استان یزد

استان یزد

فهرست

استان یزد

استان یزد در مرکز ایران و در قلمرو سلسله جبال مرکزی ایران قرار گرفته است. استان یزد با وسعتی حدود 72156 کیلومتر مربع از شمال و غرب به استان اصفهان از شمال شرقی به استان خراسان از جنوب غربی به استان فارس و از جنوب شرقی به استان کرمان محدود می شود. آب و هوای استان یزد به علت قرار داشتن بر روی کمربند خشک جهانی دارای زمستانهای سرد و نسبتا مرطوب و تابستانهای گرم و طولانی و خشک است.

یزد به معنی پاک و مقدس است و شهر یزد نیز به مفهوم شهر خدا و سرزمین مقدس است. به لحاظ شرایط اقلیمی استان یزد وضعیت کشاورزی در این استان مطلوب نیست و امکان بهره برداری از آبهای سطحی در کشاورزی بسیار کم است. شرایط خاص مناطق حاشیه کویر نظیر میزان اندک باران حرکت ماسه های روان، پدیده کویرزایی مراتع فقیر کمبود منابع تأمین آب موجب شده تا 28درصد وسعت استان یزد فاقد بهره دهی اقتصادی باشد.

مهمترین مناطق کشاورزی استان دشتهای یزد، اردکان، بهادران، بهاباد، هرات، مروت، چاهک و ابرکوه است. محصولات کشاورزی استان شمال انار، پسته، بادام، غلات، آفتابگردان، انگور، پنبه، چغندرقند و کنجد است. استان یزد به لحاظ زمین شناختی دارای ذخایر بسیارعظیم معدنی است. معادن مهم این استان مانند آهن چغارت، مرمربورق، ماسه سنگ متکسانه، سرب کوتک نقشی مهم و سازنده در تحولات اقتصادی و عمرانی استان داشته است.

عکس استان یزد

موقعیت استان یزد

شهرهای این استان 

مهریز، میبد، یزد، ابرکوه، اردکان، بافق، تفت، طبس.

در صورتی که از اطلاعات استان یزد لذت بردید از مجله سفر سایت ما دیگ استان ها را نیز مطالعه فرمایید

اماکن مذهبی و جاذبه های جهانگردی استان یزد

مسجد جامع کبیر یزد استان یزد

در استان یزد به علت سابقه باستانی و فرهنگ متداوم و موقعیت جغرافیایی مرکزی آن آثار باشکوه و درخشانی از دوران قبل و بعد از اسلام به جای مانده یکی از این آثار باشکوه مسجد جامع کبیر یزد است. این مسجد متعلق به قرن هشتم و نهم هجری قمری است و از امتیازات معماری و هنری آن، در مرحله اول ساختمان و کاشیکاری سر دربلند آن است. سردر و گنبدمسجد جامع یزد در نوع خود یکی از شاهکارهای معماری اسلامی می باشد. همچنین در نمای خارجی و داخلی ایوان اصلی آن کاشیکاری زیبایی بکار رفته و دارای کتیبه ای نیز می باشد.

مسجد جامع کبیر یزد استان یزد

مسجد امیرچخماق استان یزد

میر جلال الدین چخماق از سرداران و امرا شاهرخ تیموری و حاکم یزد با همکاری همسر خود فاطمه خاتون در جهت آبادانی یزد مجموعه ای شامل: تکیه، میدان، حمام، کاروانسرا، خانقاه، قنادخانه، چاه آب سرد و از همه مهمتر مسجد امیر چخماق را بنیان نهاده است.

سنگ نصب شده در مسجد به طرف میدان، شبکه های ظریف از کاشی های معرق دور خارجی گنبد، محراب اصلی با طاقنمای مقرنس کاری و… این مسجد را از نظر مرتبه زیبایی بعد از مسجد جامع قرار داده است. این بنا، مسجد جامع نو نیز نامیده شده است. این مجموعه در قرن هشتم هجری قمری بنا نهاده شده است. از مساجد دیگر یزد میتوان ار ریگ، ملااسماعیل و فُرط، بقعه دوازده امام و… نام برد.

مسجد امیرچخماق استان یزد

بوستان ناجی استان یزد

این عمارت و باغ از املاک شخصی بنام ناجی بوده که پس از اهدا به شهرداری بصورت بوستان بازسازی شده. این بوستان در بلوار خروجی شهر یزد بطرف کرمان بنام بلوار شهید دشتی قرار دارد و مکان مناسبی برای تفریح و استراحت مسافرانی می باشد که از این مسیر عبور می کنند.

بوستان ناجی استان یزد

قلعه خورمیر استان یزد

قدمت این قلعه به دوران ساسانی برمیگردد و دارای شش برج است. چهار برج چهارگوشه و دو برج قرینه یکدیگر جهت طول قلعه ساخته شده است. برج های دیده بانی قلعه در ضلع های شمال غربی و جنوب شرقی دارای تزئینات خشتی به صورت جناغی و چلیپایی می باشند.

