استان کرمان

استان کرمان

فهرست

استان کرمان

استان کرمان در جنوب شرقی ایران واقع شده و مساحت این استان در حدود 175069 کیلومتر مربع می باشد. استان کرمان پس از خراسان دومین استان پهناور کشور می باشد و در حدود 11 درصد از خاک ایران را در بر گرفته است. سابقه سکونت و استقرار انسان در سرزمین کرمان به هزاره چهارم قبل از میلاد می رسد. این منطقه یکی از قدیمی ترین نواحی ایران به شمار میرود و در گذر زمان، گنجینه های فرهنگی، تاریخی گران بهایی در آن پدید آمده که نمایانگر روند تاریخی و حیات اقتصادی، اجتماعی آن است.

در دوره هخامنشیان جاده شاهی و راه ابریشم از استخر و شهر پارسه (پرسپولیس) به یزد و استان کرمان و سیستان ادامه داشت و تا هندوستان کشیده می شد. برای اطلاع از تور استان کرمان و اطلاع از دیگر استان های ایران به مجله سفر سایت ما مراجعه فرمایید.

عکس استان کرمان

موقعیت استان کرمان

شهرهای مهم استان استان کرمان 

ماهان ، جیرفت ، رفسنجان ، سیرجان ، کهنوج ، بافت ، زرند ، بردسیر ، کرمان ، بم ، راین و… .

آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی  کرمان 

مسجد جامع کبیر استان کرمان

یکی از بزرگترین و زیباترین مساجد، مسجد مظفری نیز گفته می شود، زیرا در قرن هشتم در دوره پادشاهان آل مظفر (امیر مبارزالدین محمد مظفر میبدی) بنا شده است. ارزشمندترین قسمت بنا کاشی کاری معرق و محراب و سر در شرق مسجد است.

مسجد جامع کبیر استان کرمان

مسجد امام خمینی (ملک) استان کرمان

این مسجد در طی حکومت تورانشاه سلجوقی ساخته شده و دارای شبستان های متعددی است. در نیمه دوم قرن پنجم هجری قمری حیاطی بزرگ آب نماهایی به این مسجد اضافه شده است. مسجد امام که در گذشته به مسجد ملک شهرت داشته بزرگترین و قدیمی ترین مسجد کرمان و با 900 سال قدمت یکی از کهن ترین مساجد ایران است.

مسجد امام خمینی (ملک) استان کرمان

یخدان مویدی استان کرمان

یخدان مویدی از آثار تاریخی شهر و استان کرمان است. عناصر تشکیل دهنده این یخدان ها عبارتنداز : مخزن، حصار، استخر و چاله یخ. پلان مخزن دایره شکل است که گنبدی از نوع (بستو) بر روی آن احداث کرده اند. حصار آن نسبتا بلند و 12 متر ارتفاع دارد. مصالح بنا خشت خام و ملات گل است. کاربری یخدان در گذشته نگهداری یخ برای ایام تابستان مردم شهر بوده است. این بنا در اواخر دوره صفویه بنا شده و نام (مویدی) از آن نظر است که قنات مشهور به قنات مویدی آب آن را تامین می نموده است.

یخدان مویدی استان کرمان

حمام یا چایخانه سنتی وکیل استان کرمان

اولین بخش از مجموعه وکیل، حمام یا چایخانه سنتی وکیل است. در سال 1280 هجری قمری به شکل بسیار جالب و با شکوه و با اسلوب مهندسی، معماری عصر قاجاریه بنا شده و یکی از حمام های تاریخی _ سنتی _ باستانی استان کرمان است. به تقلید از حمام گنجعلی خان از کف تا دیوار آن کاشی کاری و سرامیک کاری شده است و به دو بخش رختکن و گرمخانه تقسیم می شود.

در سال 1369 سر در این حمام به سبک معماری سنتی، بازسازی و مستقیما با بازار ارتباط برقرار کرده است. در رختکن حمام در حال حاضر میهمانان و بازدیدکنندگان با فالوده کرمانی، چای و انواع نوشیدنی پذیرایی می شوند و در بخش گرمخانه می توانند به صرف غذاهای محلی بپردازند.

