تور جنگل ابر نوروز ۱۴۰۲

توضیحات اولیه تور

! طبق دستورالعمل وزارت بهداشت استفاده از ماسک و دستکش در اتوبوس الزامیست !

تور جنگل ابر نوروز ۱۴۰۲ به مدت ۲.۵ روز (یک شب اقامت در خانه های روستایی) برگزار می گردد که حرکت آن بصورت زمینی و از تهران (میدان آرژانتین) انجام می شود.

با خرید این تور می توانید از دیدن جنگل های هیرکانی دیدنی با حال و هوایی خاص شگفت زده شوید!
۰۹۳۸۱۳۴۱۱۹۷
۰۲۱-۳۳۲۰۰۵۹۵

تماس تلفنی
تور جنگل ابر نوروز ۱۴۰۲
این سفر در یک نگاه
اقامت
بومگردی
تعداد وعده غذایی
5 وعده
محل حرکت
تهران(میدان آزادی)
زمان حرکت
نوروز 1402
وسیله نقلیه
اتوبوس توریستی(VIP)
مدت کل تور
2 روز
لوازم سفر
کارت شناسایی (کارت ملی یا شناسنامه)، کوله پشتی، عینک، کلاه، داروهای شخصی، کفش ویژه پیاده روی، لباس گرم، قاشق و چنگال (در صورت حساس بودن)، ماسک،دستکش،محلول ضدعفونی(به عهده تور لارک میباشد)
توضیحات
ساعت حرکت رفت، 4 و نیم صبح است. در این تور از همراه نمودن کودکان زیر 7 سال معذوریم.
اطلاعات تور

فهرست

تور جنگل ابر نوروز ۱۴۰۲

تور جنگل ابر نوروز ۱۴۰۲ و مشخصات آن

جنگل ابر کجاست

جنگل ابر در ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود و در مسیر شاهرود در ۱۲ کیلومتری روستای ابر قرار گرفته. شاهرود یکی از شهرهای استان سمنان است

که در ۱۸۳ کیلومتری‌ سمنان واقع شده. این جنگل‌ها در نهایت به آزادشهر در استان گلستان می‌رسند. شهری که در ۷۶ کیلومتری گرگان، مرکز استان قرار دارد.

اگر از بسطام هم بخواهید بروید جنگل در ۴۴ کیلومتری آن است. این جنگل‌ها قسمتی از قدیمی‌ترین جنگل‌های دنیا هستند.

جنگل‌های هیرکانی که میلیون‌ها سال قدمت دارند. از دوران ژوراسیک، یعنی دوره سوم زمین شناسی باقی مانده‌اند.

پس شما فرصت دیدن جنگل‌هایی ۴۰ میلیون ساله را در اینجا داریم.

پوشش گیاهی و جانوری(تور جنگل ابر نوروز ۱۴۰۲)

این جنگل ۳۵ هزار هکتار است  و به دلیل این وسعت گونه‌های جانوری و گیاهی بسیاری را دارد. ۸۵ گونه گیاهی از راش، بلوط، ممرز افرا، شیردار، توسکا، آزاد داغداغان، گونه‌های کلاه میر حسن، چوبک، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر به همراه گونه‌های گیاهی نادر مثل نارون، بارانک و سرخدار . اما مشهورترین گونه گیاهی اینجا، درخت اورس است، درختی از گونه سروها. گونه‌های جانوری اینجا هم کم نیست.حیواناتی مثل خرس قهوه‌ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش کل و بز، شوکا و مار و از پرندگان کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول. همچنین در یک فضای ۱۰۰ متری در این جنگل، ۴۰ نوع گیاه دارویی شناسایی شده. برای مثال از چهار تا پنج گرم عصاره سرخدار، ماده ضد سرطان رحم و تخمدان استخراج می‌شود.

دلیل وجود اقیانوس ابر چیست

جنگل ابر را اقیانوسی از ابر فرا گرفته، به طوری که وقتی نشسته‌اید ابرها می‌آیند. دیدن ابرهایی که همیشه بالای سرمانند و حالا از کنارمان رد میشوند و ما را در بر میگیرند. این جنگل در منطقه‌ای قرار گرفته که از ضخامت کوه‌های البرز کم می‌شود.

