استان اردبیل

استان اردبیل

فهرست

استان اردبیل

استان اردبیل با ۱۷۸۱۴ کیلومتر مربع در شمال باختری ایران واقع شده است با کشور تازه استقلال یافته آذربایجان همسایه است، و یک درصد از مساحت کل کشور را تشکیل می دهد. استان زیبای اردبیل با جاذبه های طبیعی و تاریخی منحصر بفرد یکی از قطبهای سیاحتی کشور محسوب میشود.مهمترین ویژگی این استان آب و هوای مطبوع و خنک این منطقه در فصول بهار و تابستان می باشد. ده ها آبگرم معدنی خروشان و جوشنده از اعماق زمین با خواص طبی مختلف، سالانه میلیون ها نفر ازگردشگران را از نقاط مختلف کشور و کشور های خارجی بسوی خود می کشاند.

استان زیبای اردبیل

شهرهای مهم این استان 

مشکین شهر، نمین، کوثر، پارس آباد، خلخال، اردبیل، سرعین.

آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری استان اردبیل 

مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

بقعه شیخ صفی الدین که مجموعه ای از آرامگاه خانوادگی شهریاران صفوی از جمله شاه اسماعیل، صفی الدین، شیخ جنید، سلطان حیدر و… را در خود جای داده در شهر اردبیل واقع شده، وجود گنبدهای تذهیب و کتیبه های گچ بری و صندوق قبر خاتم کاری و منبت کاری، آن را به یکی ازبرجسته ترین دیدنی های این مکان تبدیل کرده است.

این مجموعه شامل موزه چینی خانه، گنبد الله الله، مسجد جنت سرا، خانقاه، چله خانه، شهیدگاه، چراغ خانه و حرمخانه می باشد. این بقعه اثری نفیس و ارزشمند و یکی از سندهای افتخار آذربایجان است که متعلق به دوران صفویه می باشد.

با حفاری های بعمل آمده در اطراف بقعه قدمت آن به دوره ایلخانیان پیوند می خورد. آثاری در سال ۱۳۸۵ در اطراف این بقعه کشف شده که اهمیت این مکان تاریخی را دو چندان کرده. آثار مشکوفه مشتمل بر جزر های قطور به قطر ۱۹۵ سانتیمتر که با لاشه سنگ و آجر پوشیده شده است که ازمهمترین یافته های هیت کاوش در ضلع غربی آشپزخانه و بقایای معروف ترین حمام بقعه است که با تزیینات کاشیکاری، زیبایی خاصی به این مکان داده است.

مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

شهر سیاحتی سرعین استان اردبیل

سرعین در ۲۹ کیلومتری غرب اردبیل در دامنه کوه سبلان واقع است و آبگرم های معدنی گاومیش گلی، ساری مو، قهوه سویی، آب چشم، قره سو (اعصاب سویی)، ژنرال سویی، پهنلو، شفا سویی می باشد، همچنین آبگرم بش باجیلار دارای استخر و امکانات فیزیوتراپی و بهداشتی دیگر می باشد و نیز مجتمع آبدرمانی سبلان یکی از مجهزترین مجتمع های آبدرمانی کشور و خاورمیانه می باشد که شامل سه دستگاه استخر، دروازه حوضچه آبگرم گروهی با آبگرم تحت فشار (جکوزی)، هفت دستگاه حوضچه آبگرم ساده، چهار دستگاه گرمخانه (سونا)، دو واحد خدمات آبدرمانی واقع در پارکی به مساحت ۲ هکتار وپارکینگ اختصاصی و دارای دو طبقه مجزا جهت استفاده بانوان و آقایان می باشد.

این شهر توریستی که روز به روز در حال توسعه می باشد دارای هتل ها و هتل آپارتمان های مجهز جهت اقامت مسافران و میهمانان عزیز داخلی و خارجی و همچنین پیست اسکی و مکان های تفریحی بیشماری می باشد. آبگرم های متعدد دیگری نیز در اطراف شهر اردبیل قرار دارد مانند: آبگرم سردابه یا ساری داواکه خاصیت درمانی برای بیماران یرقان و بیماری زردی دارد و در نزدیکی شهرستان اردبیل می باشد، آبگرم برجلو و قینرجه در نیر، آب معدنی بیله درق، آبگرم خلخال، مجموع آبگرم های مشگین شهر که شامل (قوتور سوئی، شابیل، قینرجه، ایلاندو، مونیل، ملک سوبی و آق سو) می باشد.

