استان آذربایجان غربی

استان آذربایجان غربی

در این بخش از مقاله درباره استان آذربایجان غربی که یکی از استان های مرزی ایران است توضیحاتی شرح داده ایم. با مطالعه این متن می توانید اطلاعات خوبی درباره مکان های تاریخی و تفریحی استان آذربایجان غربی به دست آورید. همراه ما باشید.

فهرست

موقعیت جغرافیایی 

آذربایجان غربی با مساحت ۴۳۶۶۰ کیلومتر مربع (با احتساب دریاچه ارومیه) ۵۹/۲ درصد کل مساحت کشور را به خود اختصاص داده است، و از جمله کهن ترین استان های ایران می باشد. این استان با استان آذربایجان شرقی نیز همسایه می باشد از شمال با کشورهای ارمنستان و جمهوری نخجوان و از غرب با ترکیه و عراق همسایه می باشد.

این استان به لحاظ شرایط خاص جغرافیایی و مکان های باستانی و دیدنی در سطح کشور از مقام و منزلتی خاص برخوردار است و از اینرو جزو استان های سیاحتی محسوب می شود و همه ساله هزاران نفر از موزه ها و آثار و ابنیه تاریخی آن بازدید می نمایند.

استان آذربایجان غربی زیبا

شهرهای مهم استان آذربایجان غربی

مهاباد، ماکو، نقده، چالدران، ارومیه، اشنویه، بوکان، تکاب، خوی، سردشت، پیرانشهر، سلماس، میاندوآب.

آثار تاریخی استان آذربایجان غربی

آثار تاریخی فراوانی قبل و بعد از اسلام اعم از تپه ها، غارها، ساختمان ها، مساجد، کلیساها و آتشکده ها در این استان وجود دارند مانند تپه ها و آثار باستانی : حسنلو، گوی تپه، بسطام و سه گنبد، تخت سلیمان، کلیسای ننه مریم و طاطاوس، مسجد ارومیه، مسجد مطلب خان خوی، غارهای کون مالان و کون کبوتر که هزاران مجسمه، ظروف، سکه ها و اشیای نفیس از آنها بدست آمده است. در میان مکانهای مهم این منطقه، آثار گوناگونی از ملل و مذاهب مختلف، طبیعت سرسبز و همچنین دریاچه زیبای ارومیه (رضائیه) دیده می شود.

موقعیت استان آذربایجان غربی

اماکن تفریحی آذربایجان غربی 

دریاچه ارومیه استان آذربایجان غربی

بزرگترین دریاچه داخلی و دایمی کشور در شمال غرب فلات ایران، بین دو استان آذربایجان شرقی و غربی واقع شده استT وسعت دریاچه ارومیه بین ۴ تا ۶ هزار کیلومتر مربع گزارش شده است ولی وسعت آن بطور معمول ۵۵۰۰ کیلومتر مربع است. بعد از دریاچه بحرالمیت در فلسطین شورترین دریاچه جهان محسوب می شود. گفتنی است، این دریاچه از نظر وسعت بیستمین دریاچه بزرگ جهان می باشد.

آب دریاچه ارومیه بعلت غلظت زیاد املاح، بخصوص کُلر و سدیم برای کشاورزی و زندگی ماهیان و شمار زیادی از انواع آبزیان مناسب نیست، اما دریاچه مرده ای نیست، بلکه از نظر بوم شناسی و زیستی بسیار فعال است و در آن انواع باکتریهای مژه دار، جلبک ها و از همه مهمتر سخت پوست کوچک و بسیار ظریفی به نام آرتمیا اورمیانا زندگی می کنند.

