دیدنیهای شهر کاشان

دیدنیهای شهر کاشان

فهرست

شهر کاشان

کاشان یکی از شهر های توریستی ایران است که در استان اصفهان قرار دارد. در این مقاله درباره شهر کاشان و دیدنی های شهر کاشان توضیحاتی برای شما شرح می دهیم تا اگر قصد سفر به این شهر زیبا را دارید انتخاب بهتری برای مکان های دیدنی و بازدید از این منطقه داشته باشید. در ادامه برای شناخت دیدنیهای شهر کاشان با ما همراه باشید.

جاذبه های گردشگری کاشان

دیدنیهای شهر کاشان

شهر کاشان به عنوان یک منطقه توریستی که هم مکان های تاریخی و هم طبیعت زیبایی دارد شناخته می شود. شما می توانید با شرکت در تور های کاشان از مکان های تاریخی و طبیعت بکر این شهر دیدن کنید. در ادامه توضیحاتی درباره ی جاذبه های گردشگری کاشان شرح داده ایم.

باغ فین کاشان

باغ فین در شهر کاشان واقع شده و به واسطه کثرت اشجار و آب و هوای خوب یکی از تفرجگاه های اطراف کاشان است. آب آن از چشمه سلیمانیه که به واسطه کیفیت های خاص خود مانند صافی و پاکی و روشنایی کم نظیر و همچنین ثابت و تغییر ناپذیرش همواره مشهور و ضرب المثل بوده، تامین می شود. بناهای تاریخی این باغ عبارتنداز : سردر ورودی، برج و بارو، شترگلوی صفوی وسط باغ، شترگلوی فتحعلیشاه، اتاق شاه نشین جنوب شرقی باغ، موزه غرب باغ، حمام های کوچک و بزرگ کتابخانه شرق باغ، در این باغ به ترتیب شاه صفی، شاه سلیمان، شاه طهماسب، شاه عباس، کریم خان زند، و فتحعلی شاه بناهایی را مرمت و اضافه نموده اند. باغ فین در دوران صفوی و قاجار از رونق زیادی برخوردار بود، ولی با آغاز انقلاب مشروطیت و همزمان با کاهش امنیت منطقه، تمامی در و پیکر و اشیاء داخل آن به غارت رفت و رو به ویرانی نهاد.

باغ فین

مسجد و مدرسه آقا بزرگ (کاشان)

بنای مسجد و مدرسه آقا بزرگ یکی از زیباترین و باشکوه ترین مساجد دوره قاجار در ایران بشمار می آید. این بنا در خیابان فاضل نراقی کاشان واقع شده است. تمامی این بنا از جمله گنبد که جزو بزرگترین گنبدهای آجری است با آجر ساخته شده و تزئینات بکار رفته در این بنا عبارت است از : کاشی کاری، آجرکاری، کتیبه های نفیس گچی و کاشی، مقرنس کاری، خطاطی ثلث و نستعلیق و نقاشی، که نقاشی های این مدرسه توسط استاد محمد باقر قمصری صورت گرفته است. این مسجد دارای سردر زیبایی است که سقف آن با مقرنس های معلق گچی و نقاشی تزیین یافته و دیوارهای جلوخان از کتیبه بالای سردر تا کف تختگاه های طرفین درگاه با کاشی های خشتی الوان پوشیده شده است. هیئت اصلی بنا و گنبد و بارگاه باشکوه آن به واسطه عظمت ساختمان و طرح عالی و نقشه بینظیر به خصوص دقایق و فنون معماری اصیل ایرانی که در آن بکار برده شده، یکی از بناهای مهم ایرانی اسلامی بشمار می رود.

مسجد و مدرسه آقا بزرگ (کاشان)

خانه عامری ها کاشان 

خانه عامری ها که در خیابان علوی کاشان قرار دارد، در دوره زندیه احداث و در دوره قاجار به وسیله سهام السلطنه عامری توسعه یافته است و مجموعه ای است زیبا که به وسیله اداره میراث فرهنگی کاشان در دست مرمت و تغییر کاربری است تا به اقامتگاه گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شود.

خانه عامری ها کاشان 

شهر قمصر 

شهر قمصر یکی از دیدنی ترین شهرهای استان اصفهان، و شهری سرسبز واقع در جنوب کاشان که از دیرباز به دلایل مختلف طبیعی و فرهنگی مورد توجه عموم مردم بوده و بسیاری از جهانگردان نیز به شوق دیدار از گلستان های روح انگیز و چشم اندازهای زیبا و دلپذیر این دیار، مسافتی طولانی را طی می نمایند. گل و گلاب و گلابگیری نیز بر جاذبه و اهمیت این شهر افزوده و نوعی قداست به آن داده است. برگزاری سالیانه جشنواره گل و گلاب در این فصل در قمصر نیز خود باعث جلب گردشگران بسیاری می شود. آب و هوای این شهر معتدل و خنک بوده و متوسط میزان بارندگی سالیانه آن ۱۹۵ میلی متر می باشد. باغ های گل محمدی، زیارتگاه های امامزاده میرداود و میرسلیمان و مسجد جامع قمصر از جمله مکان های دیدنی این شهر هستند، ضمن آنکه مراسم گلابگیری سنتی و صنعتی این شهر نیز، از شهرت جهانی برخوردار بوده و در اردیبهشت ماه هر سال هزاران توریست داخلی و خارجی را به این شهر جذب می نماید.