شهر سیاحتی سرعین استان اردبیل

جاذبه های طبیعی سبلان در استان اردبیل

جاذبه های توریستی منطقه سبلان دو گونه است جاذبه های طبیعی و جاذبه های تاریخی. ارتفاعات متعدد، آبهای معدنی فراوان، دریاچه های کوچک و بزرگ، دشت و جلگه های وسیع وشرایط آب و هوایی مساعد و مطلوب، همگی نشان از قابلیت ها و استعداد های طبیعی منطقه برای جلب مشتاقان و علاقمندان طبیعت دارد.

آب های معدنی گوناگون یکی از مهمترین جاذبه های توریستی این منطقه به شمار می آید. وجود سیزده چشمه آب معدنی که حاوی آب های گوگردی، کربناته، سولفوره، بی کرباته، کلروره، آشامیدنی گازدار و آشامیدنی بدون گاز است، برای کشاورزی که قدرش را بداند به اندازه ذخایر نفتی اهمیت دارد، این چشمه ها در شش مجتمع سرعین، سردابه، نیر، ارجستان، موئیل و لاهرود قرار گرفته است و خواص درمانی فراوان دارد. این منطقه به لحلظ تعدد چشمه های معدنی نه تنها در سطح ایران، بلکه در سطح جهان نیز بینظیر است.

جاذبه های طبیعی سبلان در استان اردبیل

کوه و تله کابین سبلان استان اردبیل

قله سبلان با ارتفاع ۴۸۱۱ متر سومین قله بلند ایران و یکی از زیباترین قلل دنیا به شمار می آید. ویژگی های خاصی که هم قله و هم منطقه دارد این قله را از بقیه قلل متمایز می کند. قله سبلان در شهرستان مشکین شهر واقع شده و از هر چهار طرف به دشت های وسیعی ختم می شود. قسمتی از زیبایی های این کوه و طبیعت آن را میتوان با تله کابین کوه سبلان تجربه کرد که با این وسیله گردشگران زیادی را به بالای این کوه زیبا می رساند.

کوهستان عظیم و آتش فشان سبلان از کوه های متعدد مرکزی از چهار سو به شهرستان های مشکین شهر و اهر در شمال، تبریز در مغرب، سراب در جنوب و اردبیل در شرق مشرف می باشد. قله اصلی یا آتش فشان آن به نام (سلطان ساوالان) بلندترین نقطه آذربایجان و پس از دماوند بلندترین قله ایران است. کوهستان ساوالان از کانون های مهم آبگیر دائمی رودهای آذربایجان می باشد.

دامنه های شمالی آن به دره رود قره سو و اهر چایی و دامنه های جنوبی آن به شاخه های آجی چای منتهی می گردد، بنابراین سبلان بخش عمده ای از آب های حوضه رود ارس و دریاچه ارومیه را تامین می کند. در دامنه های سبلان چشمه های فراوان آب گرم و آب سرد معدنی وجود دارد از جمله موئیل سویی، شابیل، قوتورسویی و… که در فصول مختلف مورد استفاده اهالی مشکین شهر و گردشگران قرار می گیرد. قله سبلان به شکل مخروط زیبایی است و دهانه آتش فشان خاموش آن در حال حاضر به صورت دریاچه ای در آمده است، اطراف این دریاچه در تمام سال پوشیده از برف و یخ است.

کوه و تله کابین سبلان استان اردبیل

دریاچه شورابیل استان اردبیل

دریاچه شورابیل قبلا بسیار شور بوده ولی امروز با افزوده شدن آب شیرین، از شوری آن کاسته شده، بطوری که نوعی ماهی در آن پرورش داده می شود. این دریاچه دارای امکانات تفریحی، ورزشی و فرهنگی بسیاری است از جمله: قایق رانی، پیست دومیدانی، دوچرخه سواری، باغ وحش، هتل های مجهز و زیبا، مجموعه شهر بازی برای بچه ها، رستوران در وسط دریاجه و….