در آبهای دریاچه ارومیه ۱۰۲ جزیره بزرگ و کوچک (بطور عمده صخره های سنگی) وجود دارد. یکی از صخره های بسیار زیبایی که از دل دریاچه بیرون زده و چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد بنام مشت عثمان است که در این دریاچه قرار دارد. یکی از زیباترین مناظر و نشانه های زندگی در جزایر دریاچه ارومیه و آبهای پیرامون آن، حضور انواع پرندگان بومی و مهاجر است، پرندگان بومی دریاچه ارومیه شامل آن دسته از پرندگانی است که فقط بخشی از سال میهمان دریاچه هستند و بر همین مبنا به دو گروه تقسیم می شوند. 

دریاچه ارومیه استان آذربایجان غربی

پرندگان مهاجر استان آذربایجان غربی

که بطور معمول بخش هایی از فصل های بهار و تابستان را میهمان دریاچه ارومیه هستند و مراحل تولید مثل را در جزایر سپری کرده و با شروع فصل پاییز برای زمستان گذرانی، دریاچه ارومیه را به سمت مناطق گرمسیری ترک می کنند.

پرندگان مهاجر استان آذربایجان غربی

که با شروع فصل پاییز بتدریج برای زمستان گذرانی وارد دریاچه ارومیه می شوند. بلافاصله پس از مهاجرت پرندگان مهاجر تخم گذار از دریاچه ارومیه، این پهنه آبی شاهد حضور گروههای بزرگی از پرندگان مهاجری می شوند که دوران تخم گذاری و جوجه آوری خود را در سرزمین های سردسیر شمالی سپری کرده اند و می آیند که زمستان را در جزایر، آبها و تالابهای حاشیه جنوبی دریاچه ارومیه بسر برند و از جمله آنها می توان به غز خاکستری، کله سبز، نوک پهن، اردک سر حنایی و اردک سر سفید اشاره کرد.

پرندگان مهاجر استان آذربایجان غربی

پل روی دریاچه ( استان آذربایجان غربی )

یکی از جذابیتهایی که در طول سفر به آذربایجان را نباید از دست داد عبور از روی پل بزرگ و زیبایی است که از وسط دریاچه عبور می کند، اگر از تبریز به سمت جنوب رانندگی کنید بعد از ۲ ساعت به محلی می رسید که روی دریاچه زیبای ارومیه یک راه ماشین رو می بینید و می توانید با ماشین تا وسط دریاچه رفته و بعد از آن از روی پل عبور کنید. یکی دیگر از جذابیتهای منحصر به فردش کریستالهای نمکین آن است که گاهی به صورت تپه های سفید رنگ چهره ای برفین به جزایر دریاچه داده اند، شنا کردن در این آبهای شور بسیار مفرح است چون شما به خاطر چگالی بالای آب کاملا روی آن معلق می مانید. تنها باید به خاطر داشته باشید که نمک موجود در آب به چشمتان نرود که سوزش زیادی ایجاد می کند.

پل روی دریاچه

قلعه کاظم داشی (دریاچه ارومیه) استان آذربایجان غربی

قلعه کاظم داشی یکی از مکان های دیدنی و تاریخی دریاچه ارومیه که بیشتر شبیه شبه جزیره سنگی است در حدود ۶۵ کیلومتری ارومیه و ۵/۱ کیلومتری شرق روستای گوئرچین قلعه واقع شده است. کاظم داشی برای کسانی که تازه به این شهر می روند در نزدیک جاده جدید ارومیه – سلماس (جاده قره باغ) در دریاچه ارومیه به شکل شبه جزیره مشاهده می شود که در گذشته کاملا جزیره ای بوده است.

سنگ کاظم خان صخره ای است سنگی با محوطه دیدنی که در عمیق ترین نقطه دریاچه ارومیه است. ارتفاع صخره سنگی بیش از ۳۵۰ متر است. دور تا دور این سنگ را با بریدن بدنه آن به شکل راهی در آورده اند که عرض آن ۶۰ متر و طولش در حدود ۵۰۰ متر است و تنها راه دستیابی به بالای سنگ راهی است کم عرض.

