استان گلستان

استان گلستان

فهرست

استان گلستان

استان گلستان به مرکزیت شهر گرگان و با وسعت حدود ۲۲ هزار کیلومتر مربع میباشد. در این استان اقوام مختلفی همچون: ترک _ ترکمن _ بلوچ قزاق _ فارس _ سیستانی و مازندرانی زندگی میکنند. اماکن تاریخی عبارتنداز: مدرسه عمادیه، مسجد جامع، عمارت آقامحمدخانی و از اماکن متبرکه امامزاده عبدالله و امامزاده نور (شاهزاده اسحق) هستند که بسیار مورد توجه اهالی می باشند.

از مناطق توریستی و گردشگاه های جنگلی که بوسیله آب رودها و چشمه ها مناظر زیبایی را بوجود آورده اند میتوان از پارک جنگلی نهارخوران نام برد. شصت کلا و شیرآباد نیز قابل توجه اند که مردم هرساله در تابستان. برای استفاده از مناظر طبیعی و هوای خنک آنها بدین سو روی می آورند. بخش بیشتر استان گلستان آب و هوای معتدل مدیترانه ای دارد ولی جلگه گرگان به لحاظ مجاورت با صحرای ترکمنستان، دوری از دریا و کاهش ارتفاعات، آب و هوای نیمه بیابانی و گرم دارد.

عکس استان گلستان

موقعیت استان گلستان

شهرهای استان گلستان 

مینودشت، نوکده، کردکوی، گنبد کاووس، گرگان، آزادشهر، بندرگز، بندر ترکمن، رامیان، علی آباد.

اماکن دیدنی ، تفریحی و فرهنگی 

پارک ملی گلستان استان گلستان

پارک ملی گلستان معروف به جنگل گلستان در فاصله ۴۵ کیلومتری شرق مینودشت و ۱۵۰ کیلومتری شرق گرگان در استان گلستان واقع شده است. سیمای کلی این پارک کوهستانی بوده ، مساحت آن ۹۱۸۹۵ هکتار می باشد. این پارک در محدوده استان گلستان، خراسان و سمنان واقع شده است. پارک ملی گلستان موزه زنده ای است که مجموعه غنی و متنوعی از جوامع گیاهی و جانوری را در خود جای داده است.

به عقیده برخی از محققین، ویژگی های این پارک در زمینه داشتن مناطق زیست متنوع جنگلی و استپی، متشکل از کلیه گیاهان و حیوانات وحشی منحصر به فرد است که تا حدی دست نخورده در یک محدوده ی نه چندان وسیع قرار گرفته است به طوری که به دلیل دارا بودن شرایط مطلوب، از سوی سازمان های بین المللی به عنوان ذخیره گاه زیست کره به ثبت رسیده و مورد توجه خاص محققین و دانش پژوهان و علاقمندان به طبیعت است.

به علاوه ، به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی، شرایط اقلیمی، چشم اندازها و مناظر طبیعی متنوع، جاذبه توریستی و تفرجگاهی فوق العاده داشته و همه ساله مورد بازدید و استفاده تعداد زیادی از مردم شهرها و روستاهای استان هم جوار و مسافرین و بازدیدکنندگان از نقاط دور دست کشور و حتی خارج از کشور قرار می گیرد.

وجود آبشار پارک و چشمه هایی که در مراکز تفرجی واقع شده اند، جلوه خاصی به این منطقه بخشیده و محل تجمع توریست می باشند، از طرفی قنات میرزابایلو نه تنها تامین نیاز حیات وحش بوده ، بلکه از این منبع برای موزه حیات وحش و فضای سبز محیط آن استفاده می گردد. اگر از اطلاعات این صفحه لذت بردید به مجله سفر سایت ما مراجعه کنید و از مطالب ایرانگردی ما استفاده کنید.