حمام یا چایخانه سنتی وکیل استان کرمان

حمام گنجعلی خان استان کرمان

حمام گنجعلی خان در بازار اصلی استان کرمان واقع شده و امروزه موزه مردم شناسی است که تعداد بسیار زیادی از جهانگردان و ایرانگردان را به سوی خود میخواند. این حمام مجموعه ای از تلفیق هنر معماری و کاربرد مصالح گوناگون با فضایی متناسب و مردم وار است. حمام اثری بدیع با کاشی کاری های زیبا، نقاشی ها، گچبری ها، مقرنسکاری ها و کاربندی هایی است که چشم را نوازش می دهد.

حمام جزو لاینفک بناهای شهری محسوب می شود و آن ها را میتوان یکی از ارکان مهم و اساسی شهرها و روستاهای اسلامی به حساب آورد. سر در ورودی این حمام نیز با نقاشی های زیبای عصر صفوی تزیین شده است. این حمام به طول 64 متر، عرض 20 متر و مساحت 1280 متر مربع می باشد. حمام گنجعلی خان شامل دو بخش کلی، رختکن و گرمخانه است که در غرفه ها و بخش رختکن آن با ایجاد قرینه سازی در ایوان ها، ایوانچه ها و ستون های سنگی، چهره ای زیبا و فضایی مناسب و کاملا طبیعی را به وجود آورده است.

حمام گنجعلی خان استان کرمان

غرفه های حمام

با توجه به تقسیم طبقاتی عصر صفویه ، رختکن حمام به 6 غرفه تقسیم شده که هر غرفه مخصوص یک طبقه از اجتماع یعنی «سادات، روحانیان، خانم ها، اعیان، بازارها و رعایا» بوده است. امروزه در هر غرفه یک یا دو مجسمه از چهره شهروندان هر یک از طبقات یاد شده به نمایش گذارده شده است. بخش گرمخانه مشتمل بر یک حوض آب سرد با طاقی شبیه خیمه است و هشت حمام بر زیبایی آن نهاده شده است و حوض آب سرد به همراه چشم انداز زیبای معماری، کاشی کاری و گچبری است.

سیستم کانال کشی آب و فواره های آن نیز چنان دقیق و بر اصول مهندسی حساب شده در گوشه های حمام آبفشانی میکند که از عجایب معماری حمام است. سنگ یکپارچه ای که پشت سر مجسمه ها دیده می شود، با ضخامت 10 سانتی متر به گونه ای شفاف است که نور را به داخل حمام منتقل می کند و افراد داخل حمام از روی آن می توانند موقعیت زمانی را تشخیص دهند.

این گونه سنگ ها را اصطلاحا میتوان سنگ ساعت زمان قلمداد کرد. مجسمه هایی که در بخش رختکن و حمام وجود دارد توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند. این مجسمه ها در سال 1352 در دانشکده های هنرهای زیبای دانشگاه تهران طراحی و به این موزه منتقل شدند. این حمام تا 60 سال پیش دایر بوده است اما در حال حاضر نقش کارکرد توریستی پیدا کرده و همه روزه به ویژه در ایام تعطیل پذیرای تعداد زیادی از بازدیدکنندگان است.

حمام گنجعلی خان استان کرمان

ماهان استان کرمان

یکی از بخش های مهم شهرهای استان کرمان است که در جنوب شرقی کرمان در دامنه کوه های جوپار قرار گرفته و احداث آن را به آذرماهان حکمران فعال انوشیروان نسبت می دهند. مزار شاه نعمت الله ولی که عامل اصلی شهرت و آبادانی آن گشته آنجاست. هوای ماهان به علت نزدیکی به کوه جوپار خنک، آبش گوارا و میوه هایش فراوان است.

ماهان استان کرمان

آرامگاه شاه نعمت الله ولی (ماهان) استان کرمان

قدیمی ترین قسمت آستانه، گنبدی است که بر مزار شاه قرار دارد، این گنبد در 840 هجری قمری به هزینه و دستور احمدشاه بهمنی دکنی که از ارادتمندان شاه نعمت الله بود، ساخته شده است. آستانه شاهکاری است از هنر معماری شش قرن اخیر با تلفیقی از فضای معماری مقبول و باغسازی بسیار فرح انگیز. درهای زیبای مقبره ساخته (علیشاه نجار) می باشد. بر بدنه شمالی سر در ورودی به حرم، داخل رواق شاه عباسی، سنگ زیبایی مزین به نام دروازه امام (ع) نصب است که شخصی به نام قطب الدین، نذر شاه نموده است.