قلعه کاظم داشی استان آذربایجان غربی

مناظر قلعه استان آذربایجان غربی

مناظر طبیعی زیبا و بقایای معماری و حجاری های صخره ای و گذرگاههای صعب العبور و پرتگاههای مخوف ارزش و اهمیت سوق الجیشی به این اثر داده است که با توجه به بررسی ها و پژوهش های باستانشناسی که توسط سازمان میراث فرهنگی کشور به عمل آمده مهمترین آثار شناخته شده این محل مربوط به هزاره اول قبل از میلاد مسیح و دوره ایلخانیان می باشد که تحت محافظت و نگهداری سازمان میراث فرهنگی استان می باشد.

این قلعه در جنگ جهانی اول به مدت ۹ سال پناهگاه (کاظم نامی) از اهالی قوشچی و یاران وی بوده است. در این قلعه بدستور کاظم خان ساختمان دو طبقه ای نیز بنا شده که زمانی مورد استفاده خود و خانواده اش بوده است. بخش قلعه بر فراز کوه مخروطی شکل ناقصی استوار است که در ۲ کیلومتری سمت جنوب غربی و نزدیک ساحل دریاچه ارومیه، مشرف به جلگه ای خرم و سبز واقع شده است، در نزدیکی قلعه، نهری جریان دارد که پلی هم بر روی آن احداث شده است.

مناظر قلعه استان آذربایجان غربی

دریاچه مارمیشلو ( استان آذربایجان غربی )

در حدود ۴۵ کیلومتری غرب شهر ارومیه و در میان کوهستان های این شهرستان وقتی به مرز ایران و ترکیه می رسیم، دریاچه ای طبیعی و بسیار زیبا و دیدنی به وسعت تقریبی ۵ هکتار وجود دارد، که زیستگاه انواع آبزیان از جمله ماهی قزل آلا، و پرندگان مهاجر مختلف بوده که محل بسیار مناسبی جهت گذراندن اوقات فراغت گردشگران و دوستداران طبیعت می باشد.

این دریاچه در مسیر رودخانه ای پر آب و خروشان قرار گرفته و وجود کوه های بسیار زیبای کناره ی دریاچه که از اواسط اردیبهشت تا مهرماه سرسبز و دلگشا هستند، منظره ای بدیع را ایجاد نموده است، البته به دلیل اینکه این دریاچه در منطقه ای کوهستانی است، طبیعتا تنها در ماه های گرم سال می تواند به عنوان استراحتگاه مورد استفاده قرار گیرد.

در فصل گرما وجود انواع گیاهان و پرندگان آنچنان جذابیتی به این منطقه می دهد که هر بیننده ای را مبهوت خویش می نماید، رودخانه در فصل گرما کم عمق بوده و با احتیاط می توان از برخی نقاط آن گذشت و از مناطق بکر و دیدنی آن بیشتر استفاده نمود، هر چند این کار چندان خالی از خطر نیست. برای رسیدن به این دریاچه گذر از جاده خاکی بوده، ولی بدون شک دیدن این دریاچه به زحمات آن می ارزد و از رفتن به آنجانا پشیمان نخواهید شد.

دریاچه مارمیشلو ( استان آذربایجان غربی )

غار سهولان ( استان آذربایجان غربی )

غار سهولان که به زبان کُردی به معنی یخبندان است در روستای (سهولان) واقع در ۴۰ کیلومتری شهرستان مهاباد و در جاده مهاباد – بوکان قرار گرفته است. مردم محلی غار را (کونه کوتر) یعنی لانه کبوتر می نامند. دلیل این نامگذاری وجود تعداد زیادی لانه کبوتر درون غار است. ارتفاع سقف غار تا سطح دریاچه آن به ۵۰ متر می رسد و عمق آب در برخی جاها به بیش از ۴۰ متر می رسد. اختلاف دمای درون و بیرون غار بین ۱۰ الی ۱۵ درجه است.