پارک ملی گلستان استان گلستان

گنبد قابوس استان گلستان

یکی از بینظیر ترین یادمان های برجسته معماری ایران در دوره اسلامی برج قابوس بن و شمگیر آل زیار است که در شمال شهرگنبد و در ۳ کیلومتری بازمانده شهر قدیم جرجان، استان گلستان مرکز حکومت آل زیار قرار دارد که از نظر هنر معماری و تاریخی، یادگاری بس ارزنده از دوران آبادی و شوکت سرزمین جرجان و دودمان آل زیار است این بنای باشکوه در میان پارکی بزرگ و زیبا نظر هر بیننده را به خود جلب میکند.

آرامگاه شمس المعالی بر روی تپه ای به بلندی ۱۵ متر ساخته شده است. ارتفاع برج ۵۵ متر است که با احتساب بلندی تپه، در مجموع ۷۰ متر از سطح زمین بلندی دارد این بنا به صورت برج با نقشه ستاره ای شکل و گنبد مخروطی به ارتفاع ۱۸ متر است که بر روی بدنه ۱۰ ترک دارد.

در بدنه شرقی روزنه ای تعبیه شده که ارتفاع آن ۹۰/۱ متر است و همان روزنه ای است که می گویند پیکر بیجان قابوس به جهت وداع در تابوتی بلورین آویزان شده بود. این برج در یک نظر سنجی بین المللی از سوی شماری از مشهور ترین معماران جهان به عنوان بهترین اثر مهندسی تاریخ بشر انتخاب شده است.

گنبد قابوس استان گلستان

دلایل این انتخاب جالب است 

این برج بیش از ۵۰ متر ارتفاع دارد، یعنی مرتغع تر از یک ساختمان ۲۰ طبقه، بیش از هزاران سال پیش ساخته شده و در این مدت ۲ بار زلزله های شدیدتر از ۶ ریشتر را از سرگذرانده، اما همچنان سالم و استوار پابرجا ایستاده است. برج گنبد فقط از آجر ساخته شده و در آن هیچ خبری از بتون آرمه و اسکلت فلزی و فولاد و… نیست. پس چرا نه فرسوده شده، نه زلزله توانسته حتی یک ترک به آن بیندازد؟ پاسخ همان دلیلی است که این برج را مهمترین اثر مهندسی تاریخ بشر کرده است.

محاسبات مهندس سازنده برج این قدر دقیق بوده است که برج حتی در شدیدترین زلزله هم پس از لرزه ها و تکان های معمول دوباره دقیقا سرجای اول خود بر می گردد. مضاف بر آنکه دقت در برآورد مقاومت مصالح آن نیز حتی افزونتر از محاسباتی است که هم اکنون پیچیده ترین دستگاه های محاسب انجام می دهند. شگفتی در همین است، آن مهندس، این دستگاه ها را نداشته، پس چگونه این محاسبات را انجام داده است؟

گنبد قابوس استان گلستان

جنگل نهارخوران استان گلستان

نهارخوران منطقه ای جنگلی در حدود ۴ کیلومتری جنوب شهر گرگان، یکی از نقاط گردشگری ایران و استان گلستان به شمار می رود که دارای شهرتی ملی است به طوری که برای بسیاری نام گرگان، نهارخوران را در ذهن تداعی می کند. درختان سر به فلک کشیده جنگل باستانی همراه با امکانات گردشگری ناهاخوران، تفرجگاهی زیبا با چشم اندازی دیدنی را در منطقه ایجاد کرده که نه تنها مردم استان بلکه گردشگران بی شماری در تمام ایام سال و بخصوص تعطیلات نوروز و تابستان به آن روی می آورند. به همین سبب کمتر گردشگر و مسافری است که به شهر گرگان سفر کرده و یکبار به ناهارخوران نرفته باشد.

در واقع ناهارخوران را میتوان نوعی پارک به شمار آورد که برخلاف پارک های جنگلی طبیعی، قبل از مطالعه، طراحی و تجهیز به صورت خود جوش برای بهره مندی از مواهب طبیعی و مناظر موجود آن توسط مردم از زمان های قدیم استفاده شده است. منابع آبی موجود در ناهارخوران شامل چندین چشمه در محدوده این منطقه است که معروف ترین آن سفید چشمه واقع در ارتفاعات اطراف استان گلستان آن  است.

