تور یزد نوروز ۱۴۰۲

مدت تور: متغیر

تاریخ تور: نوروز 1402

خدمات تور: بلیط پرواز رفت و برگشت، اقامت در هتل

نام هتل
ستاره هتل
قیمت

تور یزد نوروز ۱۴۰۲

تور یزد نوروز ۱۴۰۲ و اطلاعاتی درباره این تور بسیار عالی در نوروز که ما در این مقاله می خواهیم شما را با جاذبه های گردشگری که می توانید در تور یزد نوروز ۱۴۰۲ از آنها دیدن کنید

و اطلاعاتی که قبل از سفر باید بدانید آشنا کنیم تا نوروز خود را به بهترین شکل ممکن مدیرت کنید

و در تور یزد نوروز ۱۴۰۲ به شما خوش بگذرد پس پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله با ما باشید.

 

استان یزد در مرکز ایران و در قلمرو سلسله جبال مرکزی ایران قرار گرفته است.

استان یزد با وسعتی حدود ۷۲۱۵۶ کیلومتر مربع از شمال و غرب به استان اصفهان از شمال شرقی به استان خراسان از جنوب غربی به استان فارس و از جنوب شرقی به استان کرمان محدود میشود

آب و هوای استان یزد به علت قرار داشتن بر روی کمربند خشک جهانی دارای زمستانهای سرد و نسبتا مرطوب و تابستانهای گرم و طولانی و خشک است یزد به معنی پاک و مقدس است

و شهر یزد نیز به مفهوم شهرخدا و سرزمین مقدس است به لحاظ شرایط اقلیمی استان یزد وضعیت کشاورزی در این استان مطلوب نیست و امکان بهره برداری از آبهای سطحی در کشاورزی بسیار کم است

شرایط خاص مناطق حاشیه کویر نظیر میزان اندک باران حرکت ماسه های روان،پدیده کویرزایی مراتع فقیر کمبود منابع تأمین آب موجب شده تا ۲۸درصد وسعت استان یزد فاقد بهره دهی اقتصادی باشد.

مهمترین مناطق کشاورزی استان دشتهای یزد، اردکان، بهادران، بهاباد،هرات، مروت، چاهک و ابرکوه است. محصولات کشاورزی استان شمال انار،پسته، بادام، غلات، آفتابگردان، انگور، پنبه، چغندرقند و کنجد است.

استان یزد به لحاظ زمین شناختی دارای ذخایر بسیارعظیم معدنی است.

معادن مهم این استان مانند آهن چغارت، مرمربورق، ماسه سنگ متکسانه، سرب کوتک نقشی مهم و سازنده در تحولات اقتصادی و عمرانی استان داشته است.

موقعیت جغرافیایی تور یزد نوروز ۱۴۰۲

بله دقیقا همانطور که در بالا مشاهده میکنید

موقعیت جغرافیایی استان یزد به شکل بالا می باشد که حتما قبل از سفر باید بدانید

به کدام نقطه از کشور سفر می کنید تا با آن آشنایی کامل داشته باشید

که در قدم اول در تور یزد نوروز ۱۴۰۲ موقعیت مکانی به شکل بالا می باشد

و شهر های مهم این استان پهناور نیز مهریز، میبد، یزد، ابرکوه، اردکان، بافق، تفت، طبس است.

در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با جاذبه های گردشگری یزد آشنا کنیم.

جاذبه های گردشگری استان یزد

بازدید از مسجد جامع کبیر در تور یزد نوروز ۱۴۰۲

در استان یزد به علت سابقه باستانی و فرهنگ متداوم و موقعیت جغرافیایی مرکزی آن آثار باشکوه و درخشانی از دوران قبل و بعد از اسلام به جای مانده یکی از این آثار باشکوه مسجد جامع کبیر یزد است

این مسجد متعلق به قرن هشتم و نهم هجری قمری است

و از امتیازات معماری و هنری آن، در مرحله اول ساختمان و کاشیکاری سر دربلند آن است.

سردر و گنبدمسجد جامع یزد در نوع خود یکی از شاهکارهای معماری اسلامی میباشد.