قمصر استان اصفهان

شهر نیاسر 

نیاسر از جمله شهرهای سرسبز و دیدنی کاشان به شمار می آید که در ردیف جاذبه های طبیعی ایران، جایگاه خاصی دارد. همه ساله در فصل بهار با به گل نشستن گلستان های نیاسر، زمزمه سفر به این شهر آغاز می شود و هزاران گردشگر داخلی و خارجی، به شوق دیدن جاذبه های تاریخی و طبیعی، خصوصا آبشار بسیار زیبای نیاسر پای به این شهر می گذارند. با توجه به اسناد موجود، بیش از نیمی از گلهای محمدی منطقه در این شهر تولد می شود. از جاذبه های تاریخی و طبیعی نیاسر می توان آتشکده، غار ویس، بسیار زیبای نیاسر، باغ تالار و حمام قدیمی را نام برد.

نیاسر  استان اصفهان

چهار طاقی و چشمه نیاسر 

آتشکده به شکل یک بنای چهار طاقی بر روی یکی از ارتفاعات نیاسر، در دوره ساسانی ساخته شده است و برای انجام آیین های خاص زرتشتی از آن استفاده می شده. یکی از کهنسال ترین چشمه های موجود در کشور که احداث و حفر آن را به اسکندر بن فیلقوس نسبت می دهند. یک مسجد نیز بعدها بر روی سرچشمه آن ساخته شد. آب زلالی که از زیر مسجد به داخل استخر کوچکی سرازیر شده پس از گذشتن از باغ تالار بصورت آبشاری به سمت پایین سرازیر می شود.

چهار طاقی کاشان

غار نیاسر کاشان 

این غار از عجایب و نوادر آثار باستانی است. در حدود ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ سال قبل در دل کوه کرکس و بر فراز تپه های آهکی مشرف بر نیاسر کاشان و احتمالا با مقاصد آیینی و مذهبی به صورت تونل سنگی پرپیچ و خم با ابزارهای ابتدایی کنده شده است. غار نیاسر شامل مجموعه زیرزمینی و پیچیده ای است که از راهروهای تنگ و طولانی و اتاق ها و چاه های متعددی تشکیل شده و دسترسی به اعماق آنها بدون بهره گیری از وسایل پیشرفته امروزی ممکن نیست. این غار که به سوراخ رئیس یا غار ویس شهرت دارد قرن ها نامکشوف ماند و در هیچ یک از متون تاریخی و آثار تحقیقی قرون اخیر و علیرغم ذکر سایر بناهای تاریخی منطقه نظیر آتشکده نیاسر (بنا شده توسط اردشیر بابکان موسس سلسله ساسانیان) مورد اشاره قرار نگرفته است. از شگفتی های این غار ساخت آن توسط انسان است. کمبود هوا در هیچ نقطه ای از آن احساس نمی شود و حتی در عمیق ترین نقاط آن عمل تهویه به طور طبیعی انجام می گیرد. یکی از فرضیات در مورد منشا تاریخی این غار بیانگر این است که در ساخت آتشکده نیاسر از سنگ های تراشیده شده حاصل از کندن غار استفاده شده است. احتمالا زمان حفر غار پیش از احداث آتشکده بوده است.

غار نیاسر استان اصفهان

شهر زیرزمینی نوش آباد

زیرزمینی نوش آباد شهری سه طبقه است که طبقه اول آن در عمق ۳ متری و طبقه سوم آن در عمق ۱۶ متری از سطح زمین ساخته شده است. ارتفاع هر طبقه حدود ۱۸۰ سانتی متر است. باستان شناسان با توجه به محدود بودن کاوش های خود در این شهر زیرزمینی هنوز وسعت دقیق این شهر را نمی دانند اما با توجه به دالان های تو در توی این شهر و فضاهای مختلف تصور می شود این شهر دارای چندین هزار متر وسعت باشد. شهر نوش آباد در هشت کیلومتری شهر کاشان جای گرفته است. این شهر از جمله شهرهای مهم تاریخی است که آثار بسیار زیادی را از جمله قلعه ها و مساجد در خود جای داده اما تاکنون مورد توجه چندانی قرار نگرفته اند.

شهر زیرزمینی نوش آباد

آب سرخ فریزهند

چشمه فریزهند به فاصله ۷۸ کیلومتری جنوب کاشان قرار دارد. اطراف چشمه را رسوبات حاصله از جریان آب فرا گرفته. آب این چشمه از دسته آب های بی کربناته مخلوط همراه با گاز است و درمان بیماری های دستگاه گوارش، کبد و مجاری صفراوی، معده و روده ای بیماری های تغذیه موثر است. به سبب وجود املاح آهن در ترکیبات آن، در ازدیاد تعداد گلبول های قرمز و مقدار هموگلوبین خون و در نتیجه، در درمان انواع کم خونی موثر می باشد.

آب سرخ فریزهند

 

 جهت رزرو تور گلاب گیری کاشان اینجا کلیک کنید 

ایجاد شده با ♥ توسط تیم اکو تور

 


از من بپرس
از من بپرس!