در سمت چپ قلعه (چاه سنگی) که معروف به چاه صاحب الزمان است، دیده می شود. اتاق ها دارای تاقچه ها و پنجره ها و نورگیرهایی بوده و لبه دیواره های قلعه کنگره ای شکل و دارای تزئینات خاصی است. قلعه خورمیر یکی از آثار باستانی شهرستان مهریز است که به فرمان هرمزابن انوشیروان ساسانی بر روی تپه ای سنگی و مشرف به روستای خورمیز بنا شده و در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

قلعه خورمیر استان یزد

نارنج قلعه استان یزد

یکی از عظیم ترین و قدیمی ترین قلعه های ایران نارنج قلعه در شهرستان خور می باشد. روستای خور از توابع شهرستان نایین می باشد. معماری سنتی و زندگی در کویر از ویژگی های این شهر می باشد. نارنج قلعه، قلعه ای با بافت گلین و خشت کویر و با دیوارهای تو در تو و راه های پیچیده که روستایی به همان نسبت قدیمی آنرا در برگرفته بود.

خندق هایی گود دور تا دور آن نشان از معماری ایرانی می دهد. بنای این قلعه مانند یک پناهگاه هنگام حمله دشمن عمل می کرده است. هریک از سکنه روستا علاوه بر خانه ای خارج قلعه اطاقی هم در داخل آن داشته که هنگام حمله دشمن به آنجا پناه می بردند و تا زمانی که دشمن عقب نشینی نمی کرده از آن خارج نمی شدند. به خاطر همین نیز هر خانواری آذوقه و مایحتاج خود را درون اطاقش برای روز مبادا ذخیره می کرده است.

نارنج قلعه استان یزد

عمارت شش بادگیر استان یزد

در شهر یزد بیش از 75 آب انبار وجود دارد که یکی از این آب انبارها عمارت شش بادگیر است. این آب انبار شش بادگیر دارد و حدود 180 سال پیش در زمان قاجار ساخته شده. این آب انبار در محله ای به همین نام در شهرستان یزد قرار دارد. این بنا دارای شش بادگیر پنجاه و پنج پله، دو ورودی و مخزن بزرگی به حجم دوهزار متر مکعب است. ورودی آب انبار در قسمت جنوبی است و بین پله های بیست وپنج و بیست و شش آن، از بالا یک هشتی با سنگ فرش آجری قرار دارد و طاق آب انبار بعد از هشتی شروع می شود.

این آب انبار دارای گنبد تخم مرغی شکلی است و ارتفاع مخزن آب آن حدود 13 متر و ارتفاع بادگیرها ده متر می باشد که یکی از دیدنی های این شهر تاریخی می باشد.

عمارت شش بادگیر استان یزد

بادگیر دو طبقه ای خانه آقازاده (ابرقو) استان یزد

بادگیر دو اشکوبه ای یا دو طبقه ای خانه آقازاده در ابرقو استان یزد یکی از دیدنی های  این استان کویری می باشد که قدمت این بنا مربوط به دوران قاجار می باشد.

بادگیر دو طبقه ای خانه آقازاده (ابرقو) استان یزد

امامزاده حسین بن موسی الکاظم (ع) طبس استان یزد

آستان این امامزاده حسین به موسی (ع) الکاظم در طبس مأمن زایران حضرت امام رضا (ع) است. عاشقان ولایت و شیفتگان زیارت بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) که از هفت استان جنوبی کشورمان عازم این دیار مقدس می شوند پس از عبور از صدها کیلومتر کویر به طبس می رسند که آستان این امامزاده در مسیر راه مسافران می باشد.

حضرت حسین بن موسی الکاظم (ع) برادر گرامی حضرت امام رضا (ع) است که آستانش در دل تقتیده طبس دلدادگان و زایران حضرت ثامن الحجج امام هشتم شیعیان جهان را در رفت و برگشت پذیرا است. این امامزاده دارای امکاناتی از جمله چندین سوییت و غرفه، آشپزخانه عمومی، سقاخانه، دفتر مخابراتی و 26هزار متر مربع فضای سبز، آب نما، سرویس بهداشتی مناسب، شهربازی و توقفگاه خودرو می باشد.

امامزاده حسین بن موسی الکاظم (ع) طبس استان یزد

یخچال خشتی ابرکوه استان یزد

این یخچال خشتی که هنوز از دوران قاجار برجای خود استوار است در مدخل ورودی شهر ابرکوه قرار گرفته که دور گنبد آن 64متر و ارتفاع آن 22 متر و ضخامت دیواره های آن حدود 3متر و عمق انبار یخ آن 4متر می باشد.

یخچال خشتی ابرکوه استان یزد

باغ گلشن (طبس) استان یزد

باغ گلشن یکی از زیباترین باغ های جهان و طراحی آن برگرفته از آیات قرآنی در مورد بهشت است. طراحی این باغ بر اساس نمونه چهارباغ است که برگرفته از آیات قرآنی در مورد بهشت بوده است که 2 نهر در آن همدیگر را قطع می نمایند. باغ گلشن در منطقه ای واقع شده است که در میان دو کویر نمک زار ایران قرار دارد. اما کیفیت معجزه آسای آب این منطقه، آبشارها و استخرهای طبیعی زیبایی را تشکیل داده اند که با چمنزارهای زیبا تزیین شده است.