آرامگاه شاه نعمت الله ولی (ماهان) استان کرمان

باغ شازده استان کرمان

در 42 کیلومتری جنوب شرقی استان کرمان و در 6 کیلومتری شهر ماهان و در جاده ای مه از مهان (شهری معروف در قرن دهم میلادی) می گذرد، باغ تاریخی ماهان یا باغ شازده قرار دارد. این باغ از نقاط سیاحتی استان بشمار می رود و عمارت واقع شده در این باغ، اقامتگاه تابستانی شاهزادگان قاجار بوده است که در حال حاضر بازسازی گردیده و به رستوران مجللی تبدیل شده است.

این باغ از زیباترین باغ های تاریخی ایران محسوب می شود. در این باغ درختان میوه متنوعی به چشم می خورند و در جلوی عمارت هم حوض ها و فواره ها آب نمای زیبایی از تشکیل داده اند. در بین توابع ماهان به علت وجود مزار امامزاده شاهزاده حسین، شهر جوپار از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

باغ شازده استان کرمان

بازار کرمان استان کرمان

یکی از نقاط دیدنی و ابنیه تاریخی شهر کرمان است که شامل بازار مسگری، بازار گنجعلیخان، بازار اختیاری و بازار وکیل می باشد. بازار کرمان از میدان توحید شروع و تا میدان مظفری ادامه دارد. این بازار قریب 3 کیلومتر طول داردکه در استان کرمان است .

بازار کرمان استان کرمان

گنبد جبلیه استان کرمان

در منتهی الیه شرقی کرمان گنبد بزرگ و عجیبی از سنگ و گچ بنا گردیده که دست تطاول روزگار در تخریب آن کوتاه آمده است. این گنبد هشت ضلعی تماما از سنگ و عرض پی آن نیز در پایه به 3 متر می رسد. در هشت طرف آن هشت در بعرض 2 متر قرار گرفته که اخیرا برای مستحکم ساختن بنا و جلوگیری از تخریب آن درگاه ها را با سنگ مسدود کرده اند و فقط یکی را باز گذاشته اند. قسمت بالای گنبد از آجر ساخته شده است و معلوم نیست که آیا روی گنبد کاشی بوده یا نه.

از تاریخ بنا و منظور از ساختمان این گنبد مطلبی ذکر نشده. این محل را جبلیه می نامند و تنها ساختمان سنگی استان کرمان همین گنبد جبلیه است. بدیهی است در زمانی که این قبرستان را ویران کرده اند سنگ این مقبره را برداشته اند و برای نمایی بکار برده اند. از سبک معماری این بنا استنباط می شود بنای مذکور مربوط به اواخر دوره ساسانی می باشد که اوائل اسلام تعمیر و مرمت شده است و یا اینکه در اوایل اسلام با الهام از معماری ساسانی بنا گردیده است.

گنبد جبلیه استان کرمان

ارگ بم استان کرمان

ارگ بم در 193 کیلومتری جنوب غربی کرمان و حد فاصل جبال بارز و کوه های کبودی واقع شده است. در زمان های باستان مردم در قلعه ای زندگی می کردند که به آن ارگ بم می گفتند. این ارگ دُرِّ گرانبهای دیدنی های تاریخ ایران، و یکی از زیباترین بناهای عصر اشکانیان است. این ارگ بزرگترین بنای خشتی جهان و در مساحتی بالغ بر 6 کیلومتر مربع و بر فراز تپه ای به ارتفاع 61 متر واقع شده است. تا 180 سال قبل مردم در ارگ زندگی می کردند، بنای ساختمان از خشت، آجر و گل است.

تنها یک در ورودی موجود است که به طاق های عصر ساسانی می ماند. دو برج موجود در عصر صفوی به آن اضافه شده است. خرابه های دروازه دیگری را در بخش شمالی ارگ می توان دید. ارگ چهار مرتبه دارد؛ نخستین با ارتفاع 18 متر امن ترین بخش ارگ است. قلعه ها در فاصله 30 تا 40 متری از یکدیگر قرار دارند. پست های دیده بانی به امنیت قلعه می افزایند و محل استراحت نگهبانان اند.