این غار آبی با جلوه های طبیعی و با قندیل های منحصر به فرد ویژه ای که دارد در دامنه رشته کوه هایی بنام کوتر قرار دارد که بلندترین نقطه آن از سطح دریاهای آزاد دارای ۲۲۰۰ متر ارتفاع است. این غار دو دهانه دارد که ارتفاع دهانه اصلی آن در حدود ۱۷۶۵ متر و به نام (کوته کوتر) به دریچه ای به عمق ۳۰ متر راه دارد، دهانه دوم که در فاصله نه چندان دور از دهانه اصلی واقع شده در حدود ۱۷۹۵ متر ارتفاع داشته و به نام (کونه مالان) بصورت یک چاه طبیعی تا ساحل این دریاچه ۵۰ متر ارتفاع دارد، محوطه ورودی مدخل این غار از سطح جاده بصورت قطعه زمینی هموار و نعلی شکل پوشیده از چمن است که چندین درختچه نیز در دل صخره های غار از آن بیرون زده است.

با گذر از محوطه بیرونی به دهانه غار میرسیم که ارتفاع آن از کف محوطه حدود ۳۰ متر میرسد. محوطه غار به وسیله دالانی که آن نیز یکی از شگفتی های طبیعت است به دریاچه باز می شود که در این دالان نقش هایی از دوران ماقبل تاریخ را می توان مشاهده کرد. این دالان با ارتفاعی حدود ۵۰ متر بالاتر از اولین دریاچه غار قرار گرفته که با پله های سیمانی طی مسیر ممکن می شود.

غار سهولان ( استان آذربایجان غربی )

دریاچه اول

حدود ۲۰۰ متر مربع وسعت دارد که در واقع اسکله غار هم محسوب می شود. این دریاچه نیز توسط دالان هایی به عرض یک تا دو متر به دریاچه های دیگری منتهی می شود که دیواره و سقف تالارهای آن مجموعه ای از شگفتی ها و عوارض زیبای طبیعی است. پرندگانی که در این غار زندگی می کنند بدون توجه به حضور انسانها مشغول زندگی خود هستند.

 دریاچه دوم

علاوه بر یک خشکی، شبه جزیره ای است که می توان به راحتی از قایق بر روی آن پیاده شد. این دریاچه دارای گلوگاه ها و ایوان های بلندی است که انتهای یکی از گلوگاه ها به تونلی میرسد که تاکنون کشف نشده است. مطالعات غارشناسان نشان می دهد که این غار بر اثر فعالیت های زمین شناسی قدمت آن به ۷۰ میلیون سال قبل باز می گردد، یان غار یکصد سال پیش برای اولین بار توسط (ژاک دمرگان) فرانسوی مورد کاوش و بررسی قرار گرفت.

در مهرماه سال ۱۳۷۳ توسط غارشناسان ایرانی بخش های مهمی از این غار شناسایی شد. موجودات زنده این غار به غیر از کبوترهای چاهی، خفاش ها می باشند که قسمت هایی از غار را به عنوان آشیانه انتخاب کرده اند، براساس تحقیقات انجام شده رطوبت داخل این غار آبی ۷۵ درصد و دمای آب آن نیز بین ۵ تا ۱۰ درجه سانتیگراد است. در حال حاضر روزانه تعداد زیادی از گردشگران از این پدیده طبیعی زیبا و شگفت انگیز بازدید می کنند.

غار زیبای سهولان

آبهای معدنی ( استان آذربایجان غربی )

این استان از لحاظ آبهای معدنی بسیار غنی می باشد، برخی از آنها به دریاچه می ریزند و برخی نیز از خود دریاچه فوران می کنند و به این سبب انواع مواد معدنی را وارد دریاچه می کنند. مهمترین آنها عبارتند از:

آبگرم ایسی سو  استان آذربایجان غربی

این آب در دهی بنام ایسّی سو (آبگرم) بین ارومیه و سلماس در نزدیکی گردنه قوشچی قرار دارد. حرارت آب آن در حدود ۱۷ درجه می باشد و در ارتفاع ۱۳۵۰ متر از سطح دریا از زمین می جوشد و مواد اکسید دو کلسیم و کلرور دو سولفات دارد. این چشمه اکنون لوله کشی شده و مردم برای درمان امراض جلدی از آب آن استفاده می کنند.