همچنین در نمای خارجی و داخلی ایوان اصلی آن کاشیکاری زیبایی بکار رفته و دارای کتیبه ای نیز میباشد

که بسیار زیبا می باشد و شکا می توانید در تور یزد نوروز ۱۴۰۲ به این مسجد سر بزنید و از آن لذت ببرید.

 

بازدید از مسجد جامع کبیر در تور یزد نوروز 1400

بازدید از مسجد امیرچخماق در تور یزد نوروز ۱۴۰۲

میر جلال الدین چخماق از سرداران و امرا شاهرخ تیموری و حاکم یزد با همکاری همسر خود فاطمه خاتون در جهت آبادانی یزد مجموعه ای شامل:

تکیه، میدان،حمام، کاروانسرا، خانقاه، قنادخانه، چاه آب سرد و از همه مهمتر مسجد امیر چخماق را بنیان نهاده است. سنگ نصب شده در مسجد به طرف میدان، شبکه های ظریف از کاشی های معرق دور خارجی گنبد، محراب اصلی با طاقنمای مقرنس کاری و… این مسجد را از نظر مرتبه زیبایی بعد از مسجد جامع قرار داده است.

این بنا، مسجد جامع نو نیز نامیده شده است. این مجموعه در قرن هشتم هجری قمری بنا نهاده شده است

از مساجد دیگر یزد میتوان ار ریگ، ملااسماعیل و فُرط، بقعه دوازده امام و… نام برد که یکی از جاذبه های بسیار دیدنی در یزد می باشد که باید در تور یزد نوروز ۱۴۰۲ از آن دیدن کرد.

 

بازدید از مسجد امیرچخماق در تور یزد نوروز 1400

بازدید از بوستان ناجی در تور یزد نوروز ۱۴۰۲

این عمارت و باغ از املاک شخصی بنام ناجی بوده که پس از اهدا به شهرداری بصورت بوستان بازسازی شده.

این بوستان در بلوار خروجی شهر یزد بطرف کرمان بنام بلوارشهید دشتی قرار دارد و مکان مناسبی برای تفریح و استراحت مسافرانی میباشد که از این مسیر عبور میکنند

که پیشنهاد ما نیز به شما بازدید از این بوستان در تور یزد نوروز ۱۴۰۲ می باشد.

 

بازدید از بوستان ناجی در تور یزد نوروز 1400

بازدید از قلعه خورمیر در تور یزد نوروز ۱۴۰۱

قدمت این قلعه به دوران ساسانی برمیگردد و دارای شش برج است چهار برج چهارگوشه و دو برج قرینه یکدیگر جهت طول قلعه ساخته شده است.

برج های دیده بانی قلعه در ضلع های شمال غربی و جنوب شرقی دارای تزئینات خشتی به صورت جناغی و چلیپایی میباشند در سمت چپ قلعه (چاه سنگی) که معروف به چاه صاحب الزمان است، دیده میشود.

اتاق ها دارای تاقچه ها و پنجره ها و نورگیرهایی بوده و لبه دیواره های قلعه کنگره ای شکل و دارای تزئینات خاصی است.

قلعه خورمیز یکی از آثار باستانی شهرستان مهریز است

که به فرمان هرمزابن انوشیروان ساسانی بر روی تپه ای سنگی و مشرف به روستای خورمیز بنا شده و در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است که شما در تور یزد نوروز ۱۴۰۲ این بنای زیبا را خواهید دید.

 

باردید از قلعه خورمیر در تور یزد نوروز 1400

بازدید از نارنج قلعه در تور یزد نوروز ۱۴۰۲

یکی از عظیم ترین و قدیمی ترین قلعه های ایران نارنج قلعه در شهرستان خور میباشد

روستای خور از توابع شهرستان نایین میباشد معماری سنتی و زندگی در کویر از ویژگی های این شهر میباشد.نارنج قلعه، قلعه ای با بافت گلین و خشت کویر و با دیوارهای تو در تو و راههای پیچیده که روستایی به همان نسبت قدیمی آنرا در برگرفته بود. خندق هایی گود دور تا دور آن نشان از معماری ایرانی میدهد.

بنای این قلعه مانند یک پناهگاه هنگام حمله دشمن عمل میکرده است.