کنگره ها و برج ها نقشی اساسی در امنیت قلعه دارند. خندقی قلعه را احاطه کرده و ارگ از سمت جنوب دارای راهی است که به کاخ حاکم ختم می شود چند ردیف مغازه در دو سوی شرق و غرب قلعه واقع شده است. 60 متر از مسیر منتهی به بازار مسقف و سنگ فرش است.

ارگ بم استان کرمان

مکان های تشکیل دهنده ارگ

مسجد جامع، آب انبار، میدان، مکتب، حمام، زورخانه و چندین خانه قسمت های تشکیل دهنده ارگ محسوب می شوند. بعضی خانه ها قسمت اندرونی و بیرونی، مجرای تهویه، رواق، اتاق های خاص تابستان و زمستان، اصطبل اسب و گوسفند و چاه آب دارند، از دروازه دوم می توان بخش حاکم نشین ارگ را دید که بر فراز کوهی قرار دارد. در کنار اصطبل حیوانات مخزن آب و چاهی در بخش جنوب شرقی قرار دارد. در دروازه سوم خانه های فرماندهان نظامی قرار دارد.

آسیابی بادی در عصر قاجاریه در ارگ بم ساخته شد که در قسمت جنوب غربی قلعه واقع است. بخش حاکم نشین، خود از دو بنای چهار فصل و خانه حاکم، برج مراقبت مرکزی، حمام، حوض و چاه آب تشکیل شده است، تا 80 سال قبل از بخش حاکم نشین قلعه جهت اهداف نظامی استفاده می شد.

نوشته های دوران اسلامی و مطالعات معماری و باستان شناسی بر این مطلب دلالت دارند که این ارگ به دوره قبل از ساسانیان و احتمالا دوره اشکانیان تعلق دارد. ارگ بم در طی تاریخ مورد توجه بسیار بوده و نقطه تلاقی معماری و شهرنشینی ایران است. متاسفانه این ارگ بسیار با عظمت در سال 1382 هجری شمسی بر اثر زلزله بیشتر قسمت های آن خراب شد.

مکان های تشکیل دهنده ارگ

ارگ جدید بم استان کرمان

در جوار ارگ قدیم بم مجموعه توریستی ارگ جدید بم احداث شده است که یکی از مدرن ترین، شیک ترین و مجهزترین مناطق توریستی، صنعتی ایران محسوب می شود. شهرک عظیم و مدرن ارگ جدید با برخورداری از پیشرفته ترین تجهیزات، دارای دهکده توریستی مدرن، تاسیسات رفاهی و فضاهای تفریحی متعدد و… است. در این دهکده انواع واحدهای مسکونی منطقه کویر به شکل سنتی خود احداث گردیده و وجود چند باغ بر جذابیت آن افزوده است.

شهر جدید ارگ بم دارای اقامتگاه های مدرن توریستی مشتمل بر 12 هتل پنج ستاره، چهار ستاره و سه ستاره با استانداردهای ممتاز اقامت، فضای سبز، امکانات ورزشی و رفاهی می باشد. علاوه بر آن، مکان های پذیرایی شامل : رستوران، چایخانه سنتی، کافی شاپ، بوفه و تریا و دیگر تسهیلات پذیرایی از امکانات این مجتمع تفریحی و توریستی محسوب می شود. ارگ جدید بم بی اغراق بهشتی است در کویر ایران و استان کرمان.

ارگ جدید بم استان کرمان

ارگ راین استان کرمان

این ارگ در جنوب غربی شهر کنونی راین و بر بالای قلعه ای با شکوه و عظمت خودنمایی می کند. این بنای خشتی با مساحتی بیش از 20 هزار متر مربع تا حدودی به ارگ تاریخی بم شبیه است. پلان قلعه تقریبا مربع شکل و با چندین برج در اطراف مزین شده است. دور تا دور قلعه را حصاری در بر گرفته که ارتفاع آن اندکی بیش از 10 متر است. تنها ورودی قلعه از جبهه شرقی است که با سر در بزرگ و با شکوه به محوطه داخلی راه دارد. این قلعه بعد از ارگ بم دومین بنای خشتی استان کرمان محسوب می شود.