احساس اسن منطقه با وجود درختان قدیمی نخل، انار و مرکبات به همراه رایحه گلهای رز و ختمی تکمیل می شود. این باغ یکی از باغ های نادر ایرانی است که آب به صورت دائمی در آن جریان دارد. باغ گلشن به وسیله امیرحسین خان، سومین حاکم طبس از سلسله خوانینی که به فرمان نادرشاه به حکومت طبس منسوب شد، ساخته شده است. ساختمان سردر باغ گلشن طبس در زلزله ویرانگر شهریور 57 به کلی از بین رفت، اما هم اکنون، در همان محل ساختمانی با همان نقشه بنا شده است و به عنوان بنایی با جلوه معماری سنتی و کاربردی فرهنگی مورد استفاده قرار می گیرد.

باغ زیبای گلشن بهشت کوچکی است در دل کویر. این باغ زیبا در قسمت شرقی شهر واقع شده است. نهرین آب طبس از میان آن می گذرد و درختان سرو و نارنج و پلیکان های زیبایش بسیار دیدنی است. این باغ ارزش 7ساعت رانندگی در بیابان برای رسیدن به آن را دارد.

باغ گلشن (طبس) استان یزد

درخت سرو ابرکوه استان یزد

ابرکوه یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران است که در مرکز ایران و در محدوده استان یزد واقع می باشد. هم اکنون آثار باستانی بسیار زیادی از روزگاران گذشته در این مکان بجای مانده است که نشان از وجود تمدنی بیاد ماندنی و قدیمی دارد. اثری که اگر آنرا از عجایب بدانیم اغراق نکرده ایم و آن وجود یک درخت سرو کهن سال و بلند است که برپایه ارزیابی متخصصین فن و از جمله یک دانشمند مشهور مانند پروفسور الکساندروف روسی دانسته اند و به اعتقاد برخی دیگر از دانشمندان هفت هزار سال از عمر این درخت می گذرد.

این درخت مشهور که هنوز نیز سرسبز و با صلابت در مرکز این شهر خودنمایی می کند دارای ارتفاعی بالغ بر 33متر میباشد و محیط آن حدود 16متر است. سروکهن ابرکوه در نوع خود در جهان بی نظیر است.

در نزهة القلوب آمده است در آنجا سروی است که در جهان شهرتی عظیم دارد چنانکه در عهد کیانیان سرو کشمیر و بلخ شهرتی داشته و اکنون این از آن بلندتر و بزرگتر است و درخت سروی در ایران زمین مثل آن نیست. گفتنی است این سرو کهن به عنوان یکی از آثار ملی تحت شماره 3 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

درخت سرو ابرکوه استان یزد

پیرسبز چک چک استان یزد

شهر یزد، به عروس کویر ایران شهرت دارد که در استان یزد است چرا که با معماری ویژه کویری، چون نگین انگشتری در کویر می درخشد، این شهر و روستاها و بخش های اطراف آن مهمترین مرکز تجمع زرتشتیان است که از دیرباز در این ناحیه زندگی می کنند. در 72 کیلومتری شهر یزد زیارتگاه مهمی وجود دارد بنام پیرسبز چک چک که در فصل تابستان عده کثیری از زرتشتیان از نقاط مختلف جهان جهت برگزاری مراسم مهمی مانند جشن نوروز، تولد زرتشت و مهرگان در آنجا جمع می شوند.

پیرسبز چک چک استان یزد

آتش ورهرام یزد (آتشکده زرتشتیان) استان یزد

این بنا در آبان ماه سال 1313 هجری شمسی در استان یزد ساخته شد. به روایتی آتش موجود در این آتشکده، که زرتشتیان آنرا (آتش ورهرام) می نامند حدود 1515 سال پیش از آتشکده (ناهید پارس) به این مکان آورده شده و تا کنون خاموش نشده است. زرتشتیان یزد مراسم مذهبی، اعیاد و جلسات گردهم آیی و سخنرانی خو را در این مکان برگزار می کنند.

آتش ورهرام یزد (آتشکده زرتشتیان) استان یزد

از دیگر نقاط دیدنی یزد میتوان از

آرامگاه دوازده امام، گنبد شیخ جنید، مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر)، آرامگاه سید رکن الدین، مسجد ریگ، باغ دولت آباد، مدرسه و خانه حسینیان، بقعه شیخ احمد و شیخ محمد فهادان، بقعه سید شمس الدین، مصلی صفدرخان، گنبد مصلی عتیق، باغ خان و میدان و بازار خان، مدرسه کمالیه، آتشکده زرتشتیان و دخمه های اطراف یزد را نام برد. از جمله آثاری که قدمت زیادی دارد، وجود آتشکده یزدان است که آتش مقدس آتشگاه فارس حدود 700 سال است که در آن روشن است.

گنبد شیخ جنید استان یزد

ایجاد شده با ♥ توسط تیم اکو تور

 


از من بپرس
از من بپرس!