جنگل نهارخوران استان گلستان

تالاب بین المللی آلاگل استان گلستان

در دشت هموار ترکمن صحرا و در مرز شمالی با کشور ترکمنستان و تقریبا از غرب روستای داشلی برون به سمت دریای خزر استان گلستان، به لحاظ وضعیت زمین ساختی و وجود شاخ آب های رودخانه اترک در این منطقه، مجموعه تالابی شگفت انگیزی بوجود آمده است.

این تالاب ها شامل آلماگل _ آلاگل _ اینچه _ دانشمند _ بی بی شیروان _ آجی گل _ شور و… که مجموع مساحت آن ها بر حسب سال های پرآبی و یا خشک سالی متغیر است و تا ۳۰۰۰ هکتار نیز تخمین زده شده است. گرچه برخی اوقات از این تالاب ها در نقشه های جغرافیایی به عنوان دریاچه ذکر می شود اما همه آن ها در قالب تعاریف تالاب گنجانده می شوند. مسیر دسترسی به این تالاب ها از شهرستان گرگان (مرکز استان) به سمت آق قلا و اینچه برون می باشد.

تالاب بین المللی آلاگل استان گلستان

غار و آبشارهای شیرآباد استان گلستان

غار و آبشارهای شیرآباد در جنوب روستای (شیرآباد) از توابع شهر خان ببین از توابع شهرستان رامیان واقع شده است. این غار در ارتفاع حدود ۳۴۵ متری از سطح دریا قرار دارد و طول آن حدود ۲۳۵ متر و قطر دهانه آن حدود ۹-۱۵ متر می باشد، از کف غار آب سردی جاری است و به رودخانه شیر آباد وارد می شود و چندین آبشار بسیار زیبا در محیط جنگلی تشکیل داده است. غار شیرآباد یکی از غارهای مهم طبیعی و جالب استان گلستان به شمار میرود که دست بشر در آن دخالتی نداشته است. این منطقه به دلیل جاری بودن آب زیستگاه بسیار خوبی برای برخی از گونه های حیوانی از جمله سمندر کوهستانی ایرانی می باشد.

این غار اندکی بالاتر از آبشارها قرار دارد که به دلیل همجواری با روستای شیرآباد، نام روستا را بر آن نهاده اند. محیط بیرونی غار را کوهستان و جنگل تشکیل می دهد. همچنین در اطراف این مجموعه جذاب و دیدنی زیستگاه مرال، شوکا، خرس، پلنگ، خوک وحشی، گربه جنگلی و رودک می باشد. در درون غار نیز به دلیل داشتن شرایط مطلوب و وجود آب گونه هایی از مهره داران و بی مهره گان نظیر گاماروس، کرم، عنکبوت، خرچنگ آب شیرین، سوسک، خفاش، قورباغه جنگلی و سمندر زیست می کنند.

غار و آبشارهای شیرآباد استان گلستان

آبشار کبودوال (علی آباد گلستان) 

این مجموعه آبشار که از چشمه های جنوبی تشکیل شده در دره ای نسبتا عمیق و بسیار زیبا و در جنگل انبوه و دیدنی کبودوال واقع شده است. آبشار کبودوال در ۵ کیلومتری جنوب علی آباد کتول قرار دارد و همواره توجه گردشگران را به خود جلب کرده است. آب آن زلال و شفاف بوده، زمزمه حرکت آب در فضای آرام و سکوت جنگل، بهترین وسیله تسکین و آرامش انسان است. آب این رودخانه و آبشار قابلیت شرب دارد و در مسیر آبشار، سکوها و چادرهای انفرادی و گروهی به تعداد کافی و مناسب نصب شده است. آبشار کبودوال، با داشتن امکاناتی برای جلب توریست از نقاط مهم تفریحی استان گلستان بشمار میرود.