ارگ راین استان کرمان

آبشار (رود فرق) جیرفت استان کرمان

آبشار (رود فرق) در شهرستان جیرفت واقع شده و یکی از زیباترین مناطق گردشگری استان کرمان و کشورمان است. آبشار (رود فرق) از بلندترین آبشارهای کشور و منطقه خاورمیانه محسوب می شود که برای رسیدن به آن باید مناطق بسیار زیبایی را به صورت پیاده طی کرد.

آبشار (رود فرق) جیرفت استان کرمان

ییلاقات ده بکردی استان کرمان

ده بکردی معروف ترین ییلاق مهم استان و در دامنه کوه شیر و کوه های بارز واقع شده است. این منطقه از توابع شهرستان بم و تنها ناحیه، با آب و هوای معتدل این منطقه است که در مسیر ارتباطی بم و استان کرمان به جیرفت و بندرعباس قرار دارد. ده بکردی از نواحی شگفت انگیز استان کرمان به شمار می رود و مانند بهشتی میان دو منطقه بسیار گرم بم و جیرفت قرار گرفته است. این منطقه در دره ای سرسبز و خنک واقع شده و از درختان گردو، بادام، صنوبر و… پوشیده شده است.

ییلاقات ده بکردی استان کرمان

کلوت های کویر شهداد استان کرمان

سفر به کویر شهداد، پهنه گسترده ای که با دانه های ریز زر مفروش گردیده و در سایه روشن آفتاب هر لحظه به رنگی در می آید، گویی هر روز فراش باد، گسترده آنرا به گونه ای آرایش می دهد و نقش هایی را در چشمخانه آدمی می نشاند که باورکردنی نیست. کویرهای استان کرمان مخصوصا شهرستان شهداد ویژه گی هایی دارد که این استان را در گروه منطقه های شگفت انگیز توریستی جهان بشمار می آورد که نمونه های آنرا در هیچ کجای دنیا نمی توان یافت.

از شگفتی های طبیعت استان کرمان می توان به کلوت های زیبا و بی نظیر آن اشاره کرد که تماشای آن بیشتر به رویا شباهت دارد. کلوت ها بزرگترین عارضه طبیعی کلوخی دنیا و زیباترین پدیده کویر بشمار می رود. کلوتها سرتاسر قسمت غربی کویر لوت مرکزی را پوشانده و از دور به شهری بزرگ می ماند. این شهر کلوخی در فاصله 40 کیلومتری شرق و شمال شرق شهداد قرار گرفته و طول متوسط آن 145 کیلومتر و عرض متوسط آن 80 کیلومتر و مساحت آن بیش از 11 هزارکیلومتر مربع است.

کلوت های کویر شهداد استان کرمان

منطقه کویری

منطقه کویر با تمامی وسعت خود و خاک و ماسه اش، با خورشید و آسمانش و با نقش های چشم نوازش بزرگترین آزمایشگاه و مرکز تحقیقات به شمار می رود. رصد ستارگان، پرورش گیاهان در شرایط کویری، بیابان زائی، مهار انرژی باد و خورشید و ده ها کنکاش دیگر می تواند را آورد این سفر باشد در این میان جاذبه های ورزشی مانند اسکی روی شن، موتور سواری، اتومبیل رانی و حتی پیاده روی را نباید نادیده گرفت.

اقدامات وسیع و گسترده ای که طی سال های اخیر برای اسکان ایرانگردان و جهانگردان صورت گرفته زمینه مناسبی است تا دیدار از این سرزمین رویایی مورد توجه بیشتر قرار گیرد. در حال حاضر علاوه بر جاده آسفالته بین شهداد و بخش های نخستین کویر، کپرهایی ساخته شده که می تواند برای اسکان شبانه مورد استفاده قرار گیرد علاوه بر این وجود آب، آشپزخانه و سرویس بهداشتی هرگونه نگرانی را در این مورد مرتفع ساخته است.

منطقه کویری

ییلاقات مسکون استان کرمان

منطقه ییلاقی مسکون در مسیر ارتباطی بم به جیرفت قرار دارد و فاصله آن تا جیرفت 30 کیلومتر می باشد. این منطقه ، آبادی های زیاد، مناظری زیبا و هوایی دلفریب دارد و تابستان ها به مرکز تفرجگاهی بزرگ تبدیل می شود.

ییلاقات مسکون استان کرمان

ایجاد شده با ♥ توسط تیم اکو تور

 


از من بپرس
از من بپرس!