استان سیستان و بلوچستان

استان سیستان و بلوچستان

فهرست

استان سیستان و بلوچستان

استان سیستان و بلوچستان با وسعتی حدود 187502 کیلومتر مربع، در جنوب شرقی ایران واقع شده است. این استان پهناور در سمت شرق با کشور پاکستان 900 کیلومتر و با کشور افغانستان 300 کیلومتر مرز مشترک دارد؛ در قسمت جنوب با دریای عمان به طول تقریبی 270 کیلومتر مرز آبی دارد و از قسمت شمال و شمال غرب با استان خراسان به طول 190 کیلومتر و در قسمت غرب با استان کرمان به طول 580 کیلومتر و با استان هرمزگان به طول 165 کیلومتر همجوار است.

این استان از دو ناحیه سیستان و بلوچستان تشکیل یافته است که از لحاظ طبیعی با یکدیگر کاملا متفاوتند. ناحیه سیستان 8117 کیلومتر مربع، در قسمت شمالی این استان قرار دارد و حوزه مسطح و مسدودی است که از آبرفت های دلتای قدیمی و فعلی رود هیرمند تشکیل شده. ناحیه بلوچستان به مساحت 179385 کیلومتر مربع منطقه وسع کوهستانی است که حد شمالی آن کویر لوت و حد جنوبی آن دریای عمان است.

مرزهای طولانی آبی و خشکی استان با کشورهای افغانستان، پاکستان و کشورهای حوزه خلیج فارس، موقعیت ویژه ای را به آن بخشیده و سبب ایجاد شرایطی خاص شده است. چندگانگی و تنوع مذهبی، گویش های مختلف و نمود تعلقات قومی و قبیله ای از دیگر ویژگی های اجتماعی این استان است.

بندر یا جزیره چابهار نیز به عنوان محلی برای کسب و کار و بازار خرید اجناس با قیمتی مناسب تر از پایتخت می باشد، جزیره چابهار در قسمت جنوبی استان سیستان و بلوچستان در جوار دریای عمان واقع شده است. وسعت این جزیره 25 هزار کیلومتر بوده که 130 کیلومتر آن مرز خاکی است.

استان سیستان و بلوچستان ایران

موقعیت استان سیستان و بلوچستان

مهمترین رودخانه های استان 

رودخانه هیرمند تنها شریان حیاتی سیستان، رودخانه باهوکلات (سرباز) پرآب ترین رود بلوچستان، رود بمپور، رود کاجو، رودخانه کهیر و رودخانه کارواندر. همچنین دو دریاچه در این استان قرار دارند که یکی بنام دریاچه هامون در دشت سیستان با وسعت حدود 1800 کیلومتر مربع و دیگری بنام دریاچه جازموریان در غرب بلوچستان.

شهرهای این استان سیستان و بلوچستان

نیکشهر، چابهار، ایرانشهر، خاش، زاهدان، زابل.

مراکز باستانی ، تاریخی و طبیعی استان سیستان و بلوچستان 

دریاچه هامون استان سیستان و بلوچستان

این دریاچه سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریاچه خزر و ارومیه است. دریاچه هامون از سه دریاچه کوچک تشکیل شده است که در زمان وفور آب به هم متصل می شوند و دریاچه هامون را تشکیل می دهند و بزرگترین پهنه آبهای شیرین سیستان را تشکیل می دهد، این دریاچه علاوه بر اثرات مثبت طبیعی، اقتصادی و اجتماعی آن، در دین زرتشت نیز تقدس خاصی دارد.

دریاچه هامون استان سیستان و بلوچستان

تپه های گل فشان استان سیستان و بلوچستان 

این تپه ها با پرتاب حباب های گل و لای از ژرفای زمین، چشم هر بیننده ای را خیره می کنند. مردم محلی از این گل و لای برای درمان بیماریها بویژه بیماری های پوستی استفاده می کنند. برای دیدن تپه های گل فشان که اتفاقا پدیده ای کمیاب در سطح جهان به شمار می آید، باید به دو دشت کهیه و تنگ بروید.