آبگرم ایسی سو  استان آذربایجان غربی

آبگرم محال باراندوز استان آذربایجان غربی

در نزدیکی قریه هفت آباد و در کنار رودخانه پر آب باراندوزچای واقع شده و یک چشمه بزرگ آن از دل آب زلال رودخانه می جوشد، آب آن در مداوای بیماریهای جلدی و رماتیسم موثر است.

آب معدنی کوه زنبیل استان آذربایجان غربی

دارای انواع سولفات ها می باشد، کوه زنبیل در چهار فرسخی ارومیه و کنار دریاچه واقع شده است که با فشار شدید فوران می کند.

 آب معدنی کانی گراوان استان آذربایجان غربی

واقع در روستای کانی گوز در نزدیکی شهر رَبَط، از لحاظ مواد معدنی این چشمه بسیار غنی است و پس از رسوب گذاری منظرۀ بدیع و رنگارنگی را به وجود آورده است.

 آب معدنی کانی گراوان استان آذربایجان غربی

آبشار شلماش ( استان آذربایجان غربی )

آبشار شلماش از مهمترین آبشارهایی است که در سطح استان آذربایجان غربی جاری است و مورد توجه و استفاده گردشگران می باشد. آبشار شلماش با دره ای سرسبز و زیبا در کنار جنگل های پراکنده، در نزدیکی شهر سردشت واقع شده و یکی از شاخه های رودخانه معروف (زاب کوچک) محسوب می شود. این آبشار که در واقع از سه آبشار تشکیل شده هم اکنون به صورت منطقه ای تفریحی درآمده که همه ساله به خصوص در فصل گرما هزاران نفر از مناطق مختلف و به خصوص از شهرهای کردنشین برای دیدن آن عازم سردشت می شوند.

سه آبشار به ترتیب پشت سرهم قرار گرفته اند که اولین آنها در نزدیکی محل توقف و پارکینگ قرار گرفته است، برای دیدن دو آبشار بعدی باید مسافتی نسبتا زیاد را پایین رفته و وارد دره ای عمیق شوید، البته در حال حاضر با احداث پله و حصارهایی بالا و پایین رفتن از دره راحت تر و کم خطرتر شده است. مسیر سردشت به آبشار شلماش مسیر زیبا و پر درختی است. جاده مذکور آسفالت و مناسب بوده و در مدت کوتاهی کمتر از ۲۰ دقیقه می توان به آبشار رسید.

آبشار شلماش

تخت سلیمان ( استان آذربایجان غربی )

تخت سلیمان نام محوطه تاریخی بزرگی در نزدیکی تکاب و روستای تخت سلیمان در استان آذربایجان غربی در کشور ایران است. مجموعه بناهای تاریخی در تخت سلیمان در اطراف دریاچه ای طبیعی ساخته شده است. آب این دریاچه که از عمق ۱۱۶ متری از درون زمین به سطح دریاچه می آید و به زمین های اطراف می ریزد دارای املاح زیادی است که آن را برای آشامیدن و کشاورزی نامناسب کرده است.

رسوب های حاصل از این املاح  در طی قرن ها لبه دریاچه را شکل داده و متغیر کرده است. آثار بناهای دوره های اشکانیان و ساسانی و ایلخانان مغول در این محل یافت شده است. مهمترین آثار بجا مانده آن آتشکده و تالارهای دوره ساسانی است.

برخی آثار ساسانی دیگر نیز در کوه بلقیس و زندان سلیمان در نزدیکی تخت سلیمان ساخته شده است. در زمان ساسانیان ایرانیان سه آتشگاه بزرگ و برجسته داشتند، نام آتش هایی که در این آتشگاه ها نگهداری می شد یکی بُرزین مهر به معنای عشق والا و ویژه برزیگران بود که در نزدیکی نیشابور خراسان جای داشت و دیگری فربغ بود به معنای آتش فرّ ایزدی که در کاریان فارس به ویژه موبدان و بلندپایگان بود و سومی گشسب که در تکاب آذربایجان قرار داشت.