آبشار کبودوال (علی آباد گلستان) 

چشمه گل شهرستان رامیان 

چشمه گل شهرستان رامیان با چشم اندازی زیبا به عنوان نگین طبیعت، دیدگان هر بیننده ای را خیره می کند. این جاذبه طبیعی یکی دیگر از شگفت انگیزترین دیدنی های طبیعت ایران و شمال است. این چشمه در جنوب شهر رامیان یکی از شهرهای تابع استان گلستان واقع شده است. این چشمه در حدود ۶ کیلومتری جنوب شهر رامیان است. چشمه گل رامیان به صورت یک استخر طبیعی بیضی شکل و به طول ۹۰ متر و به عرض ۸۰ متر و به عمق تقریبی ۴۴ متر قرار گرفته. رنگ این چشمه به دلیل عمق زیاد به صورت سبز تیره بسیار خوشرنگ و جالب است.

این چشمه از قدیم یکی از مراکز تفرجگاهی شهرستان های اطراف مانند گنبدکاووس، رامیان، آزادشهر، و شهرهای خان ببین و علی آباد کتول و روستاهای منطقه است. استان گلستان دارای چشمه های زیبای دیگری همچون لال گالیکش،

آب گرم زیارت گرگان، توسکا چشمه بندرگز، گلبرگ رامیان، سیدکلاته رامیان و چشمه آق سو کلاله است که هر یک بخشی از دیدنی های طبیعی استان را نشان می دهد. شهرستان رامیان در شرق گلستان از نظر جغرافیای طبیعی به ۲ قسمت جلگه ای و کوهستانی تقسیم می شود.

برخی دیدنی های این شهرستان شامل چشمه گل، آبشار شیرآباد، غار شیرآباد، قلعه ماران، پارک جنگلی آهنگران، امامزاده پیر، مسجد سادات، تپه های انجیلو، نقارخانه، مدرسه و کاخ رضا شاهی و بقعه الهادی است.

چشمه گل شهرستان رامیان 

خلیج گرگان و تالاب میانکاله

شبه جزیره میانکاله در منتهی الیه جنوب شرقی دریای خزر استان گلستان قرار گرفته است. این شبه جزیره از شمال به دریای خزر و از جنوب به خلیج گرگان و از شرق به آشوراده و بندر ترکمن و از غرب به مرداب لپو محدود می شود. شبه جزیره میانکاله و خلیج گرگان در حدود ۶۹۰۰۰ هکتار وسعت دارد. این شبه جزیره با تپه های شنی ساحلی به طول ۶/۵ کیلومتر از دریا جدا می گردد. فضای شبه جزیره مرغزار و نیمه مشجر بوده که عمده ترین درختچه های آنرا انار و تمشک وحشی تشکیل می دهد.

این شبه جزیره به همراه خلیج گرگان در زمره پناهگاه های حیات وحش کشور است. همه ساله ده ها هزار از انواع پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی وارد این منطقه می شوند. در این منطقه همانند سایر مناطق حفاظت شده هر نوع شکار و تخریب زیستگاه ممنوع می باشد. مجموعه شبه جزیره میانکاله و جزایر آشوراده و خلیج گرگان دارای جاذبه های شگفت انگیز طبیعی و زیست محیطی است، که پوشش گیاهی ویژه، حیات وحش منحصر بفرد و چشم اندازهای ساحلی خلیج گرگان، این محدوده را به یکی از جالب ترین نقاط توریستی تبدیل کرده است.

خلیج گرگان و تالاب میانکاله

موزه گرگان استان گلستان

این موزه در اردیبهشت ماه ۴۳ با ۱۵۲ قلم اشیای باستانی در کاخ سلطنتی واقع در پارک فعلی گرگان استان گلستان افتتاح و تا سال ۶۱ نیز در همان مکان دایر بود. ساختمان فعلی این موزه در حیاطی به وسعت یک هزار و ۲۰۰ متر مربع در خیابان شهدای گرگان قرار دارد. این مکان که پیش از این، بعنوان (گنجینه سنگ مزار) افتتاخ شده بود، در بهمن ماه ۶۷ با افزودن اشیای باستان شناسی و مردم شناسی به صورت گنجینه منطقه ای در آمده است.

موزه گرگان استان گلستان

ایجاد شده با ♥ توسط تیم اکو تور

 


از من بپرس
از من بپرس!