سه تپه گل فشان در فاصله دو دشت کهیه و تنگ در 20 کیلومتری روستای کهیه و در مسیر جاده تنگ گالک در شمال غربی شهرستان چابهار قرار گرفته و میانگین ارتفاع آنها بین 10 تا 30 متر است. از این تپه ها هر 30 تا 36 ثانیه یک بار گل و لای فشرده به همراه گاز خارج می شود.

تپه های گل فشان استان سیستان و بلوچستان 

پدیده بادهای مونسون استان سیستان و بلوچستان

بندر چابهار در جنوب شرق کشور علاوه بر مزایای ویژه ای که جهت حمل و نقل دریایی در ساحل دریای عمان دارد و نیز یکی از مراکز تولید انواع آبزیان و تامین کننده بیش از 50 درصد ماهی مورد استفاده در کشور و مکان صید 80 درصد تن ماهیان است، از نظر مزایای گردشگری و جهانگردی در ساحل اقیانوس هند کم نظیر است.

این بندر چهار فصل که در تمام فصول آن می توان ایام اوقات فراغت را در آن گذراند و از مزایای آب و هوای طبیعی آن بهره گرفت، پدیده ای دارد بنام بادهای موسمی (مونسون) که این بادها باعث می شود دمای هوای تابستان این بندر در گرم ترین زمان از 35 درجه بالای صفر فراتر نرود و در زمستان سردترین شب آن دمای بالای 20 درجه را داشته باشد.

گفته می شود شبیه آب و هوای چابهار را فقط بندر میامی در آمریکا دارد که از نظر موقعیت گردشگری و جهانگردی در دنیا جایگاه مناسبی دارد.

پدیده بادهای مونسون استان سیستان و بلوچستان

بندر چابهار استان سیستان و بلوچستان

بندر چابهار در ماههای تیر و مرداد که هوای بیشتر شهرهای کشور اعم از سردسیر و گرمسیر به حدود 40 تا 45 درجه و گاهی مثل شهرهای خوزستان به حدود 50 درجه بالای صفر می رسد به علت بهره مندی از جبهه هوای مونسون اقیانوس هند گرمای آن حتی در ظهر به 3 درجه بالای صفر نمی رسد زیرا در مدت این دوماه وزش بادهای مونسونی از روی دریا هوای چابهار را بسیار خنک و فرح بخش می کند.

چابهار از نظر مناظر طبیعی ساحل آن دارای دیواره های صخره ای طبیعی است، عمق آب در ساحل در حدی است که از یک متر شروع می شود و هرچه به طرف دریا پیشروی می کند عمق آن بیشتر می شود و این در حالی است که آب دریای چابهار آنقدر صاف و زلال است که سنگ ریزه ها و گوش ماهی های ته دریا دیده می شود.

وضعیت دریا در این منطقه برعکس دریای خزر که گاهی به خاطر جا به جایی لایه های زمین کف دریا مشکلاتی را برای شناگران و استفاده کنندگان از آب دریا به وجود می آورد، در این منطقه به کلی از آن مشکل خبری نیست. در طول ساحل دریا به طول چند کیلومتر کوههای سربه فلک کشیده مینیاتوری وجود دارد که تصور می شود سالها چند نقاش زبردست با نقوش زیبا این کوهها را نقاشی و نقش و نگار نموده است.

بخشی از ساحل دریای چابهار پوشیده از جنگل های حرا و قسمت هایی از ساحل پوشیده از مراتع سبز و خرمی است که در تمام طول سال انباشت از انواع و اقسام گیاهان مرتعی است. در قدیم به این منطقه چهار بهار اطلاق می شد که رفته رفته به چابهار تبدیل شده است. یکسان بودن و تغییرات اندک آب و هوا در چهار فصل سال علت اصلی این نامگذاری بوده است.