امروزه این مکان بنام تخت سلیمان معروف است. کاوشگاه باستانی شیز، از سوی یونسکو به عنوان میراث جهانی شناخته شده است و طرحهای بزرگی برای بازسازی و کاوش در آن در دست اجرا است.

تخت سلیمان ( استان آذربایجان غربی )

کلیسای مریم مقدس (ننه مریم) استان آذربایجان غربی

این کلیسا که در شهر ارومیه قرار دارد یکی از کلیساهای قدیمی آشوریان است که بیشتر مورد توجه اقلیت های مذهبی است.

مسجد جامع ارومیه استان آذربایجان غربی

این بنا در داخل بازار واقع شده و بنای آن متعلق به نیمۀ دوم قرن هفتم هجری قمری می باشد. محراب این مسجد از نظر گچبری یکی از زیباترین آثار هنر معماری دوران مغول می باشد. مساجد قدیمی موجود در هر شهری نشان از تاریخ و قدمت و فرهنگ آن شهر می باشد.

دخمه فقرگاه ( استان آذربایجان غربی )

در نزدیکی شهر مهاباد از دوران حکومت مادها دخمه ای بنام فقرگاه به یادگار مانده که آرامگاه  یکی از شاهزادگان مادی از کشور مانائی می باشد که متعلق به ۵۵۰ _ ۷۰۸ قبل از میلاد است.

دخمه فقرگاه

کلیسای طاووس (قره کلیسا) استان آذربایجان غربی

قره کلیسا قدیمی ترین کلیسای ارامنه ایران در منطقه چالدران و در دهکده ای به همین نام در جنوب ماکو واقع شده که مربوط به قرون ۷ و ۱۳ میلادی می باشد.

باغچه جوق استان آذربایجان غربی

روستای باغچه جوق در فاصله حدود ۲ کیلومتری غرب جاده ماکو به سوی بازرگان واقع شده است. در مجاورت روستای باغچه جوق و بر دامنه کوهی مرتفع، مجموعه تاریخی باغچه جوق و بر دامنه کوهی مرتفع، مجموعه تاریخی باغچه جوق مشتمل بر باغی نسبتا بزرگ و عمارتی بسیار زیبا و مجلل استان آذربایجان غربی واقع شده است.

این باغ از نمونه های منحصر به فرد باغسازی در ایران محسوب می گردد. موقعیت این مجموعه به علت قرارگیری بر سر جاده ترانزیتی ترکیه و اروپا اهمیت توریستی زیادی دارد و همین امر می توان سبب جلب توجه مسافرین و علاقمندان بناهای تاریخی و فرهنگی این استان گردد.

باغچه جوق استان آذربایجان غربی

برج سه گنبد ( استان آذربایجان غربی )

بنای سه گنبد در داخل شهر ارومیه در گوشه جنوب شرقی شهر و در یکی از کوچه های منشعب از خیابان استاد برزگر استان آذربایجان غربی قرار گرفته است. این بنا مقبره ای است مربوط به دوره سلجوقی. در کتیبه سردر ورودی سه گنبد نیز تاریخ ۵۸۰ هجری قمری که به خط کوفی نوشته شده خوانده می شود. بنابراین اثر مذکور مربوط به قرن ۶ هجری بوده و با سایر مقبره های دوره های سلجوقی مشابهت دارد. باستان شناسان معتقدند که دو بنا از برج دیگری در اطراف این برج در گذشته وجود داشته که مجموعۀ این سه بنا را در گذشته سه گنبد می خواندند.

برج سه گنبد ( استان آذربایجان غربی )

ایجاد شده با ♥ توسط تیم اکو تور


از من بپرس
از من بپرس!