هریک از سکنه روستا علاوه بر خانه ای خارج قلعه اطاقی هم در داخل آن داشته که هنگام حمله دشمن به آنجا پناه می بردند و تا زمانی که دشمن عقب نشینی نمی کرده از آن خارج نمی شدند.

به خاطر همین نیز هر خانواری آذوقه و مایحتاج خود را درون اطاقش برای روز مبادا ذخیره میکرده است. شما می توانید در تور یزد نوروز ۱۴۰۲ از این قلعه دیدن کنید.

 

بازدید از نارنج قلعه در تور یزد نوروز 1400

بازدبد از عمارت شش بادگیر در تور یزد نوروز ۱۴۰۲

در شهر یزد بیش از ۷۵ آب انبار وجود دارد که یکی از این آب انبارها عمارت شش بادگیر است.

این آب انبار شش بادگیر دارد و حدود ۱۸۰ سال پیش در زمان قاجار ساخته شده این آب انبار در محله ای به همین نام در شهرستان یزد قرار دارد

این بنا دارای شش بادگیر پنجاه و پنج پله، دو ورودی و مخزن بزرگی به حجم دوهزار متر مکعب است

ورودی آب انبار در قسمت جنوبی است و بین پله های بیست وپنج و بیست و شش آن،از بالا یک هشتی با سنگ فرش آجری قرار دارد و طاق آب انبار بعد از هشتی شروع میشود.

این آب انبار دارای گنبد تخم مرغی شکلی است و ارتفاع مخزن آب آن حدود ۱۳متر و ارتفاع بادگیرها ده متر میباشد که یکی از دیدنیهای این شهر تاریخی میباشد که می توانید در تور یزد نوروز ۱۴۰۲ از آن دیدن کنید.

 

بازدبد از عمارت شش بادگیر در تور یزد نوروز 1400

بازدید از بادگیر دو طبقه ای خانه آقازاده (ابرقو) در تور یزد نوروز ۱۴۰۲

بادگیر دو اشکوبه ای یا دو طبقه ای خانه آقازاده در ابرقو استان یزد یکی از دیدنیهای این استان کویری میباشد که قدمت این بنا مربوط به دوران قاجار میباشد که می توانید در تور یزد نوروز ۱۴۰۲ از این بنا دیدن کنید.

 

بازدید از بادگیر دو طبقه ای خانه آقازاده (ابرقو) در تور یزد نوروز 1400

بازدبد از امامزاده حسین بن موسی الکاظم (ع) در تور یزد نوروز ۱۴۰۲

آستان این امامزاده حسین به موسی (ع) الکاظم در طبس مأمن زایران حضرت امام رضا (ع) است.

عاشقان ولایت و شیفتگان زیارت بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) که از هفت استان جنوبی کشورمان عازم این دیار مقدس میشوند پس از عبور از صدها کیلومتر کویر به طبس میرسند که آستان این امامزاده در مسیر راه مسافران میباشد.

حضرت حسین بن موسی الکاظم (ع) برادر گرامی حضرت امام رضا (ع) است که آستانش در دل تقتیده طبس دلدادگان و زایران حضرت ثامن الحجج امام هشتم شیعیان جهان را در رفت و برگشت پذیرا است.

این امامزاده دارای امکاناتی از جمله چندین سوییت و غرفه، آشپزخانه عمومی،سقاخانه، دفتر مخابراتی و ۲۶هزار متر مربع فضای سبز، آب نما،سرویس بهداشتی مناسب، شهربازی و توقفگاه خودرو میباشد که می توانید در تور یزد نوروز ۱۴۰۲ به این امامزاده سر بزنید.

 

بازدبد از امامزاده حسین بن موسی الکاظم (ع) در تور یزد نوروز 1400

بازدید از درخت سرو ابرکوه در تور یزد نوروز ۱۴۰۲

ابرکوه یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران است که در مرکز ایران و در محدوده استان یزد واقع میباشد.