ابرهای گرفتار در پشت این دیواره از بین دره‌ها به سمت جنوب سرازیر می‌شوند. دو ناحیه کم فشار و پرفشار (دشت گرگان و منطقه ابر) باعث این پدیده می شود. این جنگل مرز بین دو استان سمنان و گلستان است. یکی از ویژگی‌های این جنگل‌ها ارتفاع زیادش از سطح دریاست. از ۸۰۰ متر در روستای شیرین آباد شروع و تا ۲۷۰۰ متر میرسد.

تور جنگل ابر نوروز ۱۴۰۲

جنگل-ابر

جاذبه های داخل جنگل چیست

راه جنگل از شاهرود یا بسطام می‌گذرد. جاهای دیدنی شاهرود  زیادند، به طوری که این شهر به قاره کوچک معروف شده.

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، شاعر و عارف، در روستای قلعه نو خرقان. مجموعه بایزید بسطامی در بسطام از جمله آنهاست. روستای ابر،همان روستایی که دستمان را در دست جنگل ها میگذارد. شما اینجا تنها با درخت‌های سر به فلک کشیده که در ابر فرو رفته‌اند، روبه رو نیستید. در ابتدای جنگل چوپانان دام‌هایشان را برای چرا می‌آورند. و هرچه جنگل را پیش بروید پوشش گیاهی هم انبوه‌تر می‌شود.

آبشارها و چشمه‌ها (تور جنگل ابر نوروز ۱۴۰۲)

جنگل ابر، دو آبشار معروف شرشر و آلوچال دارد. رسیدن به اولی مخصوص کوهنوردان حرفه‌ایست. با حدود ۶۴ کیلومتر پیاده روی در دل جنگل میتوان به دومی رسید. آلوچال از دو آبشار تشکیل شده که روی هم می‌ریزند.این آبشار ۲۵ متر ارتفاع دارد. راه رسیدن به آن هم از منطقه‌ای تماشایی به اسم دالان بهشت می‌گذرد.در حاشیه شمال غرب روستای ابر، جاده‌ای خاکیست که در انتها به روستای شیرین آباد می‌رسد. و با در پیش گرفتن ادامه مسیر، کوه رستم پیش رویتان است. در کنار این کوه مسیری پایکوبی شده وجود دارد. در این راه به حرکتتان ادامه بدهید تا به دالان بهشت برسید.آبشار آلوچال اَبر در فاصله یک ساعته از ابتدای این جاده فرعی است. دو چشمه ترش و قطری هم در جنگل وجود دارد که کمپ کردن در کنار اولی متداول‌تر است.

تور جنگل ابر نوروز ۱۴۰۲

آب و هوا تور جنگل ابر نوروز ۱۴۰۲

میانگین بیشترین دما در این جنگل  ۲۰ درجه سانتی گراد و میانگین کمترین دما ۶ درجه است. شب‌ها و صبح‌های زود هوا خیلی سرد میشود پس حتما لباس گرم و تجهیزات همراهتان باشد.

بهترین فصل سفر برای تور جنگل ابر نوروز ۱۴۰۲

درست است که ابرهای این منطقه باعث شهرتش شده، ولی اینطور نیست که همیشه بتوان آنها را دید. بهترین زمان سفر به جنگل ابر نیمه اول سال و از اوایل اردیبهشت تا اوایل مهر است.ولی قبل از رفتن به آن باید هواشناسی را هم چک کرد. اگر هوای علی آباد کتول در استان گلستان ابری و بارانی باشد، هوای شاهرود آفتابی میتوان به دیدن ابرها امیدوار بود. از ظهر تا نیمه های شب ابرها پدیدار می‌شوند.

