست دوچرخه سواری خانم ها و آقایان، زمین اسکیت، پرواز با هواپیمای دونفره، مراکز خرید و… می باشد که مسافران مشتاق به طبیعت را هرساله به آنجا می کشاند.

پارک جنگلی و تله کابین نمک آبرود

پارک جنگلی چالوس استان مازندران ایران

پارک جنگلی چالوس (فی ین) در هفت کیلومتری جاده چالوس_تهران  استان مازندران واقع شده است. رودخانه چالوس که از کنار آن میگذرد ویژگی خاص و جالبی به آن می بخشد. در این پارک، اردوگاهی احداث شده است که کلبه و کومه هایی برای اقامت مسافران دارد. این پارک امکانات خاص تفرجگاهی نظیر میز، نیمکت و جایگاه بازی بچه ها نیز دارد.

پارک جنگلی چالوس استان مازندران ایران

کلاردشت استان مازندران ایران

کلاردشت، دشتی بر فراز کوه ها، منطقه ای کوهستانی است در غرب استان مازندران با وسعت 1509 کیلومتر مربع، تابع شهرستان چالوس. کلاردشت از جنوب قله تخت سلیمان تا حدود گردنه کندوان به خط الراس اصلی البرز محدود می شود و رود چالوس از کنار آن می گذرد. علم کوه که در سمت شمال شرقی به دیواره ای به طول 7000 متر و عرض 450 متر منتهی می شود، یکی از هشت دیواره سخت گذر جهان است.

(تخت سلیمان) نیز که در افسانه ها از آن جایگاه ازدواج (حضرت سلیمان و بلقیس) یاد میکنند با ارتفاع 4650 متر یکی از دیدنی های این منطقه بشمار می رود. در کوه های مرتفع کلاردشت یخچال های طبیعی و دایمی وجود دارد که پس از گذشت ده ها میلیون سال هم چنان نا آرامند. این توده های عظیم یخ که با سنگ و خاک آمیخته شده اند، منابع اصلی آبگیری رودخانه (سراب رود) از صاف ترین و زلال ترین آب های رودخانه های شمال ایران است و برای پرورش و تکثیر قزل آلا و ماهی آزاد مناسب است.

دریاچه ولشت، نگین آبی کلاردشت نیز یکی از دریاچه های آب شیرین ایران است. در مسیر جاده کلاردشت به عباس آباد که یکی از جاده های زیبای ایران بشمار می رود بر روی تپه های اطراف این جاده ساختمان های ویلایی رنگارنگ و زیبایی ساخته شده که یکی از دیدنی های این مسیر بشمار می رود.

کلاردشت استان مازندران ایران

دریاچه ولشت استان مازندران ایران

این دریاچه در جنوب غربی چالوس و شمال شرقی منطقه کلاردشت استان مازندران در میان دره ای عمیق قرار گرفته است. وسعت آن حدود 15 هکتار و عمق متوسط آن 30 متر می باشد. حجم آب دریاچه حدود سه میلیون متر مکعب برآورد شده و آب آن شیرین است و به همین دلیل نیز مامن پرندگان مهاجر، ماهی و سایر آبزیان است و جزو بزرگترین دریاچه های کوهستانی شمال شرق کشور است.

آب دریاچه تنها با نزول باران و جوشیدن چشمه های زیر زمینی دریاچه که در وسط آن می جوشند و بالا می آیند تامین می شود. دسترسی به دریاچه از طریق مرزن آباد و سمت غربی جاده چالوس امکان پذیر است. دور تا دورتان گردنه ای عموما مه گرفته را می بینید که با زمین های سبز کشاورزی پوشیده شده اند. هوای این منطقه مرطوب ولی خنک می باشد، به نوعی ییلاق چالوس نشینان نیز محسوب می شود.

دریاچه ولشت استان مازندران ایران

دریاچه ساهون استان مازندران ایران

این دریاچه در دامنه های جنوب غربی قله دماوند، نزدیک روستای نوا استان مازندران قرار گرفته است. ارتفاع آن از سطح دریا بیش از 3000 متر است. در گذشته بیش از 1000 هکتار وسعت داشته و تا نیم قرن پیش پر از آب بوده که به مرور زمان بر اثر دخالت های انسان حجم آب آن کم شده است. در حال حاضر به صورت مردابی در آمده است.

دریاچه ساهون استان مازندران ایران

دریاچه سد دریوک استان مازندران ایران

این دریاچه که در حدود یک هکتار وسعت دارد، روبروی دره ولی آباد هزارچم و در دامنه کوه دال کمر استان مازندران قرار گرفته، عمق آن حدود 5 متر است و آبی شیرین دارد، اطراف آن را مراتع و مرغزار احاطه کرده است به همین جهت این دریاچه مامن و زیستگاه پرندگان بومی و وحشی است.

دریاچه سد دریوک استان مازندران ایران

مرداب کندوچال استان مازندران ایران

این مرداب در میان جنگل انبود (فی ین) چالوس استان مازندران قرار گرفته است. این تالاب یک هکتار وسعت و حدود 4 تا 5 متر عمق دارد. آب آن از چشمه های اطراف تامین می شود و شیرین است. غیر از درختان جنگلی که دور تا دور آن را فراگرفته اند، پیرامون و سطح مرداب نیز پر از نی و گیاهان مردابی است. این تالاب در ارتفاع 730 متری دریا قرار گرفته است و مامن پرندگان و آبشخور وحوش است.

مرداب کندوچال استان مازندران ایران

قلعه مارکوه استان مازندران ایران

مارکوه، کوهی است بسیار زیبا که در محدوده شهر کتالم استان مازندران قرار دارد. در بالای این کوه قلعه ای قرار دارد که درزمان های قدیم، توسط حکام زمان ساخته شده است. این قلعه مخروطی شکل، مشجر و جدا شده از سلسله جبال البرز بوده که در فاصله 6 کیلومتری شرق رامسر و سه کیلومتری شرق رامسر و سه کیلومتری ساحل دریا و محور ارتباطی تنکابن به رامسر واقع شده است.

در واقع این کوه پایگاهی برای حکمرانی حکام بوده است قلعه مارکوه در حدود 10 قرن قدمت دارد. در بالای این کوه قطعات سفال زیادی دیده می شود. این کوه صخره ای با وسعت 600 هزار متر مربع با انواع درختچه ها، درختان انجیلی، بلوط، شمشاد و ازگیل پوشیده شده و ارتفاع قله از سطح دریا حدود 500 متر بوده که احداث حدود 360 پله در ضلع جنوبی کار صعود را آسان می کند.

وجود شهر کتالم، چشم اندازهای زیبای آن به دریا، مزارع برنج و باغات چای و مرکبات در شمال قله، تسلط به تپه ها و ارتفاعات سرسبز البرز و روستاهای اطراف و رودخانه نسارود در شرق به این مکان موقعیتی ویژه بخشیده است. این مکان برای تفریح و ورزش بسیار مناسب است.

قلعه مارکوه استان مازندران ایران

رامسر استان مازندران ایران

رامسر که در دامنه جنگل و ساحل دریای مازندران در فضایی سرسبز واقع شده است، از شهرهای قدیمی استان مازندران به شمار می رود. در برخی منابع و متون تاریخی، سابقه و پیشینه آنرا حدود ده قرن ذکر کرده اند. خاندان های بزرگی در شهر رامسر می زیستند که بیشتر آنها از سادات بودند.

رامسر پیش از سال 1310 هجری قمری دهی آباد به نام سخت سر بود از این سال به بعد تغییرات مهمی در آن صورت گرفت و هم اکنون این شهر تاریخی از بهترین تفرجگاه های شمال ایران به ویژه از دیدگاه مسافران و جهانگردان خارجی است. رامسر شهری مجهز و کاملا توریستی است. شهر رامسر دارای یک خصوصیت برجسته است که آن را از سایر شهرهای شمال متمایز می کند؛ فاصله نزدیک کوه به دریا در رامسر، آن را تبدیل به زیباترین شهر در شمال کشور نموده است.

به رامسر لقب عروس شمال داده اند. گردشگاه های رامسر به قدری زیادند که شاید از مجموع تمام گردشگاه های شهرهای شمال بیشتر باشند. شهرستان رامسر به دو قسمت رامسر مرکزی و کتالم و سادات شهر تقسیم می شود.

رامسر استان مازندران ایران

هتل رامسر(هتل آزادی) استان مازندران ایران

این مکان دارای دو ساختمان هتل جدید و هتل قدیم می باشد. هتل دارای معماری بسیار زیبایی است. این هتل که از جنوب به کوههای بسیار زیبا منتهی می شود، به یکی از زیباترین اماکن رامسر تبدیل شده است. هتل های قدیم و جدید دارای 150 اتاق و سوئیت های مجلل می باشند و دارای امکانات زیادی نظیر سینمای اختصاصی و رستوران های زیبا و… هستند.

هتل رامسر در مرکز شهر رامسر قرار دارد. روبروی ساختمان های هتل رامسر، ساختمانی واقع شده است که دارای معماری زیبا و هنرمندانه ای است. نخل های بسیار بلند که به ترتیب کنار هم قرار دارند و تا سواحل دریا به پیش می روند. این مکان را بسیار زیبا کرده اند.

هتل رامسر(هتل آزادی) استان مازندران ایران

روستای اربه کله استان مازندران ایران

روستای اربه کله یکی از نقاط زیبای رامسر می باشد و استان مازندران دارای ارتفاع حدودا 500 متر از سطح دریای خزر است. به دلیل این ارتفاع دارای چشم انداز بسیار زیبایی است. از این منطقه تمام نقاط کتالم و سادات شهر قابل مشاهده اند و دریای آبی رنگ که در جلو قرار دارد، منظره ای بسیار زیبا را به وجود می آورد. برای رفتن به این منطقه از مرکز سادات شهر به طرف خیابان آبگرم حرکت کرده و به سمت بالا به پیش می روید.

روستای اربه کله استان مازندران ایران

ییلاق جواهرده استان مازندران ایران

این ییلاق حدود 2000 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و از شهر رامسر نیز حدود 27 کیلومتر فاصله دارد. هوای بسیار مطبوعی دارد و همه ساله گردشگران بسیاری را مجذوب خود می کند. چشمه های بسیاری در این ییلاق وجود دارد که آبعلی، سلیمان، سلمل و توکین، از جمله آن ها هستند. آبشار زیبای این نقطه، آن را به یکی از پرطرفدارترین ییلاق ها تبدیل کرده است.

برای رسیدن به این ییلاق از پارک جنگلی صفارود خواهید گذشت که بسیار زیبا است. برای رسیدن به این ییلاق در سمت غرب بازار رامسر استان مازندران وارد خیابانی شوید که کارخانه چای در کنار آن قرار دارد و به سمت کوه ها حرکت کنید.

ییلاق جواهرده استان مازندران ایران

بوستان جنگلی صفارود استان مازندران ایران

مسیر دسترسی به این بوستان از ابتدای جاده جواهرده در میدان غربی شهر رامسر آغاز و پس از طی 9 کیلومتر و عبور از مسیری زیبا به این پارک در کنار رود صفارود می رسد. این بوستان در میان دره و در پایین جاده قرار گرفته که پله هایی نیز برای ورود به آن از جاده ساخته شده است و وجود جنگل، رودخانه، آب معدنی، آب و هوای مطبوع به این مکان جلوه خاصی بخشیده است.

بوستان جنگلی صفارود استان مازندران ایران

جنگل دالخانی استان مازندران ایران

جنگل دالخانی یکی از زیباترین جنگل های منطقه است که دارای درختان انبوه و چشمه های زلال و سرد می باشد. به علت نحوه استقرار درختان این منطقه، این جنگل یکی از نقاطی است که توریست های زیادی را مجذوب خود می سازد. در مسیر رسیدن به جنگل از نقاط زیبایی عبور خواهید کرد که زیبایی آن ها، دست کمی از زیبایی این جنگل ندارند.

این جنگل از نقاط زیبایی عبور خواهد کرد که زیبایی آن ها، دست کمی از زیبایی این جنگل ندارند. این جنگل دارای هوایی بسیار خنک و مطبوع است. برای رفتن به این نقطه طی هفت کیلومتر در مسیر آسفالته رامسر به تنکابن به سه راهی جنت رودبار استان مازندران می رسید. جنگل دالخانی پس از طی 23 کیلومتر در مسیر ارتباطی و آسفالته جنت رودبار در کنار جاده قرار داشته که برای احداث پارک جنگلی در نظر گرفته شده و اکنون نیز به عنوان یک تفرجگاه مهم شهر رامسر مورد استفاده گردشگران قرار می گیرد.

جنگل دالخانی استان مازندران ایران

ییلاق گرسماسر(بهشتی در آسمان)

ییلاق گرسماسر یکی از زیباترین نقاط رامسر و در واقع یکی از شاهکارهای خلقت است. هوای آن در فصل تابستان بسیار خنک و گاهی سرد است. دشت های بسیار زیبا، کوه های بسیار بلند و چشمه های بسیار خنک، این ییلاق را از سایر ییلاق ها متمایز می کند. دزکول نیز در این ییلاق قرار دارد که بسیار زیبا و بلند است. از روی این کوه تمام نقاط رامسر و تنکابن قابل مشاهده اند.

گردشگاه های این ییلاق، رستم سر، تله بن، راه کنار، مسجد ابجی، دزکول، فولاد چشمه و… می باشند که هر یک زیبایی خاصی دارند. در مسیر رفتن به این نقطه از جنگل زیبای دالخانی خواهید گذشت. برای رفتن به این ییلاق از جاده تنکابن به رامسر وارد جاده هریس شوید و به طرف کوه های سر به فلک کشیده، حدود یک و نیم تا دو ساعت حرکت کنید.

گرسماسر در مسیر عبور کوهنوردانی است که جهت استفاده از مناظر طبیعی و زیبای لپاسر به قله 3600 متری و پر برف با شاهکاری های نایاب سماموس راهی می شوند، قرار داشته و گذرگاهی هموار و مطمئن جهت صعود به آنجا می باشد. قلعه تاریخی گرسماسر با قدمتی بیش از ده قرن در مجاورت این روستای با صفا قرار داشته و دلالت بر کهن سال بودن منطقه سخت سر می نماید.

ییلاق گرسماسر(بهشتی در آسمان)

ییلاق لپاسر استان مازندران ایران

ییلاق لپاسر بلندترین ییلاق منطقه و استان مازندران است. برای رفتن به این ییلاق باید به یکی از ییلاق های مجاور مثل نمکدره یا جواهرده بروید (نمکدره از سایرین به لپاسر نزدیکتر است) و سپس پیاده یا با اسب به طرف این ییلاق حرکت کنید. کوه های لپاسر بسیار بلند هستند و در تابستان نیز روی کوه های آن برف وجود دارد و کوه سمامس (بلندترین کوه رامسر با ارتفاع 3600 متر) در نزدیکی این ییلاق قرار دارد، یک یخچال طبیعی در این ییلاق وجود دارد که آب ییلاق، از آن است.

ییلاق لپاسر دارای یک آب معدنی به نام آب سیاه می باشد که قابل شرب است و برای بیماری های کلیوی بسیار مفید است. برای رفتن به ییلاق لپاسر حتما چادر و لباس گرم و تا حد امکان خوراکی به همراه خود ببرید. در ماه شهریور در این ییلاق برف می بارد.

ییلاق لپاسر استان مازندران ایران

ییلاق های اکراسر، جنت رودبار و چاک استان مازندران ایران

این ییلاقات نیز بسیار زیبا و جذاب هستند و برای رفتن به آنها باید از جنگل دالخانی عبور کنید. از جاده هریس تا به این ییلاقات باید حدود دو تا سه ساعت در جاده آسفالت حرکت کنید. ییلاق های جنت رودبار، اکراسر، چاک، چرته، نمکدره، ایزکی، جیررود و… همگی در مجاورت یکدیگر قرار دارند. این مناطق بسیار زیبا بوده و آب و هوای دلنشینی دارند.

ییلاق های اکراسر، جنت رودبار و چاک استان مازندران ایران

آبشار ایج یا ده قلو استان مازندران ایران

این آبشار از ذوب برف های دائمی کوه خشم چال ارتفاعات اشکورعلیا سرچشمه می گیرد و پس از طی مسافتی در بالا دست روستای ایج استان مازندران، از فراز سنگی، روی سنگی دیگر فرو میریزد و سپس به صورت آبشارهای متعدد به عمق دره سرازیر می شود.

ویژگی های این آبشار مقدار زیاد آب آن و فضاهای غار مانند وسیع زیر سنگ های آبشار است. همچنین می توان به تعداد شاخه ها، چشمه های اطراف، محوطه کنار و بالادست، چشم اندازهای یخچال های دائمی خشم چال، دره زیبای اشکور، آب و هوای ییلاقی و پوشش گیاهی عطر آگین اطراف آن اشاره کرد که در نوع خود بی نظیر است.

آبشار ایج یا ده قلو استان مازندران ایران

پلاژهای رامسر (محل های شنا) استان مازندران ایران

پلاژ شهر سبز، در منطقه میان هاله استان مازندران واقع است. کف دریا در این قسمت ماسه ای بوده و برای شنا بسیار مناسب است. پلاژ توسکا سرا، این محل نیز دارای امکاناتی نظیر محل شنا، پارک شادی و… می باشد. پلاژ دریا پشته، در غرب رامسر واقع است و پلاژ این منطقه نیز برای شنا مناسب است.

پلاژهای رامسر (محل های شنا) استان مازندران ایران

مجتمع تفریحی و سیاحتی سلیمان تنگه

از شهر ساری که خارج می شوی، پس از عبور از جاده ای که قاب های زیبای شالیزار استان مازندران، جنگل و خانه های روستایی را در کنار خود چیده است، به مکانی می رسید که همه زیبایی ها را کنار هم گرد آورده و آغوش خود را جهت استقبال از شما آماده ساخته است. در پشت سد دریایی آرمیده که بی شباهت به دریای خزر نیست، اما دریایی که در دل طبیعت جنگلی سکوت و آرامش را به میهمانان هدیه می دهد.

و اسکله شیرین رود با امکانات و تجهیزات دریایی، میزبان هموطنان عزیز می باشد. از امکانات این اسکله می توان به اتوبوس دریایی، قایقرانی، غواصی، ماهیگیری، پارک کودک و اسکی روی آب نام برد. دهکده آرامش در پایین دست سد شهید رجایی، زیر دریچه خروجی آب و در کنار رودخانه واقع شده که فضایی زیبا و طبیعی را بوجود آورده است. این دهکده دارای پارک کودک، سالن اجتماعات آزاد با سقف گاله، ویلا و اتاق های اردویی می باشد.

مجتمع تفریحی و سیاحتی سلیمان تنگه

کاخ صفی آباد بهشهر استان مازندران ایران

کاخ زیبای صفی آباد در بالای کوهی مشرف به بهشهر استان مازندران قرار دارد. این کاخ از جمله ابنیه تاریخی و باشکوه دوره صفویه است که در دوران قاجار به علت بی توجهی به کلی ویران گردید. ولی در عهد پهلوی به دستور رضاشاه، با همان اسلوب و ویژگی معماری عصر صفوی دوباره بازسازی شد.

کاخ صفی آباد بهشهر استان مازندران ایران

باغ شگفت انگیز عباس آباد بهشهر استان مازندران ایران

این باغ زیبا از جمله مهمترین و بزرگترین باغ های تاریخی کشور است به طوری که باستان شناسان این مجموعه را اوج شکوفایی باغ سازی در ایران معرفی می کنند. از این رو چند سالی است که باغ های عباس آباد به نمونه مطالعاتی باغ های ایران بدل شده است. وجود راههای دسترسی مناسب و اقامتگاه، آثار باستانی متعلق به دوره صفویه، آب و هوای مطبوع و دل انگیز جنگلی از جمله امتیازاتی است که موجب شده این دریاچه به یکی از مهمترین قطب های گردشگری مازندران تبدیل شود.

باغ های عباس آباد در 9 کیلومتری شهرستان بهشهر و در دامنه رشته کوه های البرز و در میان جنگل های انبوه استان مازندران قرار گرفته است. عباس آباد، مجموعه باغی پلکانی بوده که شامل عمارت، حمام، 2برج آجری و چهارباغ بوده است. از این مجموعه به عنوان شکوه باغ سازی ایران یاد می شود. این باغ تاریخی و محوطه پیرامون آن که نزدیک به 500 هکتار وسعت دارد همه روزه پذیرای گردشگران زیادی است که از راه های دور و نزدیک برای بازدید این منطقه آمده اند.

باغ شگفت انگیز عباس آباد بهشهر استان مازندران ایران

استخر عباس آباد

استخر عباس آباد به وسعت تقریبی 10 هکتار در میان جنگل و به صورت سد محکمی در بین 2کوه بلند بنا شده که قدمت آن به 370 سال قبل بر می گردد. در وسط استخر در میان آب عمارتی قرار دارد که هنوز در نهایت استحکام برپاست و در اطراف همین استخر ابنیه زیادی وجود داشته که متاسفانه دیگر اثری از آنها نیست. البته 2برج آجری مخروط ناقص و آثار حمام، کاخ و غیره هنوز موجود است که نیاز به مرمت دارد.

گفته می شود شاهان صفوی به منظور تفریح و قایقرانی و شکار به این استخر می آمدند. حجم آب استخر در فصول مختلف سال تغییر می کند تا حدی که در برخی از فصول، عمارت داخل استخر کاملا به زیر آب فرو رفته و در برخی زمان ها و در حالت کم آبی که عموما فصل تابستان است کاملا هویدا می شود. با این حال و در کمال شگفتی با وجود این همه تغییرات که به صورت متوالی تکرار می شود این بنا همچنان به طور مستحکم پابرجا مانده تا حیرت بازدید کنندگان را برانگیزد.

سرچشمه آب این باغ که زمانی حلقه مفقوده بود اکنون پیدا شده است. چشمه ای به نام سرچشمه که از داخل غاری می جوشد و جریان آب عبوری آن به قدری شدید است که آب را تا 600 متری باغ هدایت می کند. آب بعد از ورود با باغ در حوض های متعدد می چرخد تا تصفیه اولیه آن صورت گیرد، آب این چشمه، فاصله باغ تا گلباغ را از طریق سطوح شیب دار طی می کند و در حوض مرکزی باغ تاریخی به صورت فواره ظاهر می شود.

استخر عباس آباد

جاده دوهزار استان مازندران ایران

جاده ای کوهستانی بسیار زیبا و دیدنی در قلب جنگل با هوایی بسیار مفرح که بعد از شهرستان چالوس بطرف تنکابن استان مازندران واقع شده است. این جاده محل تفریح برای بسیاری از گردشگران و حتی ساکنان شمال کشور می باشد. در مسیر جاده دوهزار ویلاهای زیادی وجود دارد که با رزرو آن ها می توانید روز های بسیار دل نشین و پر از آرامشی را در این منطقه سپری نمایید.

جاده دوهزار استان مازندران ایران

پل ورسک استان مازندران ایران

این پل از بزرگترین پل های راه آهن سراسری ایران است که در ناحیه سواد کوه واقع در استان مازندران ساخته شده است. این کوه در 250 کیلومتری تهران و 100 کیلومتری ساری قرار دارد. ایستگاه ورسک نزدیک به 2500 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. قطار تهران ساری پس از گذشت بیش از چندین سال از ساخت این پل روزی 2 بار از روی آن می گذرد. قطارهای گرگان و باری و سوختی نیز از روی آن می گذرند.

پل ورسک استان مازندران ایران

روستای جوربند استان مازندران ایران

15 کیلومتر که از شهر نور استان مازندران به سمت غرب پیش بروید به منطقه خوش آب و هوایی به نام چمستان می رسید که یکی از مناطقی است که میزبان گردشگران بسیاری در تمام فصول سال می باشد. احتمالا شماهم حداقل یک بار به یکی از روستاهای چمستان (مثلا لاویج) سفر کرده اید. اما کمتر کسی است که تا به حال نام روستای (جوربند) را شنیده باشد که الحق نگین پادشاهی چمستان است. همین ناشناخته ماندن این روستاست که باعث شده هنوز چهره بکر و دست نخورده ای از آن باقی بماند.

روستای جوربند استان مازندران ایران

دریاچه شورمست (سوادکوه)

تنها دریاچه طبیعی شهرستان سوادکوه که وسعت آن پانزده هزار متر مربع و عمق آن حدود 5 متر است. این دریاچه در 5/5 کیلومتری شهر پل سفید و در مجاورت روستای شورمست واقع شده، منظره این دریاچه با جنگل اطراف آن که از درختان کهن سال و بلند قامت توسکا پوشیده شده، آنرا به یکی از زیباترین اماکن موجود در شهرستان سوادکوه تبدیل ساخته است. در حال حاضر همواره مسافران، طبیعت گردان و ماهیگیران زیادی از این دریاچه بهره برداری می کنند.

دریاچه شورمست (سوادکوه)

ایجاد شده با ♥ توسط تیم اکو تور

 


از من بپرس
از من بپرس!