دریاچه شورابیل استان اردبیل

دریاچه نئور در استان اردبیل

دریاچه نئور در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل بطرف خلخال در یکی از دره های کوهستان باغیرو و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا با مساحتی بالغ بر ۲۱۰ هکتار و عمق متوسط ۵ متر یکی از زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایران می باشد. در حال حاضر نوعی ماهی قزل آلای رنگین کمان که از زمره بهترین نوع ماهیان دنیا می باشد در آن پرورش داده می شود که هر ساله تعداد زیادی از مردم جهت ماهیگیری و کوهنوردی و استفاده از مناظر بدیع و بینظیر منطقه و هوای خنک و مطبوع آن به دریاچه روی می آورند.

دریاچه نئور در استان اردبیل

آبشار گورگور سبلان استان اردبیل

آبشار گورگور سبلان در حدود ۱۲ متر ارتفاع و ۲۰۰ متر مربع محوطه گردشگاهی دارد و در دامنه شمالی کوه سبلان استان اردبیل واقع شده است، این آبشار در یکی از زیباترین نقاط طبیعی استان یعنی کوه سبلان واقع شده است، این آبشار در یکی از زیباترین نقاط طبیعی استان یعنی کوه سبلان قرار دارد و به دلیل وجود یخچال های دائمی، چشمه های آب گرم، آب معدنی و پوشش گیاهی مصفا هرساله هزاران نفر را جذب می کند.

آبشار گورگور سبلان استان اردبیل

چشمه های بیله دره استان اردبیل

چشمه آب معدنی سرد بیله دره در سه کیلومتری شمال سرعین در دره ای واقع شده است که از نقاط مختلف زمین خارج می شود، آب چشمه بیله دره از دسته آب های بیکربناته کلسیک سرد با رسوبات خشک اندک است، این آب برای درمان بیماری های کلیه، دستگاه تغذیه و کبد، بافت ها (باعث تورم بافت ها و تعویض آب درون سلول ها می شود) مجاری ادرار، افزایش مواد ازته، نقرس، درد مفاصل، حالات تشنجی، چاقی و تورم کبد است.

چشمه های بیله دره استان اردبیل

چشمه بوشلی استان اردبیل

چشمه معدنی بوشلی به فاصله ۵/۴ کیلومتری جاده اردبیل به سراب و در ۴۵ کیلومتری غرب استان اردبیل واقع شده است، دمای آب چشمه ۴۹ درجه است. اهالی محل آب این چشمه را برای درمان روماتیسم و درد مفاصل و رفع خستگی استفاده می کنند.

چشمه بوشلی استان اردبیل

گردنه حیران و جنگل فندقلو  استان اردبیل

از تماشایی ترین و پرجاذبه ترین جاده های ایران جاده زیبای حیران می باشد که استان گیلان را به استان اردبیل پیوند می دهد، همچنین در بیست کیلومتری شهر اردبیل جنگلی موسوم به جنگل فندقلو قرار دارد که محل پرورش نادرترین گونه های گیاهی است و در نوع خود بی نظیر، و نیز بزرگترین پیست اسکی روی چمن بصورت طبیعی در این منطقه واقع شده است.

گردنه حیران و جنگل فندقلو  استان اردبیل

جاده توریستی اسالم به خلخال استان اردبیل

برای رسیدن از استان گیلان به استان اردبیل ۲ جاده قابل دسترسی می باشد که یکی گردنه حیران و دیگری جاده اسالم به خلخال می باشد، قبل از گردنه زیبای حیران که بعد از شهر آستارا می باشد جاده توریستی اسالم به خلخال یکی از زیباترین جاده های ایران بلکه جهان است که در این جاده همه نوع طبیعتی قابل رویت است. زیبایی های جنگل، گردنه، کوهستان، دشت، بیابان، و هر نوع طبیعتی در این جاده چشم هر بیننده ای را خیره می کند. وجود این چنین جاده ای در بین این دو استان برای گردشگران و کسانی که می خواهند از زیبایی های طبیعت استفاده کنند نعمتی خدادادی است و ذائقۀ هر سلیقه ای را برآورده می کند.

جاده توریستی اسالم به خلخال استان اردبیل

ایجاد شده با ♥ توسط تیم اکو تور


از من بپرس
از من بپرس!