استان فارس

استان فارس

فهرست

استان فارس

 استان فارس یکی از استان های جنوبی کشور می باشد. این استان از شمال به استان اصفهان ، از شرق به استان یزد ، از جنوب به استان هرمزگان و از غرب به استان های کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر محدود می شود. وسعت استان فارس حدود 133 هزار کیلومتر مربع می باشد. استان فارس یکی از قدیمی ترین مراکز تمدن ایران است. فارس در کتیبه های هخامنشی به صورت پارسه و در نوشته های یونانی پرمیس آمده و معرب آن فارس است.

آب و هوای استان فارس در شمال سردسیر ، در نواحی مرکزی زمستان ها معتدل و بارانی و تابستان های گرم و خشک، و در جنوب و جنوب شرقی زمستان ها معتدل و بارانی و تابستان های بسیار گرم می باشد. زبان اکثریت مردم فارسی است اما عشایر ترک زبان (ایل قشقایی) به ترکی و عشایر عرب زبان (ایل عرب) به عربی صحبت می کنند.

یکی از مناطق مهم عشایری ایران، استان فارس می باشد و بزرگترین ایل ایران (ایل قشقایی) با شش طایفه در فارس به کوچ روی ادامه می دهند. علاوه بر ایل قشقایی ایل خمسه و ایل محسنی و همچنین طوایف کوچکتری به زندگی عشایری خود در فارس ادامه می دهند.

مکان های دیدنی فارس

موقعیت استان فارس

شهرهای مهم استان فارس 

فیروزآباد، مرودشت، فسا، لارستان، داراب، صفاشهر، نورآباد، نی ریز، آباده، کازرون، جهرم، شیراز.

جاذبه های تاریخی ، طبیعی و مذهبی فارس 

ارگ کریمخانی استان فارس

ارگ کریمخانی در حقیقت اندرونی و قصر سلطنتی سلسله زندیه در شهر شیراز بود. این ارگ به شکل قلعه آجری با دیواره های بلند ساخته شده که در هر چهار گوشه آن برجی بزرگ برپا است. ساختمان شهربانی در مقابل این ارگ ساخته شده و از خود ارگ از سال 1350 – 1315 به عنوان زندان شهربانی استفاده می شد.

بخشی از تالارها و اتاق های مرمت شده آن نمونه ای زیبا از سبک معماری دوران زندیه را نشان می دهند. کریم خان زند برای ساختن قصر خود ماهرترین سنگ تراشان، معماران، و هنرمندان آن عصر را به شیراز دعوت کرد و بهترین نوع مصالح را از شهرها و کشورهای مختلف خریداری نمود و در اختیار کارگران قرار داد و در مدت زمان کوتاهی بنای ارگ ساخته شد.

ارگ کریمخانی قلعه ای مستطیل شکل است که در هر یک از اضلاع آن برجی از آجر به ارتفاع 15 متر ساخته شده است. مابین اضلاع شمالی، جنوبی و غربی، ایوان بزرگی متشکل از یک تالار و 2 اتاق سه دری بزرگ قرار دارد.

ارگ کریمخانی استان فارس

عمارت باغ ایلخانی استان فارس

باغ ایلخانی از بناهای محمد قلی خان، ایلخان قشقایی استان فارس است که در محله میدان شاه واقع شده. این باغ یکی از فضاهای سبز دوره قاجاریه است که ساختمان کهنسال و عمارت قدیمی و دیدنی دارد. در این باغ نیز یک عمارت کلاه فرنگی وجود دارد.

عمارت باغ ایلخانی استان فارس

باغ عفیف آباد استان فارس

عفیف آباد استان فارس یا باغ گلشن در غرب شیراز واقع می باشد. این باغ بزرگ و زیبا در انتهای خیابان عفیف آباد بنا شده است. مساحت آن حدود 127 هزار مترمربع است. از سبک معماری آن برمی آید که مربوط به دوره قاجاریه باشد، و باغ عفیف آباد در حال حاضر موزه اسلحه شناسی ایران است. در پیشانی درب ورودی نقش دو شیر که گویی را در میان پنجه های خود گرفته اند دیده می شود.

پس از گذر از در، دهلیزی وجود دارد که سقف آن را از چوب ساخته اند و با شکل های منظم هندسی مرتب کرده اند. پس از گذر از دالان کوتاهی به محوطه وسیعی می رسیم که عمارت اصلی در آن قسمت است. طبقه اول زیرزمین وسیعی است که آب نمای زیبایی در آن ساخته شده و سمت شرقی آن با پنجره های مشبک و رنگینی پوشیده شده است.

در دو طبقه ساختمان حدود 30 اتاق تالار وجود دارد، تمامی اتاق ها دارای سقف و درب های چوبی تزیین شده هستند. در جلو عمارت حوض وسیعی دیده می شود که خیابان اصلی از جلو حوض شروع می شود و تمام خیابان های باغ پر از درختان سرو و کاج و چنار است و باغچه ها دارای آب نماهای زیبایی می باشند.

باغ عفیف آباد

عمارت باغ نشاط استان فارس

این بنا در ضلع شمالی پل عباسی و در میان فضایی سبز و گسترده قرار گرفته و مقر حکومت لار پس از دوران صفویه بوده است. مساحت قصر این باغ 35 * 135 متر است. این بنا از ساختمان های زیبا و بسیار دیدنی عصر صفویه در استان فارس است و هم اکنون از نظر حفظ و نگهداری در وضعی نامطلوب قرار دارد.

عمارت باغ نشاط

باغ چهل تن استان فارس

باغ چهل تن استان فارس در مساحتی کوتاه از شمال حافظیه، محوطه ای مشجر و با صفا وجود دارد که دارای چهل سنگ مزار هم اندازه است. قدمت این باغ به عهد کریمخان زند می رسد و گورهای داخل محوطه باغ نیز به نیمه دوم قرن 13 هجری مربوط است.