هم اکنون آثار باستانی بسیار زیادی از روزگاران گذشته در این مکان بجای مانده است

که نشان از وجود تمدنی بیاد ماندنی و قدیمی دارد. اثری که اگر آنرا از عجایب بدانیم اغراق نکرده ایم و آن وجود یک درخت سرو کهن سال و بلند است که برپایه ارزیابی متخصصین فن و از جمله یک دانشمند مشهور مانند پروفسور الکساندروف روسی دانسته اند و به اعتقاد برخی دیگر از دانشمندان هفت هزار سال از عمر این درخت میگذرد.

این درخت مشهور که هنوز نیز سرسبز و با صلابت در مرکز این شهر خودنمایی میکند دارای ارتفاعی بالغ بر ۳۳متر میباشد و محیط آن حدود ۱۶متر است سروکهن ابرکوه در نوع خود در جهان بی نظیر است که پیشنهاد می شود حتما در تور یزد نوروز ۱۴۰۲ از آن دیدن کنید.

 

بازدید از درخت سرو ابرکوه در تور یزد نوروز 1400

 

بازدید از پیرسبز چک چک در تور یزد نوروز ۱۴۰۲

شهر یزد، به عروس کویر ایران شهرت دارد که در استان یزد است چرا که با معماری ویژه کویری،چون نگین انگشتری در کویر می درخشد، این شهر و روستاها و بخشهای اطراف آن مهمترین مرکز تجمع زرتشتیان است

که از دیرباز در این ناحیه زندگی میکنند.

در ۷۲ کیلومتری شهر یزد زیارتگاه مهمی وجود دارد بنام پیرسبز چک چک که در فصل تابستان عده کثیری از زرتشتیان از نقاط مختلف جهان جهت برگزاری مراسم مهمی مانند جشن نوروز، تولد زرتشت و مهرگان در آنجا جمع میشوند که بسیار آیین زیبای می باشد پس اگر توانستید حتما در تور یزد نوروز ۱۴۰۲ به این مکان سر بزنید.

 

بازدید از پیرسبز چک چک در تور یزد نوروز 1400

برای بازدید از دیگر مکان های جالب

در تور یزد نوروز ۱۴۰۲ می توان این موارد را نام برد آرامگاه دوازده امام، گنبد شیخ جنید، مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر)، آرامگاه سید رکن الدین،مسجد ریگ، باغ دولت آباد، مدرسه و خانه حسینیان، بقعه شیخ احمد و شیخ محمد فهادان،بقعه سید شمس الدین، مصلی صفدرخان، گنبد مصلی عتیق، باغ خان و میدان و بازار خان،مدرسه کمالیه، آتشکده زرتشتیان و دخمه های اطراف یزد را نام برد.از جمله آثاری که قدمت زیادی دارد، وجود آتشکده یزدان است

که آتش مقدس آتشگاه فارس حدود ۷۰۰ سال است که در آن روشن است.

 

مدرسه-کمالیه

 

بسیار ممنون که تا به اینجای مقاله تور یزد نوروز ۱۴۰۲ ما را دنبال کردید

امیدواریم توانسته باشیم تا نظر شما را درباره مکان های دیدنی که می توانید

در تور یزد نوروز ۱۴۰۲ به آنها سر بزنید جلب کرده باشیم تا با دید بازتر نسبت به خرید تور یزد نوروز ۱۴۰۲ خود بپردازید ضمنا آزانس شال و کلاه سفر مجری تخصصی تور های ایرانگردی می باشد

و اگر سوالی درباره این تور داشتید حتما با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید تا بتوانند بهترین راهنمایی ممکن را برای شما انجام دهند. 

 

رزرو-تور-اینجا-کلیک-کنید

ایجاد شده با  توسط تیم طبیعت گردی لارک


جدیدترین تورها

من وحید نفوذی هستم. از سال 1386 تا حالا در زمینه لیدری تورهای مختلف طبیعت گردی و ایرانگردی فعالیت می کنم. خیلی دوست دارم مردم ما اول ایران رو درست بگردند و بعدش به جاهای مختلف جهان سفر کنند. همیشه شعارم این بوده که اول ایرانگردی؛ بعد جهانگردی! خوشحال میشم بتونم باهاتون همسفر بشم، تلاشم رو میکنم حسابی بهتون خوش بگذره!

از من بپرس
از من بپرس!