بندر چابهار استان سیستان و بلوچستان

قلعه سام در استان سیستان و بلوچستان

این قلعه در فاصله 28 کیلومتری جاده زاهدان به زابل واقع شده است و به شکل ذوزنقه نامنظم است. طول قلعه از شرق به غرب 376 متر و از جنوب به شمال 296 متر است. قلعه سام دارای دو دروازه شمالی و جنوبی است که هر کدام دارای برج نگهبانی است. این قلعه به زمان پارت ها مربوط است و از خشت خام ساخته شده. مجموعه برج های این قلعه بالغ بر 36 برج است. 9 برج آن بزرگ است که در گوشه های قلعه قرار گرفته و 28 برج آن کوچک است که در اطراف قلعه ساخته شده اند.

این قلعه از چینه دو لایه درست شده؛ به این ترتیب که دیوار در وسط قرار دارد و دو طرف آن را با قشر گل پوشانده اند. این قلعه که به قلعه تیمور شهرت پیدا کرده در جنوب غربی شهر زاهدان کهنه و در بخش پشت زابل واقع گردیده، و مربوط به دوره های مغول و صفویه می باشد.

قلعه سام در استان سیستان و بلوچستان

شهر سوخته استان سیستان و بلوچستان

شهر سوخته در 50 کیلومتری جنوب شهر زابل و در غرب جاده آسفالته زاهدان – زابل در بخش شیب آب این شهر واقع شده است. اهمیت سوخته و آثار آن را می توان از دو جهت مورد بررسی قرار داد. نخست اینکه در حدود سالهای 3200 تا 200 ق.م پایتخت سیستان بوده و با 150 هکتار وسعت در 2500 سال قبل از میلاد بزرگترین شهر و مرکز تمدن در دنیای شرق آنروز بوده است، دوم اینکه آثار موجود در این شهر به طرز شگفت انگیز و خارق العاده ای در طول هزاران سال به همان شکل به حالت اولیه باقی مانده اند.

دو واقعه که در حالت عادی مخرب و زیانبار بوده باعث سالم ماندن آثار شهر سوخته شده است، یکی انحراف رودخانه هیرمند از مسیر و بستر خود، دیگری بالا آمدن مداوم نمک به قشر سطحی زمین در اثر گرما. وقتی نتایج مطالعات باستان شناسی در شهر سوخته در سطح ملی و بین المللی انتشار یابد، قطعا سیل کثیری از ایرانگردان و جهانگردان را به اینجا می کشاند.

شهر سوخته استان سیستان و بلوچستان

قلعه بمپور استان سیستان و بلوچستان

قلعه بمپور در شمال بمپور واقع شده. این قلعه معروفترین و در عین حال مهمترین قلعه در سراسر بلوچستان محسوب می شود که بر فراز تپه ای مصنوعی در استان سیستان و بلوچستان ساخته شده است. شباهت بنای قلعه بمپور با بناهای دوره ساسانی منطقه از جمله قلعه دختر کرمان و قلعه بم نشان میدهد که تاریخ ساخت اولیه تا دوره ساسانیان به عقب برگردد.

قلعه بمپور در زمانهای مختلف مورد تهدید و تخریب قرار گرفته و آسیب هایی به آن وارد شده ولی قلعه بمپور با توجه به حوادث مختلف همچنان استوار و با صلابت پابرجا در ایرانشهر ایستاده است.

قلعه بمپور استان سیستان و بلوچستان

قلعه ناصری یا قلعه ایرانشهر استان سیستان و بلوچستان

بنا بر نوشته متون و مورخین معاصر، در عهد قاجاریه شخصی به نام ناصرالدوله فرمانفرما که در سال 1285 هجری شمسی حاکم وقت ایالات کرمان و بلوچستان بود، پیشنهاد ساخت یک دژ نظامی عظیم را در فهرج یا پهره به ناصرالدین شاه قاجار می دهد. فهرج یا پهره نام قدیم ایرانشهر است که بعد از تصرف این شهر بدست قوای رضاخان پهلوی به نام ایرانشهر تغییر نام یافت. بعد از ساخت قلعه، بنام قلعه ناصری یا ناصریه مشهور می گردد و مقر حکمرانی بلوچستان که تا آن سال قلعه کهن و عظیم بمپور بود به قلعه ناصری تغییر می یابد.

قلعه ناصری یا قلعه ایرانشهر استان سیستان و بلوچستان

کوه ملک سیاه استان سیستان و بلوچستان

این کوه در حقیقت آتشفشانی خاموش است که 1642 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و در کنار راه زاهدان – زابل واقع شده است. این کوه نقطه مرزی مشترک بین ایران و پاکستان و افغانستان است.

کوه ملک سیاه استان سیستان و بلوچستان

کوه تفتان در استان سیستان و بلوچستان

این کوه که در اصطلاح محلی به چهل تن معروف است، در جنوب شرقی ایران و در 50 کیلومتری شمال شرقی شهرستان خاش واقع شده است. کوه تفتان که آتشفشان تفتان در آن قرار دارد، بلندترین کوههای بلوچستان را تشکیل میدهد و دارای قلل متعدد است، قله آتشفشانی آن بنام چهل تن موسوم است که در منتهی الیه جنوب شرقی کوه واقع شده. کوه تفتان با ارتفاع 4042 متر از سطح دریا، یکی از آتشفشانهای نیمه فعال ایران محسوب شده و از دهانه ان دائما بخار گوگرد خارج می شود.

کوه تفتان در استان سیستان و بلوچستان

دریاچه سه دریا استان سیستان و بلوچستان

این دریاچه از سه دریاچه کوچک در قله کوه تفتان تشکیل شده است که عمق دو دریاچه قسمت شمالی کم و اغلب دارای آب گوارا است و دریاچه دیگری که نسبتا بزرگتر است، آب دائمی و شور دارد. این پدیده از جاذبه های طبیعی ویژه ناحیه بلوچستان است.

دریاچه سه دریا استان سیستان و بلوچستان

قلعه حیدرآباد خاش استان سیستان و بلوچستان

قلعه حیدرآباد در جنوب شرق خاش از جمله آثار تاریخی مهم شهرستان خاش به شمار می رود. این قلعه در سال 1920 میلادی توسط شخصی به نام عیدو خان ساخته شد و تا سال 1307 هجری شمسی به عنوان محل سکونت همین شخص و خانواده اش مورد بهره برداری قرار گرفت. عمده مصالح بکار رفته در قلعه خشت خام و کاهگل است و دارای برج ها و طاق های هلالی زیبایی است که توسط سازمان میراث فرهنگی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

قلعه حیدرآباد خاش استان سیستان و بلوچستان

دشت لوت استان سیستان و بلوچستان

بزرگترین چاله فلات داخلی ایران دشت لوت است و بخشی از آن بین استان سیستان و بلوچستان قرار دارد. این دشت، یکی از خشک ترین و گرم ترین دشت های جهان است و کمتر اثری از آب در آن دیده می شود. حداکثر بارندگی آن در سال حدود سیصد میلی متر است. ارتفاع متوسط دشت، حدود ششصد متر و پست ترین نقطه آن سیصد متر می باشد. قسمت غرب دشت لوت، بیابان دیگری به نام نمکزار است که در فصل بارندگی بسیار صعب العبور می شود، نیمه شرقی دشت لوت را ریگ روان پوشانده است.

قسمتی از لوت جنوبی سرزمین هموار و قابل عبور است. در دشت لوت بر اثر تابش شدید آفتاب و بادهای شمالی و غربی، توده های بزرگ ماسه، همیشه به طرف جنوب و جنوب شرقی در حرکت اند و تپه های ماسه ای زنجیره ای را تشکیل می دهند.

دشت لوت استان سیستان و بلوچستان

قلعه پرتغالی ها استان سیستان و بلوچستان

نام قلعه پرتغالی ها و حوادث تاریخی آن مطمئنا برای هر ایرانی نامی آشناست، اما اگر علاقه مندید که علاوه بر شنیده ها، این قلعه را از نزدیک ببینید، سری به روستای تیس از توابع بخش دشتیاری بزنید. این روستا که در منطقه ای کوهپایه ای در 5 کیلومتری شمال غرب چابهار واقع شده و رودخانه لاوی از آن می گذرد، در میان کوههای شهباز، لاوی و بیلبند محصور شده است.

قلعه پرتغالی ها در این روستای زیبا قرار گرفته و به دلیل قدمت و نوع معماری خاصش تعداد بی شماری از گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب می کند. اگر به روستای تیس رفتید بدانید که این روستا از عمده ترین مراکز سوزن دوزی در چابهار است و زنان و دختران آن به طرزی زیبا و تحسین برانگیز صنایعی را تولید می کنند که ره آورد سفر هر گردشگر به خانه اش می شود.

قلعه پرتغالی ها استان سیستان و بلوچستان

روستای لیپار استان سیستان و بلوچستان

برای دیدن انواع پرندگان و طبیعت زیبا، به شما که عازم چابهار هستید توصیه می کنیم دیدن روستای لیپار را به هیچ چیز دیگر ترجیح ندهید. در 15 کیلومتری شهر چابهار بعد از روستای (رمین) در مسیر جاده ای ساحل گواستر و در تنگه ای صخره ای، دره ای سرسبز و زیبا قرار دارد که از بالای آن، روستای لیپار در میان سبزه زارها خودنمایی می کند.

در میان دو کوه، این دره که فاصله چندانی هم ندارند، آب بندی ایجاد شده که آبهای سرگردان اطراف را در خود جمع کرده و به آبگیری به طول 14 کیلومتر با انواع بوته ها، درختچه ها و پرندگان تبدیل شده است. در این آبگیر، انواع بوته ها و درختچه ها از نوع گز، کلیر و چش و پرندگانی چون چنگر، فلامینگو، انواع حواصیل، باقرقره، تیهو، عقاب دشتی و خوتکا و همچنین طاووس کن یافت می شود.

در حوزه حیات وحش نیز تمساح پوزه کوتاه برجسته ترین موجود منطقه چابهار است که به طور طبیعی و آزاد زندگی می کند. زیستگاه اصلی این تمساح که به نام محلی گاندو خوانده می شود، حدود 380 هزار هکتار مساحت دارد که بخشی از آن در چابهار و بخش دیگر آن در شهرستان ایرانشهر استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

روستای لیپار استان سیستان و بلوچستان

آرامگاه سید غلامرسول استان سیستان و بلوچستان

این آرامگاه در بخش مرکزی شهر چابهار و در بلوار شهید ریگی استان سیستان و بلوچستان قرار دارد. نمای بیرونی آن را یک گنبد سفید رنگ تشکیل میدهد، نمای داخلی آن شامل محراب و طاق نما و مقبره است و دارای تزییناتی گچ اندود شده است که کلمات لا اله الا الله، یا محمد و نقاشی هایی از گل در دیوارها جلب توجه می کند.

آرامگاه سید غلامرسول استان سیستان و بلوچستان

کوه خواجه زابل استان سیستان و بلوچستان

کوه خواجه تنها عارضه طبیعی دشت سیستان با ارتفاع تقریبی 609 متر از سطح دریا (حدود 100 متر از سطح زمین) است که در هنگام پر آبی جزیره کوچکی در میان هامون هیرمند شکل می دهد. در این کوه یکی از نوادر سایت های باستانی بازمانده سلسله اشکانیان باقی مانده که به تخت جمشید خشتی معروف است، گرچه بسیاری از قسمتهای این بنای خشتی به دلایلی چون عوامل طبیعی و انسانی تخریب شده است، اما می توان به نوع معماری این قلعه دست یافت.

اگر این مطالب برای شما مفید بود به مجله سفر سایت ما حتما سر بزنید.

کوه خواجه زابل استان سیستان و بلوچستان

ایجاد شده با ♥ توسط تیم اکو تور


از من بپرس
از من بپرس!