باغ گلشن استان فارس

این باغ در منتهی الیه خیابان عفیف آباد استان فارس واقع شده، حدود 127 هزار متر مربع مساحت دارد و از زیباترین باغ های تاریخی شیراز است. باغ گلشن در عصر صفویه از باغ های آباد و مهم شیراز به شمار می آمد و گردشگاه حکمرانان و پادشاهان بود، عمارت دو طبقه وسط باغ، آبنماها و زیرزمین های کاشی کاری شده از دیدنی های این باغ هستند.

مالکیت این باغ هم اکنون در دست وزارت دفاع می باشد و به حوزه نظامی تبدیل شده است. عمارت، چاپخانه و حمام این باغ بسیار جذاب و دیدنی است.

باغ گلشن استان فارس

باغ ارم استان فارس

این باغ به عنوان یکی از زیباترین باغ های ایران در استان فارس قرار دارد. وجه تسمیه این باغ، عمارت و باغی بزرگ است که به فرمان شداد پسر عماد فرمانروای عربستان جنوبی به منظور رقابت با بهشت ساخته شد. این باغ با انواع گل های زینتی و گونه های گیاهی، باغ گیاه شناسی دانشگاه شیراز است.

ساخت این باغ را به دوره سلجوقیان نسبت داده اند، چرا که در آن زمان، باغ تخت و چند باغ دیگر توسط اتابک قراجه، حکمران فارس که از سوی سنجر شاه سلجوقی به حکومت فارس منصوب شده بود احداث شد. ساختمان اصلی این باغ از سه طبقه تشکیل شده است.

تالار حوضخانه در طبقه زیرین و در طبقه دوم در وسط ساختمان، ایوانی بزرگ با دو ستون بلند قرار دارد که در دو سوی آن، دو ایوان کوچک دیده می شود. این باغ که در ایران نظیری ندارد، با سروهای سر به فلک کشیده، گل های بسیار زیبا و متنوع و درختان گرمسیری و همچنین آب و هوای دلکش خود عده زیادی از گردشگران را به سوی خود جلب می کند، و دیدن آن برای هر ایرانی علاقمندی لازم است.

باغ ارم استان فارس

باغ دلگشا استان فارس

این باغ یکی از باغ های تاریخی شیراز و استان فارس است که در نزدیکی آرامگاه سعدی واقع شده است. سابقه آبادانی و رونق باغ دلگشا به دوران پیش از اسلام و به دوره حکومت ساسانیان نسبت داده می شود. این باغ 7/5 هکتار مساحت دارد و هم اکنون از گردشگاه های بسیار دیدنی شهر شیراز بحساب می آید.

باغ هفت تن استان فارس

کمی بالاتر از باغ چهل تن ، محوطه پر درخت دیگری به نام هفت تن با ایوان و بنای زیبایی وجود دارد. آرامگاه شاه شجاع شهریار آل مظفر ، ممدوح ، خواجه حافظ و متوفی ، به سال 776  هجری در این باغ قرار دارد.

باغ هفت تن استان فارس

باغ جهان نما استان فارس

ساختمان کلاه فرنگی و باغ دیدنی جهان نما در شهر شیراز استان فارس در کنار خیابان دروازه قرآن باغی به نام باغ جهان نم که از آثار بازمانده از دوران کریمخان زند می باشد وجود دارد. دیوار آجری با نمای ساده آن از بیرون نمایان است و درون آن باغ و عمارتی نظیر عمارت کلاه فرنگی با چهار حوض و محوطه ای وسیع که شبیه باغ موزه پارس است، قرار دارد.

ساختمان کلاه فرنگی این باغ به شکل هشت ضلعی و همانند ساختمان کلاه فرنگی باغ نظیر ساخته شده است و طرح و اسلوب این باغ شبیه باغ نظر بوده و سروهای کهنی آن را آراسته است. باغ زیبای جهان نما از آب رکن آباد مشروب می شده است.

باغ جهان نما شیراز

عمارت کلاه فرنگی باغ نظر استان فارس

این باغ با انبوه درختان سربه فلک کشیده سرو و نارنج در سالهای پیش از سلطنت کریمخان زند احداث شده است. کریمخان، عمارت کلاه فرنگی، ارگ، دیوانخانه و بعضی از ساختمان های دیگر را در آن محوطه بنا کرد. در دوره قاجار نیز حسینعلی میرزای فرمانفرما عمارتی در نزدیکی عمارت خورشید احداث کرد. در وسط باغ نظر که به باغ موزه نیز مشهور است عمارت هشت ضلعی بسیار زیبایی ساخته شده که به کلاه فرنگی مشهور است.

باغ و پارک سعدی استان فارس

روبروی باغ جهان نما، باغی مصفا با یک عمارت قدیمی از آثار حسینعلی میرزا فرزند فتحعلی شاه وجود دارد که حوض بزرگ آب و حجاری های ازاره جلو عمارت آن به سبک قدیم حفظ شده است. باغ کنونی قسمت کوچکی از باغ اصلی قدیمی است.

سعدیه شیراز

موزه پارس استان فارس

عمارت کلاه فرنگی که در وسط باغ بزرگی به نام باغ نظر در شیراز استان فارس ساخته شده در زمان کریمخان زند محل بار عام میهمانان و سفرای خارجی بوده است. کتیبه ها و لچک های این بنای زیبای هشت ضلعی را کاشیکاری های بدیع زینت بخشیده است.