تور جنگل ابر نوروز ۱۴۰۲
مسیر دسترسی به تور جنگل ابر نوروز ۱۴۰۲

از تهران تا شاهرود ۴۰۴ کیلومتر است. از اتوبان افسریه حرکت میکنید و از ایوانکی، گرمسار، سمنان و دامغان می‌گذرید و به شاهرود می‌رسید. اگر ماشین ندارید در میدان امام شاهرود میتوانید تاکسی های روستای ابر را سوار شوید. اگر مبداء تان شهر دیگری هم هست خودتان را باید به شاهرود یا بسطام برسانید.از شاهرود به سمت آزاد شهر برانید. بعد از ۱۸ کیلومتر به روستای نو خرقان می‌رسید. بعد از این روستا در ابتدای روستای ابر قرار دارید.

جغرافیای تور جنگل ابر نوروز ۱۴۰۲

 جنگل ابر در سال ۱۳۸۹ به عنوان یک اثر طبیعی در سازمان میراث فرهنگی ثبت شد. و هم اکنون هم در آستانه‌ی‌ جهانی شدن قرار دارد. جنگل ابر از شمال به روستای شیرین‌آباد از توابع علی‌آباد کتول در استان گلستان میرسد. از جنوب به دشت شاهرود، از شرق و غرب هم به ترتیب به کوه قاسم و یارکوه محصور است. جنگل ابر محل تلاقی سه نوع آب و هوای مختلف است.آب و هوای سرد و خشک که برگرفته از جریان‌های پرفشار سیبری است.هوای گرم و بیابان زا که محصول اقلیم کویری جنوب جنگل ابر است. و سوم آب‌وهوای معتدل و مرطوب مدیترانه‌ای است. متوسط دمای جنگل ۲۰ درجه سانتی‌گراد و متوسط بارش حدود ۴۵۰ میلی‌متر در سال برآورد می‌شود. جنگل ابر درختان میوه بسیاری دارد.مردم محلی جمله معروفی دارند که می‌گوید اگر کسی جنگل را بلد باشد از آن گرسنه بیرون نمی‌آید. مشهورترین درخت این منطقه هم اورس نام دارد که بخش زیادی از جنگل را پوشانده است.

تور جنگل ابر نوروز ۱۴۰۲

روستای شیرین آباد در تور جنگل ابر نوروز ۱۴۰۲

در میانه‌ی راه هم به روستای شیرین‌آباد می‌رسید که استراحت‌گاه مناسبی است.روستای شیرین‌آباد را به راحتی از دست ندهید. گردشگران به این روستا لقب روستای نارنجی داده‌اند. در آغاز فصل سرما تمام درختان به رنگ نارنجی در می‌آیند که دیدنش بر هر صاحب دلی واجب است. اما خود جنگل سراسر زیبایی و شگفتی است. جنگل ابر طبیعتی دارد که نشاط و لذت را به مسافران هدیه می‌دهد. قبل از هر چیز به دریای ابر این جنگل زیبا می‌پردازیم. در جنگل ابر انگار آدمی به مانند عقابی بر فراز زمین قرار گرفته و گویی جهان در زیر پای ماست.این منظره‌ شگرف رؤیای کودکی خیلی از ما را که دست یافتن به ابرها و پرواز در میان آن‌ها بود را برآورده می‌کند.البته این دریای ابر همیشه در آسمان قرار ندارد و شرایطی برای تشکیلش لازم است. شما برای اینکه این منظره ببینید باید گوشتان به صحبت‌های هواشناسی باشد.

 

تور جنگل ابر نوروز 1402

تور جنگل ابر نوروز ۱۴۰۲

ایجاد شده با  توسط تیم طبیعت گردی لارک

نحوه رزرو تور
برای رزرو این تور ابتدا با دفتر فروش تماس بگیرید و بعد از کسب اطمینان از امکان‌پذیر بودن ثبت‌نام، رزرو خود را از طریق واریز وجه به شماره حساب رسمی دفتر انجام دهید:  

شماره تماس (خط تلفن ویژه):02133200595

شماره همراه (پشتیبانی): 09381341197

برای مشاهده شماره کارت جهت واریز وجه اینجا کلیک کنید.

  ساعات کار دفتر فروش: شنبه تا چهار شنبه 9 صبح الی 18 و روز پنجشنبه از ساعت 9 صبح الی 14  
نحوه رزرو تور

جدیدترین تورها
از من بپرس
از من بپرس!