استان مرکزی ایران

استان مرکزی ایران

فهرست

استان مرکزی ایران

استان مرکزی ایران تقریبا در مرکز ایران قرار دارد. استان مرکزی ایران از شمال به استان های تهران و قزوین، از غرب به استان همدان، از جنوب به استان های لرستان و اصفهان و از شرق به استان های تهران، قم و اصفهان محدود است. مرکز استان شهر صنعتی اراک می باشد. این استان با مساحتی معادل ۲۹۵۳۰ کیلومتر مربع حدود ۸۲/۱ درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است.

عکس استان مرکزی ایران

موقعیت استان مرکزی ایران

 شهرهای مهم این استان عبارتنداز

خمین، ساوه، محلات، دلیجان، تفرش، شازنده، آشتیان، کمیجان و ازنا.

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا به مجله سفر سایت ما سر بزنید و دیگر استان ها را نیز مطالعه فرمایید.

آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی مرکزی ایران

شهر تاریخی اراک

اراک شهری جدیدی در استان مرکزی ایران است که در سال ۱۲۳۱ هجری قمری به دستور فتحعلی شاه و به وسیله یوسف خان گرجی ساخته شده است و تا سال ۱۳۱۶ شمسی این شهر به نام سلطان آباد عراق عجم خوانده می شد، در این سال بر طبق قانون تقسیمات کشوری نام سطان آباد به اراک تغییر داده شد و نیز در سال ۱۳۵۶ شمسی به عنوان مرکز استان مرکزی ایران انتخاب و در سال ۱۳۵۷ رسما تشکیلات استان مرکزی ایران در این شهر مستقر و به کار اشتغال ورزیدند.

هدف از ایجاد و احداث این شهر در ابتدا پایگاهی نظامی در این منطقه بوده تا بتواند در حفظ ناحیه موثر واقع شود. به همین جهت است که ساختمان اولیه شهر به صورت قلعه ای بوده است که چهار دروازه داشته، دروازه شهر جرد در مشرق، دروازه رازان در شمال، دروازه حاج علینقی در غرب و دروازه قبله در جنوب. بازار کنونی اراک شبکه ارتباطی داخلی این دروازه ها بوده و راه های اصلی خارجی از این دروازه آغاز می شده است.

شهر تاریخی اراک

مجموعه تاریخی بازار اراک استان مرکزی ایران

مجموعه تاریخی بازار اراک ار بناهای اولیه شهر اراک است که در زمان فتحعلی شاه قاجار در استان مرکزی ایران تاسیس گردیده است. در این مجموعه کلیه امکانات رفاهی از قبیل مسجد، مدرسه و آب انبار احداث گردیده است. بازار اراک در دو محور شمالی جنوبی و شرقی غربی به طور مستقیم و عمود برهم در مرکز بافت چهارخانه اولیه شهر قرار دارد. در چهار دروازه بوده که همگی در طول زمان و گسترش شهر از بین رفته اند.

مجموعه تاریخی بازار اراک استان مرکزی ایران

بنای تاریخی حمام چهارفصل

این بنا مربوط به دوران قاجاریه استان مرکزی ایران است و از آثار ارزشمند و بسیار زیبای منطقه محسوب می شود. این حمام دارای سه سمت بوده، حمام مردانه، زنانه و حمام اقلیت های مذهبی. این حمام چندمتر از سطح خیابان پایین تر است، رخت کن حمام با کاشی های زیبای هفت رنگ تزئین شده است. در حال حاضر این حمام به عنوان گنجینه چهار فصل مورد بازدید علاقمندان قرار می گیرد.

بنای تاریخی حمام چهارفصل

غار نخجبیر استان مرکزی ایران

این غار در استان مرکزی ایران در شمال شرق شهر دلیجان و حد فاصل دلیجان و نراق قرار دارد این غار شگفت انگیز در سال ۱۳۶۸ کشف شده. اشکال داخل این غار که حاصل پدیده های رسوبی آن چنان زیبا و شگفت انگیز است که به عقیده کارشناسان جزء زیباترین غارهای جهان به شمار می آید. این غار طی ۷۰ میلیون سال تشکیل شده است و تا قبل از کشف آن دست و نگاه هیچ انسانی به آن نرسیده بود.

پس از کشف این غار اقدامات اولیه چون کف سازی و نورپردازی صورت گرفت. تزئینات زیبای این غار در بخش های مختلفی با نام های تالار عروس، تالار گل کلمی، آبشار گلی و حوض آب کوثر شهرت دارد. منشورها، اسفنج های بلورین، کلیست و باغ های مرجانی که طی سالیان سال تشکیل شده و دالانها و حوضچه های متعدد از جلوه های منحصر به فرد این غار است. پس از سال ها از کشف این غار هنوز این غار کاملا برای بازدید آماده نشده است.

غار نخجبیر استان مرکزی ایران

ستونهای سنگی خورهه (محلات)

تنها آثار به جا مانده از قصر یا پرستش گاه خورهه نزدیک محلات، دو ستون باریک سنگی با ارتفاع حدود ۶ متر با سر ستون های یونانی و سکوی سنگی مربوط به دوره سلوکی_اشکانی استان مرکزی ایران می باشد. در بنای خورهه که دارای طرح یونانی است، ستون ها از حد تناسب کلاسیک میان ارتفاع و قطر تجاوز می کنند و این نفوذ سبک معماری ایرانی است که در تخت جمشید هم دیده می شود.

در کاوش های باستان شناسان در منطقه تعداد زیادی سفال و خمره پیدا شده است کشف سفال های کلینگی (جرینگی) که ظرافت خاصی دارند، اثبات می کند که این خانه یک عمارت اربابی بوده است و بدین ترتیب احتمال معبد بودن بنای خورهه را رد می کند.

ستونهای سنگی خورهه (محلات)

تفرجگاه اراک استان مرکزی ایران

جریان سرچشمه های قره چای (رودخانه شراء و مهاجران) در غرب استان مرکزی به علاوه وجود مناطق سرسبز در حواشی این رودخانه و همچنین اقلیم کوهستان و نقاط مرتفع جهت کوهنوردی، این قسمت از شهرستان اراک را از سایر مناطق جدا نمده است.

تفرجگاه اراک استان مرکزی ایران

خمین استان مرکزی ایران

این شهرستان دشت وسیعی است که اطراف آنرا کوه های مرتفعی در بر گرفته از جمله الوندلکان و دز، از ارتفاعات خمین استان مرکزی چندین شاخه رود سرچشمه می گیرد که به قمرود می پیوندد. متولد شدن بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت آیت الله العظمی خمینی شهرت این شهر را دوچندان کرد و هم اینک هر ساله هزاران نفر از منزل ساده و بی پیرایه امام خمینی در این شهر دیدن می کنند.

خمین استان مرکزی ایران

آبگرم محلات استان مرکزی ایران

در حدود ۲۵ کیلومتری شهرستان محلات استان مرکزی ایران روستایی قرار دارد که در تمام ایام سال پذیرای مسافران دوست دار استفاده از آبگرم است. در این روستا بیشتر منازل برای استفاده از آبگرم ساخته شده اند، این آبگرم مخصوص امراض پوستی، روماتیسمی و… می باشد. همچنین هتل بزرگی با امکانات استخر و حوضچه های آبگرم مخصوص میهمانان در آنجا دایر است.

آب جوشیده از دل زمین در این منطقه بدون رنگ، بو و زلال است و به خاطر خاصیت آبدرمانی چشمه های آن از دیرباز امکانات استخر و حمام و تهسیلات اقامتی در کنار آن شکل گرفته است. وجود رنگ مایل به قرمز در برخی چشمه های آبگرم محلات حکایت از ترکیبات آهن و گوگرد آن دارد.

آبگرم محلات استان مرکزی ایران

سرچشمه محلات استان مرکزی ایران

پارک بزرگ و بسیار زیبا با درختانی تنومند و هوایی دلنشین که چشمه آب زلالی از دل کوه به بیرون میریزد زیبایی این پارک را دو چندان کرده است. در این پارک رستوران بزرگی برای پذیرایی از مسافران در مکانی سرسبز و دیدنی قرار دارد که مشتاقان به طبیعت استان مرکزی ایران را به آن ها می کشاند.

سرچشمه محلات استان مرکزی ایران

بند پل نیم ور استان مرکزی ایران

بند پل نیم ور در یازده متری مغرب شهر نیم ور و نیز در ۵ کیلومتری جنوب شهرستان محلات استان مرکزی ایران قرار دارد بند پل نیم ور بر روی رود لعل بار ساخته شده است ساختار زمین و سازه بستر رودخانه در محلی که بند پل نیم ور بنا شده نسبت به قسمت های بالا دست رودخانه محمکتر بوده و کف آن دارای صخره و کمر می باشد. بنابر مستنداتی ادعاهایی مبنی بر ساخت این بنا در دوره قاجار وجود دارد که ویژگی ها و مختصات بنا سازگار نبوده و بنظر می رسد که ریشه و سازه بنای نامبرده در دوره ساسانی آغاز شده است.

طرح و ترکیب بند پل نیم ور از دو قسمت شمالی و غربی تشکیل شده. که ضلع شمالی آن طویلتر از دیگری است. قسمت هایی از اثر نامبرده بر روی کمر و صخره های موجود در کف رودخانه استوار گردیده و به همین لحاظ جهت ریشه و بنیان آن نیازی به حفر پی در همه جای آن نبوده است.

مصالح عمده بنا را سنگ های بزرگ و گل آهک تشکیل می دهد و از آجر به مقدار بسیار کم نیز به کار رفته است ارتفاع بند از کف شنی رودخانه تا انتهای آن بین ۳۰/۶ تا ۵۰/۸ متر می رسد در سمت چپ بند بقایای یک تنوره (شتر گلو) آجری باقیمانده که کاربری آن هدایت و سرعت بخشیدن به آب بوده است. از بنای نامبرده برای ذخیره کردن آب و هدایت آن به نهر ها و زمین های کشاورزی و همچنین جهت عبور و مرور از روی آن و دسترسی محلی استفاده می شده و می شود.

بند پل نیم ور استان مرکزی ایران

آتشکده محلات استان مرکزی ایران

آتشکده محلات در هشت کیلومتری جنوب شرقی نیمه ور که بر سر راه قدیمی و کاروان رو این شهر به رباط ترک استان مرکزی ایران و از آنجا به اصفهان قرار دارد واقع شده. بنای مذکور از آتشکده های بازمانده از دوره ساسانی می باشد. این بنا در پایه یک رشته کوه و در حاشیه جنوبی روستای آتشکده ساخته شده است جهت سازه ای آتشکده از جنوب به شمال بوده به طوریکه مشرف به آبادی مذکور و دشت نیمه ور است که از آن میان رودلل بار می گذرد.

بنای فوق از دو بخش ایوان و چهار تاقی تشکیل شده و از محدود آتشکده هایی است که دارای ایوان رفیعی می باشد. آثار پی و بند دو اتاق در دو طرف ایوان به جای مانده است که حکایت از وسعت این مجموعه داشته است درهای سه واحد فوق از طرف جنوب به یک راهرو باز می شوند که رابط بین چهار تاق و بخش ایوان می باشد. یکی از ویژگی های بارز این بنا ضخامت دیوارها و نوع ساخت آن از سنگ لاشه است، آتشکده فوق بسیار متمایز از آتشکده های هم دوره خود می باشد.

آتشکده محلات استان مرکزی ایران

چشمه چپقلی استان مرکزی ایران

این چشمه در دامنه شمالی ارتفاعات بلند و رفیع (باغ برآفتاب) در جنوب سه راهی اراک_ملایر_شازند استان مرکزی ایران قرار گرفته است. این چشمه در بالای دره ای بسیار زیبا واقع شده است. آب و هوای پاک و لطیف کوه و چشمه جوشان با آب بسیار خنک و گوارا با خواص درمانی باعث جذب عده ای از علاقمندان طبیعت شده است. در محل مظهر چشمه، محوطه ای وجود دارد که به صورت تراس بندی شده درآمده و در آن درختانی ملاحظه می گردد.

چشمه چپقلی استان مرکزی ایران

غار سفید خانی استان مرکزی ایران

این غار در ۱۸ کیلومتری جنوب استان مرکزی ایران در کوه سفید خانی واقع شده است. در دامنه این رشته کوه چشمه های آب فراوانی وجود دارد که معروف ترین آنها چشمه چپقلی است. از زیبایی های غار (وجود دودکش جن) است که در دهانه غار به صورت تنوره دیده می شود. همچنین وجود یک چاله بزرگ آب و ستون های استالاکتیتی فراوان و زیبا از دیگر جاذبه های غار سفید خانی است.

غار سفید خانی استان مرکزی ایران

دریاچه یا کویر میقان استان مرکزی ایران

دریاچه یا کویر میقان در شمال شرقی استان مرکزی ایران و در دشت فراهان قرار دارد، مساحت آن در حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ کیلومتر مربع متغیر است و حدود ۱۶۵۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و آب دریاچه شور است. دریاچه از لحاظ آب و هوایی دارای زمستان های معتدل است همین ویژگی سبب شده است که در پاییز و اوایل زمستان زیستگاه پرندگان به ویژه پرندگان مهاجر باشد.

دریاچه یا کویر میقان استان مرکزی ایران

ایجاد شده با ♥ توسط تیم اکو تور

 


از من بپرس
از من بپرس!