موزه پارس از یک تالار مرکزی گنبد دار و چهار شاه نشین جانبی تشکیل شده که شاه نشین شرقی محل دفن کریم خان بوده است. این موزه تا سال 1350 دایر و فعال بود. پس از دیک وقفه 10 ساله که به منظور بازسازی و مرمت صورت گرفت مجددا در سال 1360 بازگشایی شد. در داخل عمارت موزه 11 مجلس نقاشی کار مرحوم استاد آقا صادق نقاش معروف آن دوره دیده می شود و همچنین مقرنس کاری های زیبای آن در نوع خود بی نظیر است.

باغ تخت استان فارس

این باغ در شمال شهر شیراز در دامنه کوه بابا کوهی قرار گرفته است. اساس اولیه بنا در سال 480 هجری به همت اتابک قراچه گذارده شد و به نام تخت قراچه موسوم است، در زمان آغامحمدخان قاجار محوطه و بنای جدیدی احداث کردند که به تخت قاجار معروف است. در حال حاضر این باغ قسمتی از یک پادگان نظامی است.

باغ تخت شیراز

آرامگاه حافظ استان فارس

آرامگاه حافظ در مکانی به نام حافظیه در شمال شهر شیراز قرار گرفته است. حافظ از نام آورترین شعرا و عرفای ایران زمین است که در سال 726 ه.ق به سرای باقی شتافت. این مکان جدا از آرامگاه حافظ مکانی بسیار زیبا و دیدنی با درختان بلند و باغات و گل های رنگارنگ مکانی برای رفع خستگی و گردشگاهی دیدنی در شهر شیراز است که سالانه هزاران نفر از این مکان دیدن می کنند و همواره یکی از جاذبه های اصلی شهر شیراز بحساب می آید.

آرامگاه حافظ استان فارس

عمارت دیوانخانه استان فارس

در نزدیکی ارگ کریمخانی استان فارس، عمارتی وجود دارد که درگذشته عمارت دیوانخانه کریمخان زند بود و هم اکنون تنها عمارت سابق آن در قسمت شمالی باقی مانده است. این عمارت شامل یک تالار وسیع با سقفی بلند، که در گذشته دو ستون مرمر در جلو آن قرار داشت؛ اما آغامحمدخان قاجار آن دو ستون را به تهران برد و به جای آنها دوستون چوبی نصب کرد.

مدرسه خان استان فارس

بنای تاریخی مدرسه خان در شهر شیراز استان فارس قرار گرفته است. این بنای تاریخی مدرسه ای وسیع و دلباز است که در دوران سلطنت شاه عباس کبیر به وسیله الله وردیخان والی فارس و فرزند او امامقلی خان ساخته شده است. این مدرسه از بناهای قدیمی و جزیی از حوزه علمیه شیراز می باشد.

در یکی از حجره های این مدرسه ملاصدرا شیرازی درس می خوانده و اکنون به حجره ملاصدرا معروف است. مدرسه خان دارای کاشی کاری های زیبایی می باشد که مورد توجه بازدید کنندگان قرار می گیرد.

مدرسه خان استان فارس

نارنجستان قوام استان فارس

نارنجستان قوام واقع در خیابان لطفعلی خان زند استان فارس متعلق به خاندان قوام الملک بوده است. عمارت نارنجستان به عنوان دیوانخانه و محل مراجعات رعیت ها و دیگر مردم و همچنین محل تشکیل جلسه های عمومی و نشست های بزرگان و اشراف در زمان قاجاریه مورد استفاده قرار می گرفته است.

عمارت نارنجستان با صنعت آینه کاری، نقاشی، کاشیکاری، گچبری و منبت کاری تزئین شده است و یکی از شاهکارهای دوره قاجاریه می باشد، ابراهیم خان قوام الملک در سال 1345 خورشیدی این بنای با ارزش و زیبا را به دانشگاه شیراز اهدا کرد و امروزه به موزه نارنجستان که وابسته به دانشکده هنر معماری است تبدیل شده و برای بازدید عموم آزاد می باشد.

آرامگاه سعدی استان فارس

سعدی نویسنده و سخن سرای بزرگ قرن هفتم هجری قمری در شیراز استان فارس متولد شد و در آنجا و نظامیه بغداد به تحصیل پرداخت و سپس سفری طولانی به بین النهرین، شام، حجاز و شمال آفریقا کرد. و پس از کسب تجارب فراوان به شیراز بازگشت.

آرامگاه شیخ اجل معروف به سعدیه ، در تنگ سعدی و در قریه ای به همین نام واقع شده است. هم اکنون این قریه با اتصال به شهر به شهرک سعدی معروف است. سعدی در بین سالهای 695-691 ه.ق وفات یافت. در داخل آرامگاه هفت کتیبه از گلستان و بوستان به خط استاد بوذری نوشته شده است در انتهای ایوان در سمت آرامگاه سعدی، آرامگاه شاعر فقید فصیح الملک شوریده شیرازی قرار دارد.

در زیر زمین این مکان حوضخانه ای با آب زلال و ماهی های زیبایی وجود دارد که استراحتگاه مسافران و گردشگران نیز محسوب می شود. در پشت باغ دلگشا و نرسیده به آرامگاه سعدی در خیابان اصلی آبشار مصنوعی بسیار زیبایی وجود دارد که مسافران و گردشگران قبل از ورود به آرامگاه سعدی ساعتی را در کنار آن به تفریح و استراحت و کوه نوردی می پردازند که دیدن آن خالی از لطف نیست.

آرامگاه سعدی در استان فارس

آرامگاه خواجوی کرمانی و دروازه قرآن 

خواجوی کرمانی در سال 689 ه.ق در کرمان متولد و در سال 753 ه.ق در شیراز وفات یافت. آرامگاه کمال الدین ابوالعطاء متخلص به خواجوی در تنگ الله اکبر و در جوار دروازه قرآن شیراز قرار دارد. تندیس خواجوی کرمانی نیز در پایین مقبره وی ساخته شده و یکی از جاذبه های شهر شیراز بحساب می آید. در بالای آرامگاه خواجوی کرمانی گردشگاهی نیز ساخته شده که زیبایی خاصی به این مکان و اطراف آن می دهد که از سمت دروازه قرآن تا بالای کوه به صورت پلکان های زیبا و بر فراز شهر شیراز کشیده شده است.

دروازه قرآن نیز در مدخل شهر شیراز که به سبک بسیار جالبی بنا گردیده و در آن قرآنی نگهداری می شده است قرار دارد که مسافرین هنگام عبور از این دروازه بالطبع از زیر آن نیز می گذشته اند، به همین مناسبت این دروازه بنام دروازه قرآن نامیده میشود. ولی امروزه به دلیل شلوغی این مسیر دروازه قرآن در کنار جاده شهر شیراز قرار گرفته و مکانی جهت بازدید مسافران و استراحت گاهی در مدخل ورودی این شهر می باشد که کمتر کسی است که قبل از ورود به شهر شیراز در این مکان زیبا ساعتی را به استراحت و تفریح نپردازد.

آرامگاه خواجوی کرمانی و دروازه قرآن 

آتشکده استان فارس

در حاشیه جاده شیراز به استهبان در دامنه ارتفاعات خرمن کوه گردشگاهی ارزشمند وجود دارد که در حال حاضر بخشی از خدمات تفریحی این مسیر را به عهده دارد. این مکان چشمه و برکه ای بسیار زیبا دارد که علاوه بر قابلیت های گردشگاهی به عنوان حوضچه پرورش ماهی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

تخت جمشید استان فارس

تخت جمشید یا پارسه نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که سالیان سال پایتخت تشریفاتی امپراطوری ایران در زمان دودمان هخامنشیان بوده است. باور عمومی ایرانیان بر این است که اسکندر مقدونی سردار یونانی که در 330 پیش از میلاد، به ایران حمله کرد و تخت جمشید را به آتش کشید و احتمالا بخش عظیمی از کتاب ها، فرهنگ و هنر هخامنشی را با اینکار نابود نمود.

با این حال ویرانه های این مکان هنوز هم در شهرستان مرودشت در نزدیکی شیراز مرکز استان فارس برپا است و باستان شناسان از ویرانه های آن نشانه های آتش و هجوم را بر آن تایید می کنند. نام تخت جمشید در زمان ساخت، (پارسه) به معنای (شهر پارسیان) بود. یونانیان آن را پرسپولیس (به یونانی یعنی پارسه شهر) خوانده اند. در فارسی معاصر این بنا را تخت جمشید یا قصر شاهی جمشید می نامند که در شاهنامه فردوسی نیز آمده است. این مکان از سال 1979 یکی از آثار ثبت شده ایران در میراث جهانی یونسکو است.

تخت جمشید شیراز

نقش رستم استان فارس

در آخرین نقطه کوهستان حاجی آباد، و در فاصله سه کیلومتری غرب تخت جمشید مجموعه ای از نقش برجسته های تاریخی مربوط به دوران عیلامی، هخامنشی، ساسانی و همچنین مقابر شهریاران هخامنشی قرار دارد که به نقش رستم معروف است. در نقش رستم، آرامگاه پادشاهانی چون داریوش اول، خشایارشاه اول، داریوش دوم و اردشیر اول قرار دارد که طرح همه آنها شبیه به هم و دارای یک سبک است.

به دلیل وجود همین مقبره ها، محققین خارجی این منطقه را شهر مردگان (نکروپلیس) نامیده اند. طول آرامگاه به 9/22 متر و عرض آنها به 19 متر می رسد. در قسمت بالایی، صحنه ای از تخت شهریاری حجاری شده که توسط نمایندگان ملل تابعه نگاه داشته شده است. بر روی تخت، شاه به حالت ایستاده و با کمانی در دست، دست دیگر خود را به حالت احترام و ستایش به سمت آتشدان روشنی که در مقابلش قرار دارد دراز کرده است. در بالای سر پادشاه تصویر اهورامزدا (فروهر) و در گذشته سمت راست نقش ماه حجاری شده است.

نقش رستم شیراز

آتشکده پاسارگاد استان فارس

در فاصله 1500 متری از کاخ اختصاصی کوروش، در قسمت شرقی دشت مرغاب دو تخته سنگ بزرگ سفید در مجاورت تپه کوتاه خاکی به فاصله 9 کیلومتری از یکدیگر قرار گرفته اند. این دو تخته سنگ را آتشگاه یا قربانگاه پاسارگاد می دانند.

پاسارگاد استان فارس

پاسارگاد یا دشت مرغاب جلگه مرتفعی است در شمال غربی استان فارس که در دامنه تپه ها و کوه های منشعب از جبال زاگرس واقع شده است. شکل آن به مستطیلی میماند که در شمال 12-10 کیلومتر عرض دارد و در شرق و غرب  حدود 25 کیلومتر طول دارد و قسمت پایینی آن (در واقع در جنوب غرب) نوک تیز می شود و به تنگی منتهی می گردد که 12 کیلومتر طول و 200 تا 500 متر عرض دارد و تنگ بلاغی خوانده می شود و پاسارگاد را از کوتاهترین راه به جلگه سیوند می رساند.

دشت مرغاب یا جلگه پاسارگاد را رودخانه پلوار سیراب می کند. بخاطر همین رودخانه پلوار، جلگه پاسارگاد همیشه بارور و نشیمنگاه اقوام بوده است. محوطه باستانی پاسارگاد در 138 کیلومتری شیراز، در فاصله سه کیلومتری جاده آسفالته شیراز به آباده قرار دارد. دشتی که پاسارگاد در آن واقع شده، همانطور که اشاره شد، به نام دشت مرغاب نامیده می شود و مساحتی تقریبا 20*15 کیلومتر و ارتفاعی حدود 1200 متر از سطح دریا دارد.

پاسارگاد را راهی شاهی به تخت جمشید و شوش پیوند داده، هر تسفلد و دیگران آثار این راه را در جلگه مرغاب یافته اند که از شمال وارد می شده و از مغرب تل تخت می گذشته و به کنار آرامگاه کوروش می آمده و سپس یکراست به تنگ بلاغی می رسیده، بعدها این راه به طرف شرق کشانده شده است، به گونه ای که جاده شاهی اصفهان – شیراز از سمت شمال، از دو سه کیلومتری مشرق رودخانه پلوار به جنوب و جنوب شرقی سرازیر می شده و در جنوب شرقی به تنگ بلاغی می رسیده است.

از میان این راه، جاده ای عمومی به دهکده مادر سلیمان با مرغاب می رسد که اکنون به روستایی به نام پاسارگاد معروف است و پس از گذر از پلی فلزی (تازه احداث)، یکراست به سوی آرامگاه کوروش می رود تا از آنجا به شمال و شرق پیچیده و آثار دیگر را دور زند.

پاسارگاد شیراز

آرامگاه کوروش کبیر استان فارس

در مسیر جاده اصفهان – شیراز در دشت مرغاب، آرامگاه کوروش کبیر قرار گرفته است. بنای آرامگاه مشتمل بر اتاقی چهارگوش است که بر فراز یک سکوی شش طبقه قرار دارد. زیر سقف اتاق تا سطح بالای آرامگاه، در حدود سه متر فاصله دارد و در این فاصله، محل دو قبر تعبیه شده است که یکی را خوابگاه ابدی کوروش و دیگری را مدفن همسر او کامان وان مادر کمبوجیه دانسته اند.

کاخ ساسانی سروستان استان فارس

مجموعه کاخ ساسانی سروستان در استان فارس و در 9 کیلومتری جنوب شهر سروستان در بخش شرقی شهرستان شیراز استان فارس قرار دارد. این کاخ در زمان بهرام گور ساسانی ساخته شده و به عنوان اقامتگاه شکارگاهی کاربرد داشته است. این کاخ که از سنگ و گچ ساخته شده، یکی از قدیمیترین گنبدهای آجری کشور را در خود جای داده و نسبت به دیگر بناهای این دوره چون کاخ فیروزآباد از معماری و طرح های پیچیده و کامل تری برخوردار است.

کاخ ساسانی سروستان استان فارس

حمام وکیل استان فارس

در جنب مسجد وکیل، حمام وکیل قرار گرفته است که بر اثر تغییر وضع حمام های عمومی تا حدی از صورت اصلی خارج شده است. حمام وکیل مانند بازار و مسجد وکیل به دوره زندیه مربوط است.

بازار وکیل استان فارس

این بازار که در ایران کم نظیر می باشد توسط کریم خان زند در امتداد و مجاور مسجد، حمام و آب انبار وکیل ساخته شده است، بازار وکیل در گذشته همواره قلب اقتصاد شهر بوده و امروزه نیز یکی از مراکز بزرگ اقتصادی شیراز می باشد.

بازار وکیل فارس

قلعه اژدها پیکر استان فارس

این قلعه روی یک سطح مرتفع در غرب شهر شیراز قرار گرفته است و طول و عرض آن به ترتیب 700 متر و 170 متر است. قلعه از سه بخش دیوار سنگی، حاطی، قلعه بالایی و میانی تشکیل شده است و قدمت آن با توجه به یافته های موجود به دوره پیش از اسلام می رسد. قلعه تا یک قرن پیش مسکونی بوده است و در زمان سلطنت رضاشاه بمباران شد.

قلعه اژدها استان فارس

قلعه ککها استان فارس

در 6 کیلومتری شرق دشت رزم جاوید، دره ای به نام تنگ سام وجود دارد که قلعه ککها یکی از آثار باستانی مهم آن است. این قلعه در 8 کیلومتری شمال روستای کوهستانی کلگه شیراز استان فارس و در حصار تنگه های عنا و سه جک قرار دارد. قلعه یاد شده را از اقلاع اسماعیلیه می دانند و قدمت آن به قرن ششم هجری می رسد.

بیشاپور استان فارس

بیشاپور یکی از شهرهای باستانی ایران در استان فارس است که در زمان ساسانیان ساخته شده است و امروزه تنها ویرانه هایی از آن برجای مانده است. بیشاپور با 200 هکتار وسعت، از شهرهای مهم آن زمان بوده است و اهمیت ارتباطی داشته است. این شهر از قدیمی ترین شهرهایی است که تاریخچه ساخت آن بصورت مکتوب در سنگ نوشته ای موجود است، بیشاپور در شمال شهر کازرون قرار گرفته و از شهرهای خوش آب و هوا و دارای طراحی و مهندسی ویژه آن روزگار بوده است.

بیشاپور تا قرن هفتم هجری آباد و مسکونی بوده است و پس از آن ویران شده است. بیشاپور گنجینه ای از آثار ارزشمند ساسانی مانند معبد آناهیتا است. این شهر از دو بخش اصلی تشکیل شده است: ارگ سلطنتی شامل آثار شاخصی مانند معبد آناهیتا، تالار شاپور، موزائیک و کاخ. منطقه عامه نشین شامل خانه های مسکونی، گرمابه، کاروانسرا و بازار. بیشاپور توسط کوه، رودخانه، دیواره های قلعه و خندق محافظت می شده است.

بیشاپور استان فارس

شاهچراغ استان فارس

از زیارتگاه های مهم شهر شیراز استان فارس میتوان از بارگاه ملکوتی حضرت می رسید احمد فرزند امام موسی کاظم (ع) معروف به شاهچراغ برادر حضرت امام رضا (ع) نام برد. حضرت شاهچراغ در آغاز قرن سوم هجری به شیراز هجرت نمود و در همانجا وفات یافت.

بقعه حضرت سید میر محمد (ع) استان فارس

برادر شاهچراغ و فرزند دیگر امام موسی بن جعفر (ع) است که این دو برادر از یک مادرند و در کاروان اهل بیت که به رهبری حضرت احمد بن موسی (ع) از مدینه عازم طوس بودند حضور داشت. بقعه منور وی در ضلع شمال شرقی صحن حضرت شاهچراغ بنا گردیده است.

بقعه حضرت سید میر محمد (ع) استان فارس

بقعه حضرت سید علاءالدین حسین (ع) 

این زیارتگاه که در جنوب شرقی شهر شیراز استان فارس قرار دارد، بارگاه حضرت سید علاءالدین حسین (ع) برادر شاهچراغ است که در اواخر قرن دوم هجری و اوایل قرن سوم، هنگامی که برای دیدار برادر خود امام رضا (ع) از راه شیراز عازم توس بود در شیراز شهید و به خاک سپرده شد.

بنای روی مقبره در آغاز در زمان قتل خان والی فارس ساخته شده، ولی بنای اساسی تزئینات، کاشی کاری و گنبد سازی آن در زمان صفویه صورت گرفته است. از دیگر بقاع متبرکه شیراز میتوان از بقعه شاه میرعلی حمزه (ع)، بقعه امامزاده ابراهیم، بقعه تاج الدین غریب، آرامگاه بی بی دختران که از اولاد حضرت امام حسین (ع) می باشند نام برد.

همچنین آرامگاه های دیگری نیز در شیراز وجود دارد که اغلب آنها زیارتگاه مردم می باشند که عبارتند از: آرامگاه خاتون قیامت، بقعه منصوریه، آرامگاه شیخ بلال و دهها آرامگاه و بقعه دیگر.

بقعه حضرت سید علاءالدین حسین (ع) 

خدایخانه (مسجد جامع عتیق) استان فارس

مسجد جامع عتیق کهن ترین و نخستین مسجد شیراز استان فارس است که به آن مسجد جمعه، مسجد آدینه و مسجد جامع هم می گویند. این مسجد در شرق حرم شاهچراغ قرار گرفته و از داخل حیاط شاهچراغ از طریق بازار نوساز، راهی به آن وجود دارد.

این مسجد پس از لشکرکشی عمرولیث صفاری در سال 276 ه.ق به شیراز به شکرانه پیروزی و تصرف این شهر بنا شد. کار ساخت این بنا ، در سال 281 هجری قمری خاتمه یافت. در میان صحن مسجد، اتاق مکعب گونه ای است که دور تا دور آن را ایوانی به پهنای دو متر قرار گرفته است. این اتاق به نام خدایخانه یا بیت المصحف نامیده می شود که محل نگهداری جزوات قرآن مجید و مکان تلاوت آنها بوده است.

در چهار گوشه بیرونی آن چهار ستون گرد و مناره مانند قرار گرفته است. سقف ایوان های شرقی و غربی آن هریک به وسیله چهار ستون و سقف ایوان های شمالی و جنوبی آن به وسیله دو ستون سنگی پابرجا شده اند. این مسجد اولین هسته تاریخی شهر شیراز می باشد که جدا از نقش مهم مذهبی عملکرد اجتماعی – سیاسی نیز داشته است به همین دلیل دارای 6 ورودی در اضلاع مختلف می باشد که مهمترین آن ورودی ضلع شمالی است که در زمان صفویه بازسازی گردیده است.

خدایخانه (مسجد جامع عتیق) استان فارس

مسجد نصیرالملک استان فارس

این مسجد یکی از مساجد قدیمی شیراز استان فارس می باشد که در جنوب خیابان لطفعلی خان زند و در نزدیکی مسجد مشهور شاه چراغ قرار گرفته است. این مسجد که از نظر کاشی کاری بسیار شهرت دارد از بناهای دوره قاجاریه است.

مسجد سلطانی وکیل استان فارس

این مسجد از آثار پرارزش دوره زندیه به شمار میرود و هم اکنون محل برگزاری نماز جمعه شیراز استان فارس است. علاوه بر بزرگی ، از ارزش و اهمیت تاریخی نیز برخوردار است. کاشی کاری زیبا ، حجاری ستون های 48 گانه و منبر یکپارچه مرمرین آن از شاهکارهای دوره زندیه به حساب می آید.

مسجد نو شهدا استان فارس

نام این مسجد که پس از مسجد جامع عتیق، کهن ترین مسجد شیراز است، در قدیم مسجد اتابک بود. ساخت بنای اولیه این مسجد در سال 598 ه.ق توسط اتابک سعدبن زنگی آغاز شد و در سال 615 ه.ق به اتمام رسید.

مسجد نو شهدا استان فارس

تنگ الله اکبر استان فارس

این تنگه را باید دروازه جلگه شیراز نامید و چون مشرف بر شهر شیراز استان فارس می باشد دورنمای فرح بخش جلگه و منظره دل انگیز این شهر را بهتر از جاهای دیگری می نمایاند.

تنگه هرایزر استان فارس

این تنگه با دره ای ژرف و پرآب در مجاورت شیراز – اهواز و در نزدیکی روستای هرایزر قرار گرفته است و دارای جنگل بلوط، بنه و بادام می باشد.

چشمه خارگان استان فارس

چشمه خارگان در روستایی به همین نام در 60 کیلومتری شیراز استان فارس قرار دارد. محوطه اطراف چشمه همواره پذیرای انبوهی از بازدید کنندگان و گردشگران در فصل های مختلف سال است.

چشمه خارگان استان فارس

گردشگاه چشمه فیلی استان فارس

چشمه فیلی در حاشیه شرقی دانشکده دامپزشکی و در مسیر را ورودی به دشت بانش واقع شده است. وسعت این گردشگاه در حدود 60 هکتار می باشد که خارج از منطقه قرق شده باجگاه است. این گردشگاه از مجموع دشت، دامنه و کوههای کم ارتفاع تشکیل شده است و محیط جالبی را برای استفاده مردم بوجود آورده است.

گردشگاه چشمه سلمانی استان فارس

این گردشگاه در منطقه تنگ سعدی و در حاشیه ضلع جنوبی پارک ملی واقع شده است و چشم اندازهای طبیعی زیبا و هوای مطبوع دارد و همچنین راه ارتباطی آن از جاده آسفالته شیراز – خرمه میگذرد و فاصله آن تا شیراز 6 کیلومتر است.

گردشگاه چاه مسکی استان فارس

این منطقه در ابتدای دشت چاه مسکی و در فاصله 30 کیلومتری شیراز قرار دارد و دسترسی به آن از طریق جاده شیراز – مرودشت میسر است. وسعت کنونی این گردشگاه در حدود 30 هکتار است که به لحاظ چشم اندازه های طبیعی و آب و هوای مناسب از فضایی مطلوب برخورداز است. در این گردشگاه علاوه بر استفاده از امکانات بازدید از حیات وحش، میتوان از نمایشگاه عکس های گونه های پرندگان و پستانداران نادر و همچنین از گونه های جانوری خشک شده بازدید کرد.

گردشگاه چاه مسکی استان فارس

گردشگاه میان کتل استان فارس

این منطقه در جنوب غربی دشت ارژن و در جنگل های میان بنه (منطقه کوهستانی و زیستگاه گوزن زرد ایرانی) استان فارس قرار گرفته است. این گردشگاه با فضای کوهستانی و پوشش انبوه جنگلی ویژگی های بی همتا دارد. گردشگاه در مجاورت جاده قدیم شیراز – کازرون و در فاصله 18 کیلومتری دشت ارژن واقع شده است. فاصله این گردشگاه تا جاده اصلی دشت ارژن – کازرون 14 کیلومتر راه خاکی است.

بند بهمن استان فارس

این بند به دوران ساسانی تعلق دارد و روی رودخانه قره آغاج احداث شده است و از جاذبه های طبیعی – تاریخی شهرستان شیراز استان فارس به حساب می آید. بند بهمن در فاصله 58 کیلومتری شیراز در منطقه کوار واقع شده است. در اطراف این بند درختان زیبا و چشم اندازهای دل انگیز طبیعی وجود دارد.

پارک ملی بمو استان فارس

این پارک به وسعت 48075 هکتار در شمال شهر شیراز و در منتهی الیه شرق اقلیم مدیترانه ای گرم و خشک قرار گرفته است. بهار پارک بمو از اواخر زمستان آغاز و گلها و گیاهان آن از جمله گلهای اشک یا لاله واژگون گل سنگ های صخره چسب زرد و پامچال در آن پدیدار می شود.

در پارک ملی بمو چشمه های فراوانی با پراکندگی مناسب روان است از آب برخی از چشمه ها در گذشته در کشاورزی استفاده می شود. کوه بمو در شمال شهر شیراز که از شهر به خوبی دیده می شود. قله کوه بمو بلندترین نقطه پارک 2700 متر بلندی دارد.

پارک ملی بمو استان فارس

جانوران پارک شامل 

بز، قوچ، میش، آهو، پلنگ، روباه، کفتار، گربه وحشی، کبک، تیهو و … هستند و از نظر پوشش گیاهی نیز تاکنون 280 گونه گیاهی در آن شناسایی و نمونه برداری شده است.

غار شاپور (کازرون) استان فارس

غار شاپور در ادامه جاده ای که به تنگ چوگان استان فارس وارد میشود و پس از طی نمودن مسافتی نزدیک به 6 کیلومتر در سمت چپ رودخانه و در ارتفاع 1280 متری سطح دریا قرار گرفته که تندیسی از شاپور شهریار پرآوازه ساسانی به ارتفاع 30/6 متر در دهانه آن قرار دارد.

در این تندیس شاه با جامه ای ساده، ظریف و لطیف با کمربندی که به دور کمر بسته و شمشیر حمایل کرده، نشان داده شده است. پشت سر مجسمه، در فاصله تقریبی 80 متری آن برای جمع آوری قطرات آبی که از سقف و بدنه میچکد حوض هایی با ابعاد و شکل های مختلف ساخته اند، تنوع درجه حرارت در قسمت های مختلف غار، تنوع رسوبات آهکی، تنوع رطوبت، تغییرات در سرعت و جهت ورزش باد، تغییرات سایه روشن ها، وجود شعاع های کوچک نور در قسمت هایی که با فضاهای بیرون ارتباط دارند و بسیاری از شاهکارهای شناخته شده و ناشناخته طبیعت، همگی به پیدایش مجموعه ای زیبا و شگفت آور بنام غار شاپور انجامیده است.

غار شاپور فارس

دریاچه مهارلو  استان فارس

این دریاچه در 27 کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده است. آب دریاچه از نظر کیفی شور و غیر قابل استفاده میباشد. از آب این دریاچه جهت تهیه و استخراج نمک طعام استفاده میشود و مکانی مناسب برای زیست پرندگان و حیوانات وحشی محسوب میشود. وسعت دریاچه 600 کیلومتر مربع است.

آب چند چشمه نیز عمدتا از قسمت های غربی و شمالی وارد این دریاچه میشوند. مهمترین گونه پرنده این دریاچه فلامینگو است. تنجه ، اردک سرسبز ، مرغابی ، آبچلیک ، چوکا و آنقوت به عنوان دیگر پرندگان دریاچه مهارلو هستند. در سال 1385 با تصویب هیات وزیران ، دریاچه مهارلو به عنوان یکی از 7 منطقه نمونه گردشگری ایران برگزیده شده است، مهارلو ، مارگون ، قلات و قصر یعقوب از روستاهای گردشگری پیرامون این دریاچه هستند.

دریاچه و تالاب ارژن استان فارس

وسعت تقریبی این دریاچه در حدود 2000 هکتار و از جمله دریاچه های آب شیرین کشور است. این دریاچه بخشی از منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان است که در فاصله 60 کیلومتری شیراز استان فارس و در مجاورت جاده اصلی شیراز – بوشهر قرار دارد. دریاچه ارژن یکی از زیستگاه های مهم پرندگان مهاجر است که در حدود نیمی از سال میزبان هزاران پرنده مهاجر است.

این منطقه تابستان های خنک و زمستان های سرد دارد که معمولا در فصل زمستان با بارش برف همراه است. منطقه گردشگاهی دریاچه ارژن به دلیل استقرار در مسیر جاده اصلی شیراز – کازرون، نزدیکی با آثار تاریخی نیشابور و غار شاپور و همچنین راه ارتباطی استان های خوزستان و بوشهر با شیراز از اهمیت ویژه جذب جهانگرد برخوردار است. تالاب این دریاچه علاوه بر ارزش های تفریحی ارزش اکولوژیکی ویژه دارد و در گذشته ای نه چندان دور در شمار محدوده حفاظت شده با عنوان پارک بین الملل ثبت شده و هم اکنون یکی از ذخایر بیوفسفر جهان محسوب می شود.

دریاچه و تالاب ارژن استان فارس

دریاچه پریشان استان فارس

یکی از زیباترین دریاچه های آب شیرین کشور دریاچه پریشان است که به دلیل قرار گرفتن در کنار کوههای جنگلی و همچنین پوشش گیاهی وسیع و نیزارهای بزرگی که در حاشیه آن روییده زیبایی شگفت انگیزی دارد. در این دریاچه هیچ صدایی به جز صدای پرندگان به گوش نمی رسد و می توان تمام لانه های پرندگان و حتی خود آنها را از نزدیک دید همچنین این محل توریستی با نرگس زارهای دل فریب انسان را در هستی خویش پنهان می کند.

این دریاچه به نامهای مور، پریشان، شور، کازرون، یون، موز، توز، پریشم و… نیز شناخته شده است. دور تا دور این دریاچه را کوه احاطه کرده است فاصله دریاچه نسبت به کوه از طرف شمال حدود 4 الی 5 کیلومتر میباشد و از طرف جنوب حدود 500 متر می باشد. دریاچه پریشان در 3 کیلومتری روستای ایازآباد که در 12 کیلومتری شهرستان کازرون استان فارس قرار دارد به وجود آمده است.

حداکثر سطح مشاهده شده آن 18 کیلومتر مربع می باشد که در تابستان به حداقل رسیده و حالت باتلاقی پیدا می کند. میانگین عمق آب آن 6 متر می باشد که در بعضی از سالها به 2 متر نیز می رسد.

دریاچه پریشان استان فارس

دریاچه کافتر استان فارس

این دریاچه با مساحتی در حدود 48 کیلومتر مربع، یکی از دریاچه های آب شیرین استان فارس است که در جنوب شرقی شهرستان اقلید واقع شده و از زیستگاه های بسیار ارزشمند پرندگان مهاجر محسوب می شود.

گردشگاه برم دلک استان فارس

این گردشگاه در 14 کیلومتری شرق شیراز واقع شده است. در چهار کیلومتری آثار باستانی قصر ابونصر، تالابی وجود دارد که به نام دلک معروف است. آب این برم (چشمه) از چند شکاف کوه خارج می شود و در دامنه کوه تالابی را تشکیل می دهد. در اطراف این آبگیر نیزاری وجود دارد و در بدنه کوه مشرف بر تالاب سه تاقچه منقش در کوه حفر شده است که قدمت نقوش آن به عهد ساسانی می رسد.

گردشگاه برم دلک استان فارس

کاخ اردشیر بابکان (آتشکده ساسانی فیروزآباد)

این کاخ در شهر فیروزآباد استان فارس قرار گرفته. اردشیر بابکان پس از پیروزی بر اردوان پنجم در نزدیکی شهر گور در مجاورت برکه ای بزرگ، یکی از مهمترین و با ارزش ترین بناهای دوره ساسانی را با استفاده از مصالح سنگ و گچ ساخت، ساختار اصلی کاخ اردشیر سه بخشی است که شامل یک ایوان رفیع که چهار تالار بزرگ بر آن عمود شده اند.

این قسمت از طریق پلکانی با برکه مرتبط می شده است. سه تالار گنبد دار در پشت این بخش که با یکدیگر و ایوان و تالارها ارتباط دارد ایجاد گردیده. فضای داخلی دارای تزئینات گچبری با الگوگیری از نمونه های هخامنشی است. بخش سوم نیز شامل یک حیاط با دو ایوان و تالارهایی در اطراف است که به نظر میرسد ورودی اصلی بنا در این قسمت قرار داشته است. همچنین نمای خارجی بنا دارای نیم ستون های تزیینی گچی زیبایی است.

ایجاد شده با ♥ توسط تیم اکو تور


از من بپرس